Z troski o wodę
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Z troski o wodę
9 kwietnia w Nadleśnictwie Antonin leśnicy z RDLP w Poznaniu zorganizowali konferencję, na której podsumowali 4 lata projektu, którego celem było ratowanie mokradeł. To siedliska kluczowe w skali Europy. Dzięki działaniom leśników poprawi się stan środowiska na ponad 430 ha, czyli powierzchni ponad 610 boisk piłkarskich.
W jakim celu odtwarzać mokradła? – To w pierwszej kolejności pytanie o wartości– mówił podczas konferencji dr hab. Wiktor Kotowski, profesor Uniwersytetu Warszawskiego.
– Chronimy rzeczy, kiedy uważamy, że są cenne. A dla nas cenne są gatunki, które mokradła zamieszkują. To tylko jeden z powodów, dla których powinniśmy chronić i odtwarzać mokradła. Jeżeli zaczniemy bardzo aktywnie poprawiać sytuację związaną z emisją gazów cieplarnianych, to w 2100 roku będziemy mieli średnią temperaturę wyższą o 1,5 stopnia Celsjusza od obecnej. Jeżeli nie zintensyfikujemy naszych działań, to temperatura wzrośnie w stosunku do obecnej o 4 stopnie Celsjusza. Proszę spróbować sobie odpowiedzieć na pytanie, jakie konsekwencje będzie to niosło – przestrzegała prof. dr hab. Ewa Błońska z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
W ostatnich latach wyraźnie uwypukliły się problemy z wodą w Wielkopolsce. Wszyscy odczuwaliśmy skutki letnich suszy, a posiadacze studni mogli zaobserwować znaczne obniżenie poziomu wód gruntowych. Realizacja projektu jest kolejnym krokiem poznańskich leśników w kierunku poprawy sytuacji wodnej w naszym regionie. Finansowanie działań zmierzających do odtworzenia mokradeł w kwocie ponad 5 mln zł zapewniły Fundusze Norweskie i EOG. Dzięki nim wybudowano ponad 150 obiektów hydrotechnicznych (m.in. 76 progów piętrzących, 43 zastawki i 24 przepusty). Z tego na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Krotoszyn wybudowaliśmy 4 progi piętrzące oraz 1 nową zastawkę. Dodatkowo odnowiliśmy 4 już istniejące zastawki i wykonaliśmy niezbędne prace ziemne. Efekty tych prac już są widoczne, woda została zatrzymana i nasącza wilgotne siedliska leśne, znajdujące się nad podziemnymi warstwami wodonośnymi. Jedną z głównych korzyści wynikających z projektu jest zwiększenie zdolności do magazynowania wody przez lasy, a tym samym zasilenie wód gruntowych i podziemnych. Wpłynie to na poprawę funkcjonowania całego ekosystemu. Zahamowanie odpływu wody opadowej pozwala nie tylko chronić jej zasoby w sensie ilościowym, lecz także pozytywnie wpływa na jej jakość. Roślinność leśna w naturalny sposób powoduje jej natlenienie i oczyszczanie. Śródleśne stawy, oczka wodne czy mokradła pozytywnie oddziałują na mikroklimat, powodują ogólny wzrost wilgotności powietrza i ściółki leśnej. Tym samym zmniejszają zagrożenie pożarowe w lasach. Mokradła to też ogromne magazyny CO2 co ma znaczenie dla ochrony klimatu.
Projekt „Kompleksowa renaturyzacja mokradeł oraz odtwarzanie naturalnych wilgotnych siedlisk przyrodniczych na terenach ochronnych w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu przez zwiększenie retencyjności wodnej oraz spowalnianie odpływu wód” jest dofinansowany z Funduszy Norweskich i EOG ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 w ramach programu „Środowisko, Energia i Zmiany klimatu”.
(RED.)
Comments are closed