Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Zaprezentowali twórczy potencjał

2019-07-09
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Kultura
  6. /
  7. Zaprezentowali twórczy potencjał
Zaprezentowali twórczy potencjał
Vidia film tekst

W minioną sobotę w Krotoszynie odbył się I Ogólnopolski Festiwal Sztuki / Wzornictwa / Technologii TECH-ART, zorganizowany przez Stowarzyszenie Klub Art. W Muzeum Regionalnym im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie oraz w hali widowiskowo-sportowej zaprezentowano dorobek artystyczny polskich twórców i pionierów w takich dziedzinach jak fotografia, grafika, rzeźba, malarstwo, rysunek. Można było poznać najnowsze rozwiązania w technologii czy nurty w sztuce i designie.

 

Impreza miała na celu pokazanie osiągnięć naukowo-artystycznych, w szczególności młodego pokolenia, a także podniesienie umiejętności i doskonalenie warsztatu osób, które rozwijają się w określonej dziedzinie sztuki czy nauki, zwłaszcza jeśli chodzi o lokalnych twórców i organizacje kulturalne. Festiwal był skierowany m.in. do mieszkańców Krotoszyna i okolic.

W hali widowiskowo-sportowej odbyło się szkolenie „Internetowe rewolucje”, prowadzone przez przedstawicieli Google. Zajęcia wprowadziły uczestników w arkana szeroko pojętego marketingu internetowego. Dowiedzieli się, jak wybrać potencjalne rynki docelowe dla swojej firmy, jak poznać narzędzia, dzięki którym zrozumie się wymagania i preferencje zakupowe zagranicznych klientów, jak zdobyć praktyczną wiedzę, która pozwoli przygotować firmę do sprzedaży poprzez Internet za granicą.

Uroczyste otwarcie festiwalu miało miejsce w samo południe w krotoszyńskim muzeum. Wszystkich powitali Bartosz Blecha – prezes Stowarzyszenia Klub Art – oraz Bartłomiej Andrzejewski. – Chcieliśmy pokazać młodych artystów, twórców, naukowców, którzy są „schowani” albo nie mają możliwości pokazania się. Niestety, wiąże się to z dużymi nakładami finansowymi. A tutaj bezpłatnie mogą się promować. Dzięki współpracy z Urzędem Miejskim, Starostwem Powiatowym w Krotoszynie i innymi organizacjami pozarządowymi udało nam się to zrealizować – powiedział B. Blecha, przy okazji dziękując za okazane wsparcie obecnym przedstawicielom samorządów w osobach wicestarosty Pawła Radojewskiego oraz wiceburmistrza Ryszarda Czuszke.

W muzeum nastąpiło także otwarcie wystaw: „Dziecko” – międzynarodowej ekspozycji, honorowanej przez UNICEF i zorganizowanej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu; rysunków Dominiki Biadały, Angeliki Szczepaniak, Patrycji Wołowicz, Aleksandry Palczewskiej, fotografii Marka Lapisa, malarstwa Stanisława Brajera czy grafiki Małgorzaty Wróbel.

Z kolei w hali widowiskowo-sportowej prezentowali się wystawcy zajmujący się nauką, technologią czy wzornictwem. Przed budynkiem można było zobaczyć jedną z najnowocześniejszych maszyn do wycinki drzew, tzw. harwester, wartą 420 tys. euro. Przedstawiciel Lasów Państwowych określił działanie tego sprzętu jako najnowsze rozwiązanie technologiczne stosowane w przemyśle.

Bardzo dużym zainteresowaniem, szczególnie ze strony płci pięknej, cieszył się pokaz makijażu w wykonaniu Martyny Szymczak. Wizażystka objaśniała, jak się umalować, jak dobierać odpowiednie kosmetyki i akcesoria. Jednym z wystawców była firma Jotkel ze swoimi stołami warsztatowymi – można było dowiedzieć się, jak w przypadku tego typu mebli zachować spójny design. Były też firmy promujące ekologiczne formy ogrzewania domów, jak np. ogrzewanie na podczerwień. Z kolei specjaliści z firmy zajmującej się dziedziną łączącą medycynę i naukę zaprezentowali aplikację do weryfikacji ran. Tomasz Pielak pokazał swoje prace wykonane areografem na kaskach skoczków narciarskich czy motocyklistów. W kwestii pozyskiwania środków na rozwój swojego biznesu doradzali przedstawiciele Wielkopolskiego Funduszu Regionalnego czy Kaliskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. O prawie patentowym, ochronie wzorów przemysłowych i wynalazków mówiła natomiast Jolanta Justyńska – rzecznik patentowy.

Jednocześnie odbywały się panele dyskusyjne: „Design i technologia w przemyśle i architekturze w Polsce i za granicą”, „Rozwój przedsiębiorstwa i technologii dzięki funduszom oraz doradztwu”, „Smog – realne zagrożenie czy propaganda?”, „W jakim kierunku będzie rozwijała się moda”. Można było też wysłuchać wykładu dra Pawła Baranowskiego „Nowe pole widzenia”.

– Jestem bardzo zadowolony, że przybyli do nas ci wystawcy, którzy byli zapowiadani. Wszyscy artyści, wykładowcy, naukowcy, przedsiębiorcy dołożyli wszelkich starań, żeby festiwal miał odpowiedni poziom i jakość. Do nich kieruję ogromne wyrazy szacunku. Najważniejsze dla mnie jest to, że nawiązaliśmy wiele kontaktów, które z pewnością zaprocentują w przyszłości, jeśli chodzi o realizowanie naszych projektów. Muszę przyznać, że spotkaliśmy się z bardzo pozytywnymi opiniami na temat tego wydarzenia, które przecież zorganizowaliśmy po raz pierwszy. I jest to jedyne tego typu przedsięwzięcie w naszym regionie. Wszyscy docenili ogrom pracy, jaki włożyliśmy w organizację tego festiwalu – podsumował pierwszą edycję festiwalu TECH-ART jego główny organizator, Bartosz Blecha.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK