Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Zdunowianie upamiętnili powstańców

2018-02-11
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Historia
  6. /
  7. Zdunowianie upamiętnili powstańców
Zdunowianie upamiętnili powstańców
VISUS

W niedzielę, 4 lutego, odbyły się uroczystości, w trakcie których uczczono powstańców wielkopolskich, walczących na Ziemi Zdunowskiej. W organizację wydarzenia zaangażowały się Urząd Miejski w Zdunach i Zdunowski Ośrodek Kultury, we współpracy z harcerzami, strażakami z OSP i Fundacją ,,Pomysł na jutro”.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym pw. Św. Jana Chrzciciela, którą celebrował ks. proboszcz Krzysztof Śliczny. Oprawę muzyczną zapewnił chór Harmonia. Potem delegacje i przedstawiciele władz samorządowych złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej i Komunizmu oraz przy pomniku i mogile Powstańców Wielkopolskich. Wartę honorową w tych miejscach pełniła I. Zdunowska Drużyna Harcerska. Składaniu kwiatów towarzyszyła Orkiestra Dęta z Kobylina, która zagrała hymn Polski i „Rotę”.

Miłosz Zwierzyk, zastępca burmistrza Zdun, podziękował wszystkim za udział w tej części uroczystości i zaprosił do jej kontynuacji na zdunowskim rynku. Goście przeszli na parking przed ratuszem, gdzie pod czujnym okiem strażaków z miejscowej OSP płonęło ognisko. Można było posilić się smażoną kiełbaską czy skosztować kawy i słodkości w kawiarni Retro, gdzie wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne. Wszystkim rozdano flagi powstańcze, przekazane przez zdunowski urząd.

Podczas powstania wielkopolskiego okolice Zdun i pobliskich miejscowości były objęte najcięższymi walkami w lutym 1919 roku. 6 lutego wojska niemieckie zaatakowały Zduny, bronione przez kompanię powstańczą z Rozdrażewa. W trakcie obrony miasta zginęło 17 żołnierzy kompanii oraz Karol Masłowski – mieszkaniec Zdun i członek Straży Ludowej. Pod Dąbrówką zginął także Stanisław Kotowiak – pierwszy poległy powstaniec z Pogorzeli.

Zduny zostały ostatecznie zajęte przez oddziały niemieckie. W celu obrony Krotoszyna i odzyskania utraconego miasta na front zdunowski skierowano 3. kompanię powstańczą z Koźmina w sile 118 żołnierzy, pod dowództwem sierż. Stanisława Sowińskiego. Krotoszyn obroniono, jednakże żadna z kilku podjętych prób odbicia Zdun nie powiodła się w dniach 7 i 9 lutego. Pomiędzy 18 a 21 lutego miała miejsce heroiczna, ale nieudana obrona Borownicy, podczas której poległo kilkunastu powstańców (w tym 5 zatrutych gazami). Niemcy użyli artylerii, gazów bojowych i miotaczy min.

W walkach pod Zdunami brały udział pododdziały II batalionu 12 Pułku Strzelców Wielkopolskich (kompanie: krotoszyńska, kobylińska i odolanowska) oraz wchodzące w skład innych oddziałów kompanie: jarocińska, koźmińska, ostrowska, pleszewska i sulmierzycka. W starciach zbrojnych uczestniczyły też drużyny bojowe z miast i wsi powiatu krotoszyńskiego (około 500 osób), dowodzone przez dra Władysława Bolewskiego. Dowódcami poszczególnych drużyn byli Mieczysław Kończak z Krotoszyna, Ignacy Gajowczyk z Kobylina i Stanisław Skrzypczak ze Zdun. Łącznie na froncie zdunowskim poległo ponad 30 powstańców. Cześć ich pamięci!

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Comments are closed

YouTube

Archiwum
WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA