Zachowane w czasie – archiwalne portrety Krotoszynian
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Kultura
- /
- Zachowane w czasie –...
W lipcu 2024 roku na krotoszyńskim Rynku pojawiła się nowa wystawa plenerowa, która będzie dostępna dla zwiedzających do października. Tym razem można podziwiać fotografie wykonane w krotoszyńskich atelier fotograficznych na przełomie XIX i XX wieku. Wszystkie zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Krotoszynie.
Ekspozycja składa się z reprodukcji 62 archiwalnych zdjęć, które zostały wykonane w dziesięciu zakładach fotograficznych działających w Krotoszynie na przełomie stuleci. Na tych zdjęciach uwieczniono różnorodne osoby – od dzieci i rodzin po osoby starsze – które korzystały z usług miejscowych fotografów.
Wśród zakładów, które wykonały prezentowane fotografie, znalazły się:
- R. Herdena, którego atelier mieściło się przy dzisiejszej ul. Sienkiewicza.
- Gustava Kontschacka, który prowadził zakład przy ul. Koźmińskiej, w domu właścicieli drukarni książek – państwa Kosmäl.
- Georga Lorenza, właściciela prawdopodobnie największego zakładu fotograficznego, który początkowo mieścił się przy ul. Piastowskiej, a następnie przy ul. Koźmińskiej.
- Heinricha Mengela, którego zakład znajdował się przy dzisiejszej ul. Sienkiewicza.
- Alfreda Schoena, który prowadził zakład przy ul. Zdunowskiej oraz przy dzisiejszej ul. Sienkiewicza.
- Paula Schuppe, który miał dwie siedziby: w Ostrowie przy ul. Wrocławskiej i w Krotoszynie przy dzisiejszej ul. Sienkiewicza.
- R. Thiele.
- Witkowskiej, której zakład znajdował się przy obecnej ul. Sienkiewicza.
- O. Witzela, którego zakład mieścił się przy obecnej ul. Sienkiewicza.
- Rodzeństwa Zoelffel, którego siedzibą był Krotoszyn i Śrem.
Wystawa stanowi nie tylko okazję do podziwiania historycznych fotografii, ale również możliwość odkrycia, jak wyglądało życie mieszkańców Krotoszyna na przełomie XIX i XX wieku.
Ta niezwykła ekspozycja jest prawdziwym hołdem dla dawnych mistrzów fotografii i ich wkładu w dokumentowanie codziennego życia oraz ważnych momentów społeczności lokalnej. Przywraca pamięć o przeszłości, jednocześnie celebrując artystyczne dziedzictwo regionu. Wystawa jest doskonałą okazją do refleksji nad tym, jak technika i sztuka fotografii ewoluowały na przestrzeni lat, pozostawiając trwały ślad w historii Krotoszyna.
(PAW)
Comments are closed