Zawalcz o swoje serce!
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Zdrowie
- /
- Zawalcz o swoje serce!
Takim hasłem organizatorzy – Stowarzyszenie POMÓŻMY SOBIE i Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu Ziemi Krotoszyńskiej – przy finansowym wsparciu powiatu krotoszyńskiego w ramach otwartego konkursu ofert, zapraszają mieszkańców na kolejny „Spacer dla serca”, będący formą profilaktyki wstępnej w chorobach serca i układu krążenia.
Akcję zaplanowano na 28 września. Uczestnicy spotkają się o godz. 10.00 na krotoszyńskim rynku i ruszą na dostosowaną do fizycznych możliwości każdego trasę spacerową, której zakończenie przewidziano w Szkole Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II.
Realizowane od kilku lat przedsięwzięcie ma charakter imprezy profilaktyczno-edukacyjnej z zakresu problemów sercowo-naczyniowych, będących obecnie główną przyczyną przedwczesnych zgonów. Coraz częściej umieramy z powodu zaburzeń pracy serca i układu krążenia, zapominając w codziennym życiu, że serce jest najważniejszym, niezmiernie skomplikowanym i wrażliwym organem, o który należy dbać, prowadząc zdrowy dla tego organu tryb życia.
Stąd potrzeba zdobywania niezbędnej wiedzy zdrowotnej w dziedzinie chorób kardiologicznych oraz eliminowania czynników ryzyka ich wystąpienia. W codziennym życiu oznacza to dla każdego z nas potrzebę stosowania podstawowych zasad profilaktyki i znajomości własnego organizmu, który samoistnie informuje nas często o pojawiających się zagrożeniach chorobowych. Wśród najważniejszych i najczęściej występujących chorób serca wyróżnia się chorobę wieńcową, zawał serca, zapalenie mięśnia sercowego, niewydolność mięśnia sercowego, miażdżycę oraz wady wrodzone, z którymi się rodzimy. W większości przypadków do chorób serca przyczynia się powszechnie występujący stres, siedzący tryb życia, złe nawyki żywieniowe, wysoki poziom cukru i cholesterolu we krwi oraz nadmiar rozmaitych używek (papierosów, alkoholu), a o tych elementach naszego życia i ich zmianie decydujemy sami.
Podejmowanie świadomych decyzji zdrowotnych wymaga jednak znajomości podstawowych zagadnień w tym zakresie. Odpowiednie wskazówki i porady uzyskać można, uczestnicząc w tegorocznym „Spacerze dla serca”, w trakcie którego:
– poznasz podstawowe objawy ostrzegawcze chorób serca i układu krążenia oraz sposób kontroli swego zdrowia w tym zakresie
– skorzystasz z konsultacji kardiologicznych, prowadzonych przez ekipę specjalistów pod przewodnictwem profesora dra hab. Macieja Lesiaka – kierownika Katedry Kardiologii i Kliniki Kardiologii w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu; pierwszeństwo konsultacji dla uczestników spaceru legitymujących się pamiątkową plakietką
– spróbujesz zalecanych dla zdrowia potraw oraz poznasz przepisy na ich wykonanie w warunkach domowych.
Warto obserwować swój organizm, aby nie przegapić chwili pojawienia się pierwszych objawów choroby, a w tym przypadku podstawowe znaczenie ma znajomość czynników ryzyka i dolegliwości, które winny każdego zaniepokoić. Jeżeli zatem zaobserwowałeś u siebie takie objawy jak ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, występujące często duszności i zmęczenie, obrzęki, omdlenia – skorzystaj z organizowanego przedsięwzięcia zdrowotnego, a wzmocnisz swoje serce, poszerzysz posiadaną wiedzę zdrowotną i utrwalisz propagowane systematycznie zasady zdrowego i aktywnego stylu życiu.
(AO)
Comments are closed