Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Wysoka jakość świadczonych usług

2019-05-29
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Wysoka jakość świadczonych usług
Wysoka jakość świadczonych usług
PARTNER

Od 15 maja bieżącego roku Laboratorium Badania Wody i Ścieków Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. posiada zatwierdzenie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krotoszynie do prowadzenia badań próbek wody przeznaczonej do spożycia.

 

Dokument ów oznacza, że sprawozdania z badań laboratorium są uznawane jako oficjalne i mogą być przedstawiane w obszarach prawnych. Wykwalifikowany personel zapewnia precyzyjnie wykonane oznaczenia analiz, wiarygodne wyniki, rzetelne informacje, krótko mówiąc – wysoką jakość świadczonych usług.

W laboratorium zatrudnione są osoby przeszkolone w zakresie pobierania próbek wody przeznaczonej do spożycia i posiadające certyfikaty wydane przez Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz Lubuskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Laboratorium wdrożyło metody pobierania próbek do badań fizykochemicznych PN-ISO 5667-5:2017-10 i mikrobiologicznych PN-EN ISO 19458L2007.

Sprawnie funkcjonujący system zarządzania, kompetentny personel – stale podnoszący swoje kwalifikacje, wiarygodne i zweryfikowane metody badań oraz nowoczesne wyposażenie, nadzorowane zgodnie z wymaganiami – wszystko to, w połączeniu z odpowiednimi warunkami środowiskowymi prowadzenia badań, pozwala uzyskiwać miarodajne wyniki. Tak więc Klienci mają gwarancję wysokiej jakości świadczonych usług i pewność, że otrzymane wyniki badań są rzetelne i użyteczne.

28 marca tego roku Laboratorium Badania Wody i Ścieków Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o. o. – Zakład Wodociągów i Kanalizacji (ul. Słoneczna 35 w Krotoszynie) zwróciło się do Państwowego Inspektora Sanitarnego w Krotoszynie z wnioskiem o zatwierdzenie systemu jakości prowadzonych badań próbek wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi dla następujących parametrów: pH (odczyn), przewodności elektrycznej właściwej, mętności, barwy, indeksu nadmanganianowego, chlorków, żelaza, manganu, azotanów, azotynów, jonu amonowego, sumarycznej zawartości jonów wapnia i magnezu, siarczanów, smaku, zapachu, ogólnej liczby kolonii metodą posiewu na agarze odżywczym w22±2°C po 68±4h, ilościowego oznaczenia bakterii E.coli metodą filtracji membranowej, ilościowego oznaczenia bakterii grupy coli metodą filtracji membranowej, wykrywania i oznaczania ilościowego enterokoków kałowych metodą filtracji membranowej.

Do wykonania badań mikrobiologicznych laboratorium stosuje metody referencyjne, wymienione w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. z 2017 poz. 2294).

Laboratorium przedstawiło dokumenty potwierdzające uczestnictwo w badaniach biegłości dla wszystkich parametrów zgłaszanych do zatwierdzenia przez PPIS, organizowanych przez kompetentnych organizatorów, tj. LGC Standards 2018-2019. Dla badań fizykochemicznych i mikrobiologicznych kompetencje laboratorium zostały potwierdzone w programie Aquacheck zadowalającymi wynikami. Po rocznym wdrażaniu procedur i prac związanych z systemem zarządzania według PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02 jako pierwsze na terenie powiatu krotoszyńskiego uzyskało zatwierdzenie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krotoszynie na badania wody przeznaczonej do spożycia. Laboratorium spełnia wymagania Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. z 2017 poz. 2294).

– Obecnie badania wody przeznaczonej do spożycia obejmują parametry bakteriologiczne, fizykochemiczne, organoleptyczne oraz radiologiczne, a ich lista wydłużyła się z 35 w 2000 roku do prawie 60 w 2017. Nowe rozporządzenia określiły nie tylko, jakie substancje muszą być badane w wodzie i jakie może być ich maksymalne stężenie, ale także określiły minimalną częstotliwość badań, dobór punktów poboru próbek, jakimi metodami powinny być próbki pobierane i badane oraz określiły wymagania stawiane laboratoriom wykonującym badania. Oprócz rutynowych kontroli wód surowych i uzdatnionych z terenów należących do krotoszyńskich wodociągów laboratorium wykonuje również badania wody dla klientów indywidualnych – tłumaczą pracownicy Laboratorium Badania Wody i Ścieków.

Rozpoczęły się działania, które mają na celu uzyskanie akredytacji udzielanej przez Polskie Centrum Akredytacji. Oprócz rutynowych kontroli wód surowych i uzdatnionych z terenów należących do krotoszyńskich wodociągów laboratorium wykonuje również badania wody dla klientów indywidualnych. Sprawozdania z badań laboratorium są uznawane jako oficjalny dokument, który może być przedstawiany w obszarach prawnych.

(NOVUS)

FOT. PGKiM

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK