Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Zagrożenia sezonu grzewczego to poważny problem

2023-02-15
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Na sygnale
  6. /
  7. Zagrożenia sezonu grzewczego to...
Zagrożenia sezonu grzewczego to poważny problem
TALENT STUDIO

Mimo nieco cieplejszej aury nadal trwa sezon grzewczy. Krotoszyńscy strażacy, realizując założenia ogólnopolskiej kampanii Państwowej Straży Pożarnej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, przy każdej okazji przypominają mieszkańcom powiatu o zagrożeniach okresu zimowego, które mają odzwierciedlenie w statystykach.

 

Niestety, pomimo wielu akcji edukacyjno-informacyjnych, zarówno na szczeblu ogólnopolskim, jak i powiatowym, zagrożenia okresu grzewczego stanowią poważny problem. Od początku sezonu grzewczego Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie odnotowało 17 zgłoszeń dotyczących pożarów sadzy w przewodzie kominowym, głównie w budynkach jednorodzinnych. Każdy taki wyjazd niesie ze sobą szereg zagrożeń. Scenariuszy jest wiele, lecz przyczyna zawsze ta sama. Przeważnie chodzi o nieprawidłową eksploatację przewodów kominowych. W  tego typu interwencje na terenie powiatu krotoszyńskiego w sezonie grzewczym zaangażowano już łącznie 41 pojazdów pożarniczych i 152 strażaków. Bardzo często przez niesprawny przewód kominowy dochodzi do pożarów budynków oraz podtrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanym czadem.

Czad to cichy zabójca! Niestety, co roku zbiera śmiertelne żniwo. Również na naszym terenie w zeszłym roku wskutek zatrucia tlenkiem węgla dwie osoby straciły życie, a dwie kolejne wymagały hospitalizacji. Ta smutna statystyka pokazuje, jak bardzo istotna jest edukacja mieszkańców w aspekcie zagrożeń, jakie niesie ze sobą sezon zimowy.

Pamiętajmy – czad oszukuje zmysły! Wbrew powszechnej świadomości czadu nie rozpoznamy po zapachu czy po dymie. Nie widać go, nie słychać i nie czuć. Jak zatem zmniejszyć ryzyko? Montujmy czujniki tlenku węgla, które alarmują o zagrożeniu, często ratując ludzkie życie.

Dbajmy o nasze bezpieczeństwo. Obowiązki związane z dbałością o przewody kominowe – w myśl obowiązujących przepisów, tj. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane oraz Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów – spoczywają na właścicielu lub zarządcy obiektu.

Brak systematycznego czyszczenia przewodów kominowych, stosowanie niewłaściwego paliwa, w tym paliwa o dużej wilgotności, może doprowadzić do zapalenia się sadzy wewnątrz komina, a procesowi palenia towarzyszy często wydobywanie się z komina iskier i palących się cząstek sadzy. Zjawisko to powoduje szybkie nagrzewanie przewodu kominowego, nawet do temperatury powyżej 1000°C, a więc powstaje ryzyko zapalenia się przyległych do niego, palnych konstrukcji, np. dachu czy drewnianego stropu. Nagły wzrost temperatury wewnątrz komina może też doprowadzić do jego pęknięcia i wydobywania groźnego dla życia i zdrowia tlenku węgla.

– Apelujemy po raz kolejny! Prawidłowa eksploatacja kominów zależy w głównej mierze od nas samych. To my pilnujemy przeglądów okresowych i rocznych, zakupujemy opał i dbamy o porządek w pomieszczeniach, gdzie znajduje się kocioł grzewczy. To wreszcie my podejmujemy decyzję o instalacji czujnika dymu i tlenku węgla. Nie dajmy się zabić we własnym domu!!! – przypomina mł. kpt. Mateusz Dymarski z KP PSP Krotoszyn.

OPRAC. (ANKA)

 

FOT. Archiwum KP PSP

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK