Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Zapraszamy na wyjątkową wystawę

2023-10-04
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Kultura
  6. /
  7. Zapraszamy na wyjątkową wystawę
Zapraszamy na wyjątkową wystawę
BANASZAK

12 października o godzinie 18.00 w Bibliotece Publicznej w Koźminie Wlkp. odbędzie się wernisaż wystawy „(Nie)obecni. Historia koźmińskich Żydów”. Tytuł ów ma zwrócić uwagę na równoczesną nieobecność i obecność żydowskich mieszkańców i ich spuścizny.

 

Wystawa jest pierwszym wydarzeniem w Koźminie Wlkp., które skupia się wyłącznie na historii Żydów. W szczególności na okresie XIX i XX wieku – czyli od chwili największej świetności tutejszej gminy żydowskiej aż do zakończenia wielowiekowej obecności Żydów w Koźminie Wlkp.

Tytuł wystawy ma zwrócić uwagę na równoczesną nieobecność i obecność żydowskich mieszkańców i ich spuścizny. Nieobecność – bo wojenna i powojenna rzeczywistość skutecznie wymazały ich z kart historii i z pamięci zbiorowej. Obecność – bo codziennie mijamy miejsca czy budynki związane ze społecznością żydowską, nie zdając sobie z tego sprawy.

Wystawa ukazuje losy pojedynczych osób, ale i całych rodzin. Prezentuje wątki związane ze szkolnictwem, pracą, religią, działalnością społeczną. Dużo miejsca poświęca emigracji, która z czasem stała się zjawiskiem niemal masowym wśród wielkopolskich Żydów. To także próba ukazania, jak wiele mieszkający tu Żydzi wnieśli w rozwój Koźmina Wlkp., traktując go jako swoje ukochane miejsce na Ziemi.

Wiele historii może zaskoczyć: na wystawie pojawią się wątki związane ze stomatologią, brytyjskim dworem królewskim, morderstwem w San Francisco, urzędnikiem wkraczającym na pogrzeb z bronią w ręku, hymnem o Koźminie, śpiewanym przez jedną z żydowskich rodzin, a nawet z Pippi Pończoszanką. Tak wiele różnorodnych tematów łączy jedno – koźmińscy Żydzi.

Na wystawie pokazane zostaną zakupione w tym roku artefakty – karty pocztowe nadane przez koźmińskich Żydów, dokumenty firmowe, ale także kilka nigdy niepublikowanych, odnalezionych w jednym z archiwów, fotografii. Pojawią się też zdjęcia pozyskane od potomków koźmińskich Żydów.

Otwarcie wystawy poprzedziły wielomiesięczne poszukiwania informacji, dokumentów, potomków żydowskich rodzin. Przejrzane zostały tysiące stron dawnej prasy, przeprowadzone kwerendy w archiwach polskich i zagranicznych. Autorem ekspozycji jest Paweł Bajerlein – lider Dialogu, opiekun cmentarza żydowskiego w Koźminie Wlkp., odpowiedzialny za jego inwentaryzację w latach 2020-2022, koordynator lokalny wizyty „Muzeum na kółkach” w Koźminie Wlkp. w czerwcu 2023 roku. Wystawę zorganizowano w ramach jego autorskiego projektu „Pozdrowienia z Koźmina”. Realizacja wydarzenia możliwa jest dzięki współpracy i życzliwości kierownictwa i pracowników Biblioteki Publicznej w Koźminie Wielkopolskim. Projekt współfinansowany przez Forum Dialogu oraz przez samorząd województwa wielkopolskiego.

Wystawa będzie czynna do 10 listopada, w godzinach otwarcia książnicy. Wstęp wolny.

OPRAC. (ANKA)

Comments are closed

YouTube

Archiwum
WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA