Zwalczanie wirusa w gminie – informacja burmistrza Krotoszyna
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Zwalczanie wirusa w gminie...
Burmistrz Franciszek Marszałek informuje o zwalczaniu wirusa COVID-19 w gminie Krotoszyn.
Epidemia
Dwa tygodnie temu, 13 marca, rząd wprowadził w Polsce stan zagrożenia epidemią, ale już wcześniej, 4 marca, Burmistrz Krotoszyna polecił jednostkom, mającym zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania w czasie kryzysu, opracowanie szczegółowych planów reagowania w zakresie zarządzania zasobami materialnymi i pracownikami. 11-12 marca w celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego ludności, w szczególności w sytuacji zagrożenia koronawirusem przeprowadzono rewizję pod kątem zdolności urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych do realizacji dostaw wody, ciepła, ciepłej wody w wymaganej ilości i pod odpowiednim ciśnieniem jak również odprowadzania ścieków w sposób ciągły i niezawodny.
Przed tygodniem, 20 marca rząd wprowadził stan epidemii. Główny ciężar koordynowania wszystkich działań związanych z jej zwalczaniem, spoczywa na instytucjach państwowych: Głównym Inspektorze Sanitarnym, Ministerstwie Zdrowia, wojewodach i powiatowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
Gminy przekazują mieszkańcom treść wydawanych przez te instytucje zaleceń, same się do nich stosują i na ich podstawie podejmują działania własne. Stosując się do wydanych rozporządzeń szczebla centralnego, gmina Krotoszyn zawiesiła działalność przedszkoli, żłobków, szkół i Dziennego Domu Pobytu Seniora. Zamknęła także własne placówki kulturalne i odwołała wszystkie organizowane przez siebie imprezy.
Na podstawie wytycznych Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego zostało zamknięte targowisko miejskie. Zostanie ono powtórnie otwarte, jeśli służby sanitarne pozwolą je udostępnić dla handlu artykułami spożywczymi.
Zadania Burmistrza
Burmistrz współpracuje z Państwową Strażą Pożarną, Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną i Policją. Sytuacja w gminie i powiecie jest omawiana w czasie telekonferencji powiatowego i gminnego zespołu kryzysowego. Codziennie zbierane są i przekazywane do Starostwa Powiatowego meldunki o podjętych decyzjach o zamknięciu lub ograniczeniu funkcjonowania wszelkich instytucji publicznych oraz podjętych działaniach w tym zakresie, planowanych i odwołanych wszelkiego rodzaju spotkaniach i imprezach kulturalnych oraz sportowych (w tym imprezach sportowych bez udziału publiczności), problemach związanych z funkcjonowaniem instytucji i zakładów istotnych z punktu widzenia zabezpieczenia codziennych potrzeb mieszkańców.
Ochrona zdrowia i życia mieszkańców
W działaniach gminy najważniejsza jest ochrona zdrowia i życia mieszkańców i zapewnienie im jak największego spokoju. Większość związanych z tym obowiązków wypełnia Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Kontakt z ośrodkiem mogą Państwo nawiązać, dzwoniąc na numery:
62/725 36 68 lub 62/7253996 – telefony czynne są od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00.
Na stronie gminy umieściliśmy już informację, że osoby, które czują się zagrożone istniejącą sytuacją, mogą skorzystać z telefonicznej porady psychologów ośrodka. Należy wtedy zadzwonić na numer
600-471-874 – telefon czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-15.00.
Do czasu ponownego rozpoczęcia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach i szkołach wprowadzono działania profilaktyczne, takie jak: rezygnacja z zaplanowanych wyjazdów zagranicznych i krajowych dla dzieci i młodzieży oraz nieprzyjmowanie przez szkoły dzieci i młodzieży z zagranicy.
Podjęto również akcję informacyjną dla seniorów, by ograniczyli przebywanie w miejscach publicznych i poprosili bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych. Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej we współpracy z organizacjami pozarządowymi zorganizował pomoc dla krotoszyńskich seniorów i osób niepełnosprawnych oraz ludzi, którzy pozostają bez opieki rodziny czy sąsiadów i objętych kwarantanną.
Kwarantanna powracających do Polski
Pojawiają się przypadki, że osoby wracające z zagranicy, z różnych powodów nie mają gdzie odbywać kwarantanny. W takim przypadku konieczny jest kontakt z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, która wskaże miejsce odbywania kwarantanny, korzystając z zasobu lokali, będących do dyspozycji wojewody. Aby uzyskać odpowiednie informacje, dzwonimy na numer
603119875 – telefon czynny jest przez całą dobę.
Pomoc dla przedsiębiorców
Zawsze z uznaniem wyrażałem się o krotoszyńskich przedsiębiorcach. Wiele firm, będących podatnikami gminy, znalazło się w bardzo trudnej sytuacji finansowej, spowodowanej pozbawieniem lub znacznym ograniczeniem przychodów. Aby im pomóc, wykorzystam moje uprawnienia do umarzania, zmniejszania lub odraczania spłat zobowiązań wobec gminy, zarówno prawnych (podatki), jak i cywilno-prawnych (czynsze), jeśli tylko znajdę do tego wystarczające podstawy. Proponuję następujące działania:
-
Firmy, które w związku z epidemią zostały zmuszone zawiesić działalność gospodarczą, a wynajmują lokale użytkowe od Miasta i Gminy Krotoszyn lub od spółek gminnych, mogą złożyć wniosek do Burmistrza Krotoszyna lub do zarządu spółki o zwolnienie z opłat czynszowych za okres zawieszenia.
-
Firmy, które nadal prowadzą działalność, ale obecna sytuacja w sposób znaczący wpłynęła na zmniejszenie ich przychodów, mogą występować z wnioskiem o ulgi w spłatach czynszu.
-
Firmy znajdujące się w trudnej sytuacji z powodu koranawirusa mogą także występować o ulgi w spłatach podatków i opłat lokalnych (przesunięcia terminów zapłaty, rozłożenie na raty, umorzenia). Wnioski należy składać przed upływem terminu zapłaty. Przyznanie którejś z wymienionych wyżej ulg nie zwalnia od uiszczania pozostałych opłat (np. woda, prąd, ciepło, ścieki, śmieci itp.) Informuję też, że do końca czerwca 2020 roku gmina, jej spółki i jednostki nie będą podnosić opłat i cen świadczonych usług.
Prolongata podatków
Pewne ułatwienia sprawdzamy także dla wszystkich osób, zobowiązanych do płacenia podatków. Termin płatności pierwszej raty podatku od nieruchomości, podatku rolnego i leśnego (osoby fizyczne) został przesunięty do końca marca 2020 roku. Zachęcamy wszystkich Podatników do korzystania z bankowości elektronicznej i przypominamy, że zapłacić podatek można nie wychodząc z domu poprzez internet, dokonując zapłaty na konto bankowe Urzędu Miejskiego w Krotoszynie Santander Bank Polska S.A. 21 1090 1157 0000 0001 1325 4291 lub na konta indywidualne wskazane w decyzjach podatkowych, które Państwo posiadacie tj. podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego. Ponadto informujemy, że osoby posiadające profil zaufany mogą sprawdzać i opłacać swoje zobowiązania podatkowe na portalu: https://eboi.um.krotoszyn.pl (zakładka „Moje podatki i opłaty – logowanie”).
Pomoc dla szpitala powiatowego
Gmina Krotoszyn wraz z pozostałymi gminami powiatu rozważa zakup respiratora, który trafi do szpitala – uzgodnienia w tej sprawie trwają. Gmina nie zakupi wprawdzie maseczek, ale sfinansuje pomysł Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którego członkinie zaoferowały własnoręczne szycie maseczek. Przeznaczymy je dla tych, którzy pomagają potrzebującym.
Praca Urzędu Miejskiego
W warunkach kryzysowych funkcjonuje cały urząd. 18 marca 2020 r. zostały zamknięte dla interesantów wszystkie jego budynki.
W Urzędzie Stanu Cywilnego (ratusz) funkcjonuje rejestr urodzeń i zgonów. Zgłoszeń do rejestru dokonujemy, korzystając z domofonu przy drzwiach wahadłowych po wejściu do ratusza. Telefon do Urzędu Stanu Cywilnego:
62/725 74 92 – telefon czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30.
W budynku A przy ul. Kołłątaja 7 jest możliwość uzyskania informacji przy okienku straży miejskiej. Ze Strażą Miejską można kontaktować się telefonicznie:
62/725 42 00 – telefon czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-21.00.
Ogólny numer do Urzędu Miejskiego:
62/725 42 01 – telefon czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30
Pilne sprawy bieżące załatwiane są drogą telefoniczną lub elektroniczną. Dokumenty można składać do ustawionej w budynku A urny, skąd wykładane są następnego dnia.
Spółki gminne
Zrobiliśmy też wszystko, aby spółki gminne, świadczące usługi, ważne dla ludności, mogły działać w sposób nieprzerwany. Nie są zagrożone dostawy wody, normalnie odbywa się odbiór ścieków i śmieci, funkcjonuje transport publiczny, choć z uwagi na małą liczbę pasażerów, został on dość znacznie ograniczony. Kontakt z Zakładem Wodociągów i Kanalizacji uzyskamy, dzwoniąc na numer
62/725 42 41 – telefon czynny całą dobę.
Z Miejskim Zakładem Komunikacji można kontaktować się, dzwoniąc na numer
62/725 3122 – telefon czynny całą dobę.
Można się także kontaktować z firmą Veolia Energia Poznań, Zakład Południe, Oddział Krotoszyn:
62/725 07 29 – telefon czynny jest całą dobę.
Straż Miejska
Zakres swojej działalności zmieniła Straż Miejska. Aby mogła bezpiecznie pełnić swoje obowiązki, została wyposażona w podstawowe środki ochrony osobistej. Jej zadanie polega teraz przede wszystkim na kontrolowaniu sytuacji w mieście, pilnowaniu, aby nie dochodziło do zgromadzeń, zwłaszcza wśród młodzieży, i nadawaniu komunikatów (telefon, patrz: Praca Urzędu Miejskiego)
Podziękowania
Chciałbym bardzo gorąco podziękować wszystkim osobom, których praca ogranicza rozprzestrzenianie się epidemii: lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym, wszystkim pracownikom szpitala, pracownikom Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, aptekarzom, służbom samorządowym i państwowym, wolontariuszom, harcerzom. Ich wysiłki sprawiają, że słowo współdziałanie nabiera dziś głębokiego znaczenia, od poczucia solidarności i odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale i za innych, zależy bowiem ostateczne powodzenie w pokonaniu wirusa.
Burmistrz Krotoszyna
Franciszek Marszałek
Comments are closed