Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Wynalazek, który rozwiąże problem kosztów ogrzewania

2023-03-02
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Wynalazek, który rozwiąże problem...
Wynalazek, który rozwiąże problem kosztów ogrzewania
PARTNER

Znany lokalny fotograf i działacz społeczny, Bartosz Blecha, ogłosił przełom w kwestii swojego prototypowego wynalazku – ekologicznego pieca zmniejszającego koszty ogrzewania. Na jego zbudowanie poświęcił pięć lat swojego życia.

 

– Postanowiliśmy zbudować urządzenie, który będzie zmniejszało koszty ogrzewania. Kilka lat temu rachunki naszego stowarzyszenia okazały się bardzo wysokie. Dlatego chcieliśmy znaleźć jakąś alternatywę. Po pięciu latach prób i testów udało nam się stworzyć prototyp. Przebadaliśmy go w Łodzi w Ośrodku Certyfikowanym. Badano go pod kątem emisji spalin i innych czynników pozwalających na dopuszczenie produktu na rynek. Najważniejszym celem, jaki udało nam się osiągnąć, jest zmniejszenie kosztów ogrzewania przy zwiększeniu efektywności odzysku energii – opowiada Bartosz Blecha.

Urządzenie może być dołączone do istniejącej już instalacji grzewczej bez przerabiania i wymiany starego pieca grzewczego na węgiel. Jak podkreśla wynalazca, projekt nie mógł się udać bez wsparcia życzliwych osób. Wymienia w szczególności Bartosza Szymańskiego, inżyniera Krzysztofa Stefaniaka i swojego ojca – Arkadiusza Blechę.

B. Blecha zwraca uwagę na owocną współpracę z Zakładem Badań Urządzeń Energetycznych w Instytucie Energetycznym w Łodzi. Właśnie tam prototypowy piec przechodził szereg testów sprawdzających jego wydajność. – Zespół, który prowadzi pan Paweł Mrugała, dał nam bardzo dużo możliwości na sprawdzenie naszego wynalazku. Bardzo się cieszę, że są instytucje w Polsce, które chcą pomagać młodym wynalazcom. Nie myślą szablonowo i starają się wspierać oddolne inicjatywy. Na początku było duże niedowierzanie, że zwykły „Kowalski” potrafi wyjść z takim pomysłem. W historii tego zakładu było zaledwie kilka takich przypadków w ostatnich 20 latach. Jest to dla nas spore wyróżnienie. Dzięki ich doświadczeniu mogliśmy popchnąć projekt o jakieś dwa lata – stwierdza B. Blecha.

Następnym krokiem dla twórców tego wynalazku jest zdobycie dofinansowania na kolejne badania. Obecnie urządzenie dokonuje dużego odzysku energii – w ciągu godziny piec jest w stanie nagrzać ponad metr sześcienny wody. Trzeba jednak dokonać dodatkowych testów, związanych z tlenkami węgla. Projekt ma zostać skierowany do rozpatrzenia przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

– Jest to temat palący ze względu na trudną sytuację na rynku i koszty ogrzewania. Musimy jako społeczeństwo skupić się na wykorzystaniu naszego potencjału, tego, co możemy rozwinąć. Nierobienie tego sprawi, że będziemy się zasłaniać mówieniem, że „nie było można pewnych rzeczy wykonać”, a tak naprawdę nam się nie chciało. Mieliśmy przedsmak tego, jak uzależniliśmy się od gazu i chyba wyciągnęliśmy wnioski. Im bardziej zróżnicowany jest rynek energetyczny, tym stabilniejsze są sytuacja gospodarcza i bezpieczeństwo kraju. Mamy w planach wyjść z propozycją do nadleśnictwa odnośnie nowych filtrów i urządzeń, które neutralizują emisję szkodliwych substancji – podsumowuje B. Blecha.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK