Zduny Super Samorządem
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Samorząd
- /
- Zduny Super Samorządem
8 czerwca uhonorowano laureatów nagrody Super Samorząd. Jury wyróżniło tym tytułem siedem spośród 15 nominowanych samorządów. Jak podkreślono, ich działania dotyczyły różnych zagadnień, jednak łączy je jedno – w ramach ogólnopolskiej akcji Masz Głos udało się wprowadzić pozytywne zmiany w społeczności dzięki udanej współpracy z władzami samorządowymi. Wśród nagrodzonych samorządów znalazła się gmina Zduny.
Super Samorząd to nagroda, która jest przyznawana od 2011 na zakończenie kolejnych edycji akcji „Masz Głos”. Otrzymują ją zarówno uczestnicy, którym udało się wprowadzić pozytywne zmiany w swojej społeczności dzięki współpracy z władzami samorządowymi, jak i owe władze, które okazały się otwarte na dialog i pomogły w realizacji oddolnych inicjatyw.
Nazwa nagrody nawiązuje do samorządu rozumianego jako wspólnota wszystkich mieszkanek i mieszkańców, a nie tylko organy lokalnych władz. Poprzez przyznanie nagrody jury docenia sukcesy uczestników akcji i otwartość władz, ale także pokazuje, że „samorząd to my wszyscy”, i promuje dobre praktyki w zakresie współdziałania organizacji pozarządowych czy nieformalnych grup aktywnych mieszkanek i mieszkańców z władzami samorządowymi.
Nominowani do nagrody wyłaniani są przez koordynatorów regionalnych spośród uczestników akcji „Masz Głos”. Wśród nominowanych jury wybiera kilku laureatów. W tym wąskim gronie znalazła się gmina Zduny, którą doceniono za działania stowarzyszenia „Razem dla Konarzewa”, dzięki którym udało się zabezpieczyć w budżecie powiatu środki na budowę ścieżki pieszo-rowerowej w tej miejscowości.
Mieszkańcy Konarzewa z powodzeniem wykorzystali dostępne im narzędzia współpracy z władzami. W efekcie w gminie powstaje nowa ścieżka pieszo-rowerowa. Stowarzyszenie „Razem dla Konarzewa” zajmuje się między innymi integracją społeczności lokalnej oraz edukacją dotyczącą praw i obowiązków mieszkańców oraz jawności informacji publicznej. Starając się o budowę ścieżki pieszo-rowerowej, stowarzyszenie wykorzystało swoje najważniejsze zasoby – wiedzę i doświadczenie w korzystaniu z instrumentów partycypacji społecznej, budowany latami dobry kontakt ze społecznością oraz umiejętność nawiązywania współpracy z mieszkańcami i z władzami. Poparcie dla tych działań zapewniła stała współpraca z lokalnymi grupami, organizacjami i instytucjami, takimi jak szkoła, ośrodek kultury czy biblioteka. Stowarzyszeniu udało się zebrać podpisy pod skierowaną do władz powiatu petycją o budowę ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż drogi powiatowej. Pomysł poparł burmistrz Zdun i zadeklarował pokrycie 50 procent kosztów inwestycji, co w dużej mierze zadecydowało o powodzeniu przedsięwzięcia. W rezultacie tego środki w budżecie zabezpieczył także starosta krotszyński.
(NOVUS)
FOT. www.zduny.pl
Comments are closed