Zmagania miłośników wiedzy praktycznej
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Edukacja
- /
- Zmagania miłośników wiedzy praktycznej
W Liceum Ogólnokształcącym im. Armii Krajowej w Miliczu odbył się szkolny festiwal „E(x)plory”, będący częścią ogólnopolskiego konkursu odkrywania młodych naukowych talentów.
Wydarzenie rozpoczęło się od przemówienia dyrektor I LO w Miliczu – Marzeny Rokity. Następnie zaprezentowano filmy pokazujące projekty uczestników. Kolejnym punktem było przedstawienie swoich pomysłów i przebiegu projektu oraz prezentacja ogromnej wiedzy przez młodych naukowców przed jurorami.
Konkurs „E(x)plory” umożliwia szkolnym pasjonatom nauki i technologii pokazać swoje projekty badawcze oraz skonfrontować je z ekspertami. To także okazja do zdobycia doświadczenia w prezentowaniu swoich badań.
Zgłosiło się 29 uczniów milickiego liceum, którzy wraz ze swoimi opiekunami przygotowywali się do konkursu. Stworzono osiem grup z różnymi wizjami i pomysłami, jak choćby wykorzystanie zjawiska zorzy polarnej jako odnawialnego źródła energii, rozwiązanie problemu skolonizowania Marsa przez ludzi czy wpływ muzyki na długość faz NREM i REM oraz jakość snu. Projekty oceniało trzyosobowe jury w składzie: Sławomir Strzelecki – starosta milicki, Renata Korzeniowska – wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Miliczu, Agnieszka Ochowicz – nauczycielka Zespołu Szkół w Miliczu.
Zwyciężyła grupa Biologiczna 2, która zaprezentowała projekt „Wpływ allomonów i związków allelopatycznych, występujących w naturze na hamowanie wzrostu i rozwoju chwastów”. Triumfatorzy awansowali tym samym do regionalnego etapu zmagań.
– Z ogromnym podziwem i zainteresowaniem oglądałem te wspaniałe prezentacje. Trudno było wybrać najlepszy projekt ze względu na fakt, że każda praca została przygotowana z wielką starannością, zaangażowaniem, pomysłem i przede wszystkim z ogromną wiedzą uczniów. Dla nas każdy jest zwycięzcą, dlatego dla wszystkich uczestników projektu Starostwo Powiatowe w Miliczu w ramach dodatkowej nagrody dofinansuje wycieczkę. Zwycięskiej grupie serdecznie gratuluję i życzę powodzenia w regionalnym etapie zmagań – skomentował starosta Sławomir Strzelecki.
Na zakończenie szkolnego festiwalu wysłuchano wykładów przygotowanych przez przedstawicieli Politechniki Wrocławskiej – „Skalowanie w przyrodzie. O konsekwencjach rozmiaru”, „Jak dbać o oczy i wzrok w czasach nauczaniach zdalnego” i „Metody monitorowania sygnałów biomedycznych, stosowane w intensywnej terapii pacjentów neurochirurgicznych”.
Program „E(x)plory” jest flagowym przedsięwzięciem Fundacji Zaawansowanych Technologii, łączy młodych naukowców i autorytety naukowe, start-upy oraz duże przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe i instytucje publiczne, media ogólnopolskie i regionalne, szkoły, edukatorów i najlepsze uczelnie wyższe, duże miasta i małe miejscowości. To największa w Polsce inicjatywa wpierająca utalentowaną młodzież w realizacji innowacyjnych projektów naukowych oraz promująca ich osiągnięcia na arenie międzynarodowej. Od 2012 roku odkrywa naukowe talenty. W tym czasie udało się stworzyć społeczność ponad 2400 młodych naukowców, którzy zgłosili do konkursu prawie 1500 projektów naukowych. W dziewięciu edycjach odbyło się 59 wydarzeń dla pasjonatów innowacji i technologii. Wzięło w nich udział około 40 tysięcy osób. O wyborze najlepszych pomysłów decydowało już ponad 135 jurorów. Program jest stale wspierany przez blisko stu partnerów.
(FENIX)
FOT. Sławomir Strzelecki – starosta milicki
Comments are closed