Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Zachować spuściznę minionych czasów

2022-05-27
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Edukacja
  6. /
  7. Zachować spuściznę minionych czasów
Zachować spuściznę minionych czasów
ENDORFINA

Co kryła w sobie skrzynia szewca? Jak wyrabiano masło? Ile kaczek było potrzeba, by otulić się zimą ciepłą pierzyną? – to tylko niektóre z wielu ciekawych tematów, nad którymi pracują uczniowie Szkoły Podstawowej w Sulmierzycach. Ponad 30-osobowa grupa zaangażowała się bowiem w – realizowany przez Stowarzyszenie Nasz Czas – projekt „Wysłuchaj mojej historii”. 

 

Koordynatorami szkolnymi są Kamila Chojecka i Agnieszka Rudnicka oraz Tadeusz Kokot, a całość z ramienia placówki nadzoruje dyrektor Beata Koprowska. Projekt jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Celem przedsięwzięcia jest zachowanie dla przyszłych pokoleń spuścizny minionych czasów. Uczniowie zaangażowani w tę inicjatywę zbierają informacje i opisują zasłużone dla Sulmierzyc postacie, ale także dawne tradycje, zwyczaje i przedmioty, które kiedyś były tu używane.

Inspiracją dla autorów projektu stały się zgromadzone w Muzeum Regionalnym pamiątki. Większość tych przedmiotów należała w przeszłości do nadal żyjących na tym terenie czyichś cioć, stryjenek, wujków, stryjów, rodziców, babć, dziadków czy pradziadków. Zamiarem autorów projektu jest chęć ożywienia tych przedmiotów, przypomnienie sylwetek dawnych mieszkańców miasta i okalających go terenów, a także przywołanie starych zwyczajów czy nawet zwykłych codziennych czynności, które dziś odeszły już w zapomnienie.

Młodzi „regionaliści” zbierają różnego typu informacje wśród bliższych i dalszych krewnych czy sąsiadów. Spisują, fotografują i nagrywają. Niedawno uczestniczyli w warsztatach z członkiniami Klubu Emerytów i Rencistów w Sulmierzycach. W trakcie spotkania dowiedzieli się m.in. ile mleka oraz jakiej siły trzeba było użyć przy ubijaniu masła, jak ogromnej cierpliwości wymagało przygotowanie jednej poduszki albo czym było żelazko z duszą.

Wszystkie zebrane materiały zostaną opracowane i wydrukowane w formie broszury. Najciekawsze opisy wraz ze zdjęciami osób lub przedmiotów przetworzone będą na barwne plansze. Oprawione fotogramy zawisną na stałe w Muzeum Regionalnym i będą dla osób je odwiedzających ciekawym świadectwem historii miasta.

OPRAC. (ANKA)

 

FOT. Agnieszka Rudnicka

Comments are closed

YouTube

Archiwum
WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA