Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Zapalenie przyzębia – jak można sobie z nim poradzić?

2024-06-22
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Zapalenie przyzębia – jak...
Zapalenie przyzębia – jak można sobie z nim poradzić?
AGRO INTEGRACJA

Zapalenie przyzębia – jak można sobie z nim poradzić?

Zęby i dziąsła niemal przez cały czas są narażone na działanie wielu niekorzystnych czynników. Sporym zagrożeniem są przede wszystkim bakterie, które odpowiadają za rozwój wielu chorób, począwszy od próchnicy, przez zapalenie przyzębia – szerszej znane jako paradontoza bądź przyzębica. Obecnie szacuje się, że na paradontozę cierpi około 70% wszystkich dorosłych Polaków i Polek. To choroba, której nie należy lekceważyć; ignorowanie objawów może bowiem doprowadzić nawet do wypadnięcia zębów! Niestety, społeczeństwo wciąż nie jest odpowiednio edukowane w aspekcie paradontozy, jej przyczyn oraz najczęstszych objawów. Tymczasem zauważenie niepokojących sygnałów jakie daje organizm oraz szybka reakcja są w stanie zapobiec tragicznym skutkom zaostrzenia się choroby. Postanowiliśmy przytoczyć najważniejsze informacje na temat przyzębicy. Już dziś dowiedz się więcej na ten temat i naucz się ją rozpoznawać.

Przyczyny, objawy i typy paradontozy: garść informacji w pigułce

Powodów występowania paradontozy najczęściej doszukuje się w nieodpowiedniej higienie jamy ustnej – patogenne bakterie powodujące kamień nazębny skutecznie rozprzestrzeniają się na całej powierzchni zęba, finalnie docierając aż pod dziąsła, osłabiając strukturę przyzębia i powodując chwiejność. To jednak nie jedyna przyczyna paradontozy. Choroba może być spowodowana wahaniami hormonalnymi, urazami płytki nazębnej czy stanowić jeden ze skutków dolegliwości metabolicznych. Warto mieć świadomość tego, że paradontoza jest chorobą dziedziczną, jednak poprzez świadomą eliminację jej przyczyn można nie dopuścić do rozwoju choroby. Zapalenie przyzębia objawia się na różne sposoby, które dodatkowo można podzielić na etapy.

  • Etap pierwszy (początkowe objawy)

    → nieprzyjemny zapach z jamy ustnej;

    → odsłonięcie szyjek zębowych;

    → wysoka nadwrażliwość zębów;

    → zaczerwienienie i obrzęk dziąseł.

  • Etap drugi (postępujące objawy)

    → krwawienie dziąseł;

    → powiększenie się kieszonek dziąsłowych.

  • Etap trzeci (zaawansowane zapalenie przyzębia)

    → przemieszczanie się zębów;

    → ruchomość zębów;

    → ropa w kieszonkach dziąsłowych.

Przyzębica dzieli się na kilka typów, wśród których wyróżniamy: paradontozę typową, paradontozę gwałtowną, paradontozę przedpokwitaniową, a także paradontozę młodzieńczą. Pierwszy, najczęstszy typ, dotyka zwykle osób po 30 roku życia; drugi rodzaj paradontozy jest ściśle powiązany ze stanem zapalnym dziąseł i zanikiem kości wyrostka zębodołowego, zaś ostatnie dwa typy są ściśle związane z okresami dojrzewania (przedpokwitaniowa – ok. 6 roku życia, młodzieńcza – ok. 13 roku życia).

Jak przebiega leczenie paradontozy w gabinecie stomatologicznym?

Leczenie paradontozy jest ściśle powiązane z etapem, na jakim znajduje się dana choroba. Najczęściej obejmuje ono jednak trzy fazy: wstępną, korekcyjną oraz utrzymującą efekty. Pierwsza z nich obejmuje między innymi profesjonalne oczyszczenie zębów, ich plastykę oraz wyeliminowanie drażniących czynników. W tym celu używa się narzędzi takich jak skalery, kirety czy piaskarki, które oferuje między innymi firma LUBDENT. W fazie korekcyjnej wykonuje się zabiegi chirurgiczne, których nadrzędnym celem jest naprawa bądź szczegółowa regeneracja uszkodzonych struktur przyzębia. Po wygojeniu się przyzębia, pozostają regularne wizyty kontrolne w celu monitorowania stanu jamy ustnej; nierzadko w grę wchodzi także leczenie farmakologiczne. Ponadto, na stronie internetowej lubdent.com.pl zainteresowani mogą dowiedzieć się więcej na temat sprzętu wykorzystywanego między innymi w leczeniu zapalenia przyzębia i pokrewnych stanów. Wiedza na temat związany z zabiegami wykonywanymi w przypadku wystąpienia chorób zębów czy przyzębia pozwala lepiej zapanować nad lękiem przed wizytą u stomatologa. Zauważyłeś u siebie niepokojące objawy? Nie czekaj aż będzie za późno na ratunek zębów!

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK