Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Zgadzają się w wielu kwestiach

2018-10-17
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Samorząd
  6. /
  7. Zgadzają się w wielu...
Zgadzają się w wielu kwestiach
TAPAS OFERTA ŚWIĄTECZNA

W niedzielę w restauracji „U Bielawnego” odbyła się debata kandydatów z okręgu nr 1 do Rady Powiatu Krotoszyńskiego. Dyskutowano o wielu ważnych zagadnieniach, m.in. o szpitalu, edukacji, drogach czy promocji naszego powiatu.

 

W spotkaniu udział wzięli starosta Stanisław Szczotka (Polskie Stronnictwo Ludowe), wicestarosta Paweł Radojewski (Samorządowa Inicjatywa Obywatelska) i radny powiatowy Dariusz Rozum (Koalicja Platforma Obywatelska / Nowoczesna). Z zaproszenia nie skorzystali Andrzej Skrzypczak (Prawo i Sprawiedliwość) i Zbigniew Brodziak (Obywatelskie Porozumienie Samorządowe). Moderatorem dyskusji był Mariusz Ossowski, dyrektor Ośrodka Kultury w Pogorzeli.

W pierwszej kolejności rozmawiano o przyszłości krotoszyńskiego szpitala w kontekście rozpoczętej rozbudowy. Nie pominięto głośnych ostatnio spraw, które nieco nadszarpnęły wizerunek tej placówki.

– Nie chciałbym wystawiać złej opinii innym szpitalom, ale zdarzają się takie historie, że jakiś powiat musi płacić dożywotnie odszkodowanie rodzinie dziecka – mówił S. Szczotka. – U nas tego nie ma. Zdarzają się oczywiście incydenty, które są mocno rozdmuchiwane przez media. Powiem tak – nasza decyzja o rozbudowie szpitala uruchomiła pewne gremium lekarsko-biznesowo-polityczne, któremu nie na rękę jest to wszystko i dążą za wszelką cenę do tego, by wystawiać szpitalowi złą opinię w Polsce. Są problemy, ale głównie związane z odpowiednią kadrą lekarzy, których po prostu brakuje, nie tylko w krotoszyńskim szpitalu.

Starosta odniósł się do niedawnej sprawy, kiedy to półroczne dziecko trafiło do krotoszyńskiego szpitala. Jak zaznaczył, nie jest prawdą, że lekarka odmówiła pomocy i że nie zleciła niezbędnych badań. – Problem pojawił się wtedy, gdy – mając do dyspozycji dwie karetki – lekarka kazała rodzicom jechać do Ostrowa własnym samochodem. Z tego, co się dowiedziałem, pani doktor niedługo przestanie pracować w naszym szpitalu – dopowiedział S. Szczotka.

Jego opinię podzielali pozostali kandydaci. – W ramach naszych możliwości finansowych możemy starać się modernizować szpital i doposażać w nowy sprzęt medyczny. Nie możemy jednak mieć wpływu na politykę kadrową i na to, co się dzieje wewnątrz szpitala – wyjaśnił P. Radojewski.

Oczekuje się od lekarzy i pielęgniarek olbrzymiej empatii, a to nie idzie w parze z zarobkami. Myślę, że to jest problem, nad którym trzeba się mocno pochylić, bo za jakiś czas kadry w ogóle nie będzie – stwierdził D. Rozum

Jeśli chodzi o edukację, to wszyscy kandydaci skupili się na szkolnictwie zawodowym, które – jak przyznali – w ostatnich latach zostało zepchnięte na margines. Zwrócono uwagę na fakt, że na rynku pracy brakuje wykwalifikowanej kadry rzemieślników. Wielu wyjechało za granicę.

D. Rozum zauważył, że problem ów istnieje od 25 lat i nikt go nie chciał zauważyć. – Kiedy cztery lata temu zostałem radnym powiatowym, moim priorytetem było podjęcie działań w celu zmiany tego stanu rzeczy. Powstała Powiatowa Rada Oświatowa, która wespół z pracodawcami, przedsiębiorcami i dyrektorami szkół stara się złagodzić ten problem. Po części się to udało. Zainteresowanie kierunkami zawodowymi znacznie wzrosło – oznajmił D. Rozum.

Starostowie natomiast przypomnieli o organizowanych od paru lat Powiatowych Targach Pracy. Wydarzenie to przyciąga przedstawicieli szkół średnich oraz przedsiębiorców, u których uczniowie często mają możliwość odbycia praktyk zawodowych.

Trudnym tematem jest także szkolnictwo specjalne. Kandydaci zgodnie stwierdzili, że trzeba będzie podjąć w kolejnej kadencji strategiczne decyzje, bowiem szkoły specjalne generują spore straty. Najlepszym rozwiązaniem byłoby utworzenie jednego ośrodka kształcenia specjalnego. Obiekty, w których teraz funkcjonują placówki specjalne, są stare, niedostosowane do standardów, niespełniające wymogów.

W kwestii dróg starosta przyznał, że wiele inwestycji nie udałoby się zrealizować bez pomocy samorządów gminnych. W przyszłym roku planowana jest finalizacja następujących inwestycji – ulice Chwaliszewska i Langiewicza w Krotoszynie, ulice Floriańska i Podgórna w Koźminie Wlkp., ścieżka rowerowa do Konarzewa i Baszkowa, dokończenie ścieżki Henryków-Rozdrażew, poszerzenie drogi Rozdrażewek-Dąbrowa, chodnik w Nowej Wsi, chodnik na ul. Kaliskiej w Sulmierzycach, ul. Baszkowska w Kobylinie, ścieżka rowerowa ze Smolic do Raszew.

Kandydaci zgodzili się co do tego, że dzięki osiągnięciom klubów sportowych i poszczególnych zawodników powiat ma znakomitą promocję i trzeba to wspierać. Dlatego przewiduje się stworzenie harmonogramu, które będzie dokładnie informował o skali przyznawanych za dane osiągnięcia nagród. Wszyscy stwierdzili też, że warto pochylić się, wespół z klubami i stowarzyszeniami, nad wypracowaniem jakiejś imprezy, która byłaby w stanie ściągnąć do Krotoszyna ludzi z całej Polski.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK