Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Znaleźli szczątki żołnierzy z oddziału ,,Bory”?

2023-04-11
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Historia
  6. /
  7. Znaleźli szczątki żołnierzy z...
Znaleźli szczątki żołnierzy z oddziału ,,Bory”?
GÓRZNY GROUP

W dniach 3-7 kwietnia Zespół Biura i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej prowadził prace poszukiwawcze na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego w Krotoszynie. Celem działań było odnalezienie szczątków ppor. Zygmunta Borostowskiego „Bory” i członków jego oddziału, którzy zginęli w maju 1946 roku w obławie między Benicami a Starymgrodem.

 

26 maja 1946 r. doszło do jednej z największych bitew sił bezpieczeństwa z  wielkopolskimi partyzantami. W starciu wziął udział oddział ppor. Zygmunta Borostowskiego ps. „Bora”. Dowódca, spodziewając się obławy, zarządził pogotowie bojowe wśród żołnierzy zakwaterowanych w benickich gospodarstwach.

Gdy funkcjonariusze UB, milicjanci i żołnierze natrafili w jednym z domów na żołnierzy „Bory”, doszło do strzelaniny, w której zginął sam dowódca oddziału. Tego dnia większość żołnierzy poległa lub została aresztowana. Ciała zmarłych miały zostać złożone do kaplicy szpitala miejskiego w Krotoszynie, a później wywiezione i ukryte w nieznanym miejscu.

Aresztowani, wyrokiem doraźnego sądu KBW (występującego pod szyldem Sądu Okręgowego w Ostrowie Wlkp.), zostali skazani na karę śmierci podczas rozprawy na sesji wyjazdowej w Krotoszynie 5 czerwca 1946 r. Wyrok śmierci wykonano dwa dni później, a zwłoki miały być pochowane na cmentarzu parafialnym.

– Jedna z relacji mówiła, że prawdopodobnym miejscem pochowania ppor. Zygmunta Borostowskiego i jego podkomendnych może być teren dawnego cmentarza ewangelickiego przy ul. Rawickiej w Krotoszynie – „(…) twierdził, że ściągnięty z wojska do pomocy w uporządkowaniu pobojowiska w Benicach wie na pewno, że 7 partyzantów zabitych pochowano na cmentarzu ewangelickim w Krotoszynie przy ul. Rawickiej z lewej strony od bramy” (ciało jednego z ośmiu poległych miało zostać zabrane przez rodzinę i pochowane w rodzinnym grobie). Podczas prac w opisanym miejscu odkryto dwie mogiły zbiorowe, zawierające kolejno siedem i pięć szkieletów. Ciała zostały złożone do jam grobowych w sposób odbiegający od regularnych pochówków. Nie znaleziono również przy nich żadnych przedmiotów. Można przypuszczać, że w jednej z mogił mogą znajdować się poszukiwani żołnierze. Podjęte szczątki zostaną przekazane do badań antropologicznych i próby identyfikacji genetycznej – informuje Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej

Do całej sprawy odniosło się również krotoszyńskie muzeum. – Pochówek odnaleziony w drugiej jamie może zawierać ciała rozstrzelanych dwa tygodnie później pięciu jeńców schwytanych pod Benicami. Do tej pory sądzono, że ich ciała pogrzebano w zbiorowym grobie na cmentarzu parafialnym przy ulicy Raszkowskiej. Ta sprawa również wymaga przeprowadzenia kolejnych badań. Odnalezione szczątki ekshumowano i przekazano do odpowiednich laboratoriów. Teren po przeprowadzonych badaniach został zadokumentowany i zasypany. Warto dodać, że przeprowadzone na terenie dawnego cmentarza poszukiwania potwierdziły, że wciąż znajdują się na nim liczne pochówki krotoszyńskich ewangelików. W mogiły te w trakcie badań i ekshumacji nie ingerowano – warto o tym pamiętać wyprowadzając na ten teren swoje czworonogi. Z terenu cmentarza zabrano do naszego muzeum resztki tablic i płyt nagrobnych, które były do tej pory rozrzucone po terenie nekropolii – czytamy w komunikacie Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

 

FOT. IPN

Comments are closed

YouTube

Archiwum
WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA