Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Zamieszanie z ulicą 23 Stycznia

2018-02-21
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Samorząd
  6. /
  7. Zamieszanie z ulicą 23...
Zamieszanie z ulicą 23 Stycznia
Dobry Dietetyk

Na niedawnej konferencji prasowej burmistrz Franciszek Marszałek zaprezentował zarządzenie wojewody wielkopolskiego w sprawie zmiany nazwy ulicy 23 Stycznia w Krotoszynie, przy jednoczesnym narzuceniu nowego patrona w osobie Konstantego Skąpskiego.

Sytuacja taka to pokłosie przyjętej przez polski parlament ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego poprzez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, ulic, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomników.

– Przypominam, że 29 czerwca 2017 roku Rada Miejska podjęła uchwałę, żeby ulica 23 Stycznia upamiętniała datę wyzwolenia miasta Krotoszyna przez żołnierzy struktur lokalnych Armii Krajowej pod dowództwem Władysława Kędzierskiego – wyjaśniał Franciszek Marszałek.

Ale potem doszło w tej sprawie do niezrozumiałego zamieszania. Uchwała przeszła przez nadzór prawny wojewody, została ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego. Ale teraz, z nieznanych powodów, wpłynęło zarządzenie zastępcze, którego uzasadnienie burmistrz przedstawił na konferencji. – 29 czerwca 2017 Rada Miejska w Krotoszynie podjęła uchwałę w sprawie zmiany nazwy ulicy na terenie Krotoszyna. Mimo podjęcia uchwały w ustawowym terminie rada nie dokonała zmiany nazwy ulicy, a jedynie nadała nowe uzasadnienie do pierwotnej uchwały. Nazwa ulicy w dalszym ciągu jest niezgodna z artykułem 1 ustawy, co zostało potwierdzone w opinii Instytutu Pamięci Narodowej – czytamy w owym uzasadnieniu.

Po przyjęciu czerwcowej uchwały władze Krotoszyna zwróciły się do Instytutu Pamięci Narodowej, który stwierdził, że w przypadku daty 23 stycznia należy określić – w oparciu o materiały archiwalne – czy odnosi się ona do faktu zajęcia miasta przez Armię Czerwoną, czy do wcześniejszej akcji struktur Armii Krajowej. Burmistrz zaznaczył, że sprawa nazewnictwa ulic była konsultowana na posiedzeniu zespołu, w którym zasiadają m.in. Piotr Mikołajczyk – dyrektor krotoszyńskiego muzeum czy doktor Edward Jokiel. Przygotowano również listę z propozycjami ewentualnych patronów, jeśliby zaistniała konieczność zmiany nazw ulic.

Nowym patronem ulicy został Konstanty Skąpski, który – jak się okazuje – nie ma bezpośrednio żadnych związków z Krotoszynem, mimo bogatej biografii. Urodził się 21 stycznia 1894 roku w Kaliszu. Zmarł 6 września 1971 roku w Warszawie. Pobierał naukę w Szkole Handlowej w Kaliszu, później w Kiszyniowie. Od 1917 roku walczył w szeregach I Korpusu Polskiego w Rosji, następnie w 1919 roku w Armii Wielkopolskiej. W 1920 roku uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. W latach 1939-1945 walczył w Polsce, Francji i Wielkiej Brytanii. Potem objął 2 Korpus Strzelców i dowodził saperami pod Monte Cassino. Po wojnie pozostał na emigracji, a w 1964 roku awansowano go na generała brygady. W 1970 roku wrócił do kraju i za osiągnięcia wojskowe został odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Wojennego „Virtuti Militari”, dwukrotnie Krzyżem Walecznych i Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

Zarządzenie zastępcze weszło w życie z dniem 14 lutego. Burmistrz Marszałek przyznał, że jest możliwość odwołania się od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. – W tej chwili opracowujemy stanowisko prawne. Sprawa nie jest oczywista i klarowna, ponieważ – jak wynika z uzasadnienia – zarzuca nam się niezgodność z prawem. Przedstawimy stanowisko na komisjach Rady Miejskiej i podejmiemy stosowną uchwałę, czy zaskarżyć tę decyzję – tłumaczył włodarz Krotoszyna.

Do sprawy ulicy 23 Stycznia odniósł się także senator Łukasz Mikołajczyk. – Na spotkaniu z burmistrzem również o tym rozmawialiśmy. Ja bym nie wskazał kandydata z Kalisza na patrona ulicy. To jest decyzja wojewody, który działa w ramach swoich kompetencji. Będę o tym z nim rozmawiał. Przykładowo w Ostrowie zostawiono plac 23 Stycznia. Być może uzasadnienie było słabe merytorycznie. Byłbym za pozostawieniem nazwy 23 Stycznia albo ewentualnie za wskazaniem bohatera z Ziemi Krotoszyńskiej – skomentował parlamentarzysta.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Comments are closed

YouTube

Archiwum
WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA