Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Zaopatrzmy dzieci w służące im umiejętności

2018-02-14
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Zaopatrzmy dzieci w służące...
Zaopatrzmy dzieci w służące im umiejętności
VISUS

Zaopatrzmy dzieci w służące im umiejętności, czerpiąc ze skarbnicy pokoleń

To oczywiste, że każdy z nas chce być najlepszym rodzicem dla swojego dziecka. Pragnie dla niego wszystkiego, co najlepsze. Gdzieś instynktownie chronimy swe pociechy przed trudnymi emocjami, sytuacjami, tym wszystkim, co może powodować w dzieciach płacz, smutek, złość czy cierpienie.

To bardzo naturalna i ludzka potrzeba. Jednocześnie chcemy, by było ono silne, zaradne, inteligentne, mądre, odpowiedzialne, wrażliwe, by zwyczajnie potrafiło w przyszłości radzić sobie w życiu. Nade wszystko tego, czego oczekują rodzice, to by ich dziecko było „grzeczne”.

Przyznam się, że sama nie wiem, co do końca oznacza to słowo. W różnych rozmowach spotykałam się ze stwierdzeniem: grzeczne to znaczy posłuszne. – Ale czemu? – pytam… – No, temu, co ja mówię – odpowiada rozmówca. – A czego pani pragnie dla swojego dziecka? – pytam. – Tego, żeby miało lepiej niż ja lub tego, by było szczęśliwe – odpowiadają rozmówcy. To oczywiste.

Jak jednak sprawić, by dziecko było szczęśliwe, kiedy nie będzie wiedziało, jak radzić sobie ze złością czy smutkiem, które są nieodłącznymi elementami życia..? W jaki sposób dziecko weźmie odpowiedzialność za swoje zachowanie, kiedy włączymy oceniający i karzący sposób jego osoby…? Czy będzie dobrze o sobie myślało i znało swoją wartość, kiedy nie dowie się, na co je stać w trudnej dla siebie sytuacji..?

Tego nie wiem. Ale jestem przekonana, że to doświadczenia kształtują człowieka. A nasz sposób widzenia świata i ludzi jest dla dziecka drogowskazem, według którego kształtuje swoją tożsamość. Rodzic pozwalający dziecku doświadczać i brać odpowiedzialność za swoje zachowania toruje mu drogę do poszerzania samoświadomości i definiowania własnego JA. Wyposażanie młodego człowieka w umiejętności społeczne, takie jak asertywność, rozpoznawanie emocji, uczuć i radzenie sobie z nimi w sposób podnoszący poczucie własnej wartości, słuchanie, radzenie sobie z krytyką czy obrona własnych granic, jest takim plecakiem pełnym skarbów, z którego może czerpać przez całe życie.

Jest bowiem ryzyko, że kiedy ten plecak będzie pusty lub słabo zaopatrzony, tego wszystkiego młody człowiek może poszukiwać w tym, co niekoniecznie mu będzie służyć. Za B. Hellinger – „spróbujmy dać ciut więcej naszym dzieciom, niż dali nam nasi rodzice, którzy dostali ciut mniej od swoich”.

AGNIESZKA ROZUM, pedagog, terapeuta uzależnień

Comments are closed

YouTube

Archiwum
WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA