Zaprzyjaźnij się z wodą i mydłem
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Zdrowie
- /
- Zaprzyjaźnij się z wodą...
W pierwszym półroczu tego roku Stowarzyszenie POMÓŻMY SOBIE zrealizowało projekt pod hasłem „Zaprzyjaźnij się z wodą i mydłem”. Jego bezpośrednimi beneficjentami były dzieci w wieku 7-9 lat.
Higiena osobista to specyficzna forma profilaktyki i ochrony zdrowia. Jej celem jest utrzymanie i wzmocnienie zdrowia człowieka. W najbardziej popularnym znaczeniu pojęcie to oznacza podstawowe czynności pielęgnacyjne, dzięki którym człowiek utrzymuje swoje ciało w czystości, a tym samym chroni organizm przed chorobami i występującymi w środowisku zagrożeniami.
W praktyce oznacza to regularne mycie ciała z użyciem mydła i detergentów, regularną zmianę i pranie odzieży oraz unikanie bezpośrednich zabrudzeń. Czynności tego typu wykonujemy przez całe życie, kształtując od najmłodszych lat określone nawyki i umiejętności higieniczne.
Z powyższych założeń zrodziła się tegoroczna inicjatywa Stowarzyszenia POMÓŻMY SOBIE – projekt „Zaprzyjaźnij się z wodą i mydłem”, którego beneficjentami były dzieci w wieku 7-9 lat. W trakcie dziesięciu spotkań edukacyjno-szkoleniowych grupie uczniów klas I-III SP z terenu gminy Krotoszyn, liczącej 240 osób, przybliżono podstawowe zasady higieny osobistej, tj. wymogi toalety porannej i wieczornej, sposób mycia rąk i zębów, a także zasady utrzymywania czystości w ciągu dnia.
Na zajęciach, rozpoczynających się od interpretacji wiersza Jana Brzechwy „Brudas”, dzieci w formie zabawy, śpiewając piosenkę „Wlazł kotek na płotek…”, uczyły się prawidłowego mycia rąk, a uczestnicząc w quizie „Prawda – fałsz” i rozwiązując zagadki, utrwalały przekazywana im wiedzę. Dodatkowym elementem edukacji były przeprowadzone w trakcie zajęć proste – z użyciem wody, pieprzu i mydła oraz mleka i barwników spożywczych – doświadczenia, dzięki którym dzieci poznały, w jaki sposób użycie mydła wpływa na zmniejszenie kolonizacji naszej skóry przez bakterie i na nasze zdrowie.
Zaproponowana forma zajęć edukacyjnych sprawdziła się w praktyce, budziła duże zainteresowanie i aktywizowała uczestników poszczególnych spotkań. Każde dziecko otrzymało w formie podziękowania za aktywność i zaangażowanie służący utrzymaniu higieny osobistej upominek. Natomiast uczestniczące w projekcie szkoły wyposażono w plakaty informacyjno-edukacyjne, za pośrednictwem których wiedzę na powyższy temat propagowano w liczącej 880 osób grupie uczniów klas wyższych.
Realizowany projekt miał charakter prewencyjny. Należy jednak w tym miejscu podkreślić, że wynikające z niego treści dotyczą także osób dorosłych. Stąd też informując o przeprowadzonej akcji i jej efektach, zwracamy się do rodziców z apelem o kontynuowanie działań w tym zakresie.
Dofinansowany przez gminę Krotoszyn projekt zwraca uwagę na fakt, że ze względów zdrowotnych warto wpajać dzieciom odpowiedni stosunek do higieny osobistej i związanych z nią podstawowych czynników, pozwalających zachować obowiązujące w tej dziedzinie wymogi. Opanowanie przez młodego człowieka podstawowych zasad higieny w domu rodzinnym i ich utrwalanie w wieku szkolnym ma ogromne znaczenie dla zdrowia dziecka, a w dalszej konsekwencji dla człowieka dorosłego. Z tych względów dzieci powinny świadomie zdobywać właściwe przyzwyczajenia, a także znać cel wpajanych im czynności higienicznych, a najlepszym wzorcem jest w tym przypadku nasza postawa i nasze codzienne zachowania w tej dziedzinie. Bądźmy dla nich dobrym przykładem, kształtujmy ich prawidłowy stosunek do higieny osobistej i propagujmy jej pozytywny wpływ na zdrowie. Dzięki higienie czujemy się bowiem dobrze, wzmacniamy swoją odporność na występujące zagrożenia i chronimy się przed chorobami.
(AO)
Comments are closed