Wychowanie dziecka zarezerwowane jest dla rodziny
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Wychowanie dziecka zarezerwowane jest...
W piątek, 6 września, w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie odbyła się konferencja „Rodzina i samorząd w edukacji dzieci i młodzieży”. Gościem specjalnym był Mikołaj Pawlak – rzecznik praw dziecka.
Konferencja odbyła się z inicjatywy Grzegorza Króla – radnego Rady Powiatu Krotoszyńskiego. Głównym tematem spotkania była Karta Praw Rodziny. Radni Prawa i Sprawiedliwości będą wnioskować o przyjęcie tego dokumentu, określającego zbiór określonych wartości, ważnych dla Rady Powiatu, którymi rada będzie się kierować w swojej pracy dla dobra mieszkańców. Wnioskują również o taką deklarację do wszystkich samorządów naszego powiatu. Karta mówi m.in. o tym, że rodzina ma prawo do wychowywania dzieci zgodnie z własnym światopoglądem czy wyznaniem, wybierania kierunku kształcenia czy krzewienia chrześcijańskich wartości jako fundamentów naszej cywilizacji.
Wspomniał o tym pierwszy z prelegentów, czyli Mikołaj Pawlak. – Najważniejszą rzeczą w życiu młodego człowieka jest wychowanie, ale gdzie ono jest i w którym momencie? – mówił rzecznik praw dziecka. – Jest pierwsze i zarezerwowane dla rodziców. Państwo pomaga wtedy, kiedy ewidentnie mamy do czynienia z brakiem wydolności. Edukacja? Tak, jest w konstytucji. Obowiązkiem państwa jest edukacja naszych dzieci, ale to właśnie wzajemna miłość, wychowanie i troska łączą rodzinę. To rodzice mają wychowywać dzieci według własnych poglądów. Brak rozmowy i miłości, zapomnienie o dziecku to są elementy, które wywołują problemy i złe zachowania. W relacjach można toczyć różne spory – o pieniądze, o sprawy gospodarcze, karne, ale najważniejsze są te rodzinne, bo można mieć miliony złotych, fajne samochody, firmy, wyjeżdżać na wakacje, a jednocześnie wracać do domu i odczuwać brak miłości. Spoiwem rodzinnym są wartości. Rodzina ma wartości etyczne, moralne i związane z tradycją, o których musimy pamiętać, bo czym nasiąkną nasze dzieci, tym będą w przyszłości – podkreślił M. Pawlak, dodając, że Karta Praw Rodziny powinna być szeroko wdrażana i propagowana.
FOTOGALERIĘ Z TEGO WYDARZENIA ZNAJDZIESZ TUTAJ.
Karta Praw Rodziny powstała już w 1980 roku na życzenie rzymskiego Synodu Biskupów, o czym opowiedział ks. Kazimierz Kurek. – Synod był poświęcony zadaniom chrześcijańskiej rodziny we współczesnym świecie – przypomniał ks. Kurek. – Po latach – w 1994 roku – Ojciec Święty Jan Paweł II zapytał: „Rodzino, co ty mówisz sama o sobie?” Karta ma otworzyć usta rodzinie, by mówiła, kim jest, by nie bała się tego powiedzieć. Nie ma pełniejszej demokracji. Kto teraz w szkole powie głośno: „ty będziesz ojcem”? Trzeba o tym mówić, aby młodzież się nie bała i traktowała to poważnie. Nie możemy obarczać młodych naszymi deficytami. Oni sami powinni mówić: „chcę być ojcem”, „chcę być matką”. Prawo stanowione nie może przemilczać prawa naturalnego, nadanego przez samego Stwórcę. Trzeba w rodzicach obudzić świadomość, że to oni mają pierwsze prawo do wychowania dziecka. Rodziny winny być świadome swoich praw – zaznaczył duchowny.
Kolejna prelegentka, Ewa Skorupka – wiceprzewodnicząca miasta Bełchatów, skupiła się na kwestii wpływu samorządów, szkół i nauczycieli na wychowanie dzieci. – Nauczyciel został powołany, aby jak najlepiej spełniać obowiązki edukacyjne, przekazywać wiedzę i dzielić się swoim doświadczeniem. Rolą samorządu jest weryfikacja, czy dane placówki oświaty funkcjonują w poprawny sposób. Jakość edukacji wynika z kompetencji nauczycieli. Głównym celem samorządu jest precyzyjna analiza organizacji, tzw. raport o stanie oświaty. Jest on narzędziem – dla radnych, żeby kontrolować faktyczne funkcjonowanie jednostek oświaty, a także do współpracy jednostek oświaty – wyjaśniała E. Skorupka.
Na zakończenie konferencji radny Grzegorz Król stwierdził, że Karta Praw Rodziny ma stanowić pewien drogowskaz dla samorządu przy podejmowaniu decyzji. – Chcemy, żeby rodzice czuli, że dzieci są bezpieczne, idąc do szkoły. Liczymy na to, że na wrześniowej sesji Rada Powiatu Krotoszyńskiego przyjmie ten ważny dokument – spuentował G. Król.
MICHAŁ KOBUSZYŃSKI
Comments are closed