Zaostrzenie zasad bezpieczeństwa
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Zaostrzenie zasad bezpieczeństwa
Zgodnie z przewidywaniami dziś dzienny wskaźnik przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2 przekroczył liczbę 30 tysięcy. W związku z tym na czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister Adam Niedzielski ogłosili, również spodziewane, zaostrzenie zasad bezpieczeństwa od 27 marca. Nowe pomysły rządzących mają obowiązywać do 9 kwietnia.
– W ostatnim czasie obserwujemy wyraźny wzrost zakażeń, któremu towarzyszy zwiększona liczba zajętych łóżek oraz respiratorów i przede wszystkim wzrost liczby zgonów. Obecna sytuacja w Polsce wymaga zdecydowanych działań. Od soboty, 27 marca, wprowadzimy nowe zasady bezpieczeństwa. Obowiązywać będą do 9 kwietnia, czyli obejmą także okres świąt wielkanocnych. Pamiętaj, tylko solidarność i wzajemna odpowiedzialność pozwolą nam pokonać COVID-19. Dlatego ogranicz do minimum kontakty społeczne – jeśli możesz, pracuj zdalnie, a zbliżające się święta wielkanocne spędź w gronie swoich domowników! – napisano dziś w komunikacie na stronie Ministerstwa Zdrowia.
Tego dnia odnotowano ponad 34 tysiące nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Na konferencji prasowej premier oznajmił, iż nasz kraj znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy. – Napór trzeciej fali koronawirusa jest bardzo silny, na tę chwilę mamy zajętych ponad 70 procent łóżek i ponad 70 procent łóżek respiratorowych. Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia, jesteśmy o krok od przekroczenia liczby, która uniemożliwi leczenie pacjentów. Zrobimy wszystko, by do tego nie doszło. Potrzebne są nowe obostrzenia. Ograniczenie mobilności, ograniczenie swobód gospodarczych jest konieczne – mówił Mateusz Morawiecki.
Co zatem zmieni się od najbliższej soboty? Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. m2 zostaną zamknięte. Hurtownie i składy budowlane będą działać normalnie. Z kolei w pozostałych placówkach handlowych, na targowiskach czy na poczcie obowiązywać będą nowe limity w liczbie klientów – jedna osoba na 15 m2 w placówkach/sklepach w powierzchni do 100 m2, jedna osoba na 20 m2 w placówkach/sklepach powyżej 100 m2. Taki sam limit, czyli jedna osoba na 20 m2, wprowadzono także w kościołach. Wciąż też konieczne jest zakrywanie maseczką ust i nosa oraz zachowanie 1,5-metrowej odległości od innych osób.
Oczywiście nadal zamknięte są centra i galerie handlowe (z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni czy sklepów zoologicznych), co wprowadzono już tydzień wcześniej.
Od 27 marca zakaz działalności nałożono także na salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce. Ponadto zamknięte będą żłobki i przedszkola. Będzie mogła być w nich sprawowana opieka tylko nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).
Działalność obiektów sportowych ograniczono wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności.
W kwestii świąt wielkanocnych oraz pracy rząd wydał jedynie zalecenia – premier zaapelował, by Wielkanoc spędzić w gronie najbliższych, we własnych domach, bez konieczności przemieszczania się, a także by pracować zdalnie tam, gdzie jest to możliwe. – Jeśli chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, musimy być odpowiedzialni. W okresie świąt powinniśmy więc ograniczyć nasze kontakty wyłącznie do najbliższych domowników, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas. Wiele zależy od nas samych. Dbajmy o siebie i swoją rodzinę – czytamy w komunikacie resortu zdrowia.
Przypomnijmy, że nadal zawieszona jest działalność hoteli (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych), teatrów, muzeów, galerii sztuki, kin, basenów, saun, solariów, łaźni tureckich, salonów odchudzających, kasyn, stoków narciarskich, klubów fitness i siłowni. Branża gastronomiczna świadczy jedynie usługi na wynos i na dowóz. W szkołach wszyscy uczniowie co najmniej do 9 kwietnia muszą uczyć się zdalnie.
ANDRZEJ KAMIŃSKI
GRAFIKI: KPRM
Comments are closed