Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Wychowanie dziecka zarezerwowane jest dla rodziny

2019-09-09
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Wychowanie dziecka zarezerwowane jest...
Wychowanie dziecka zarezerwowane jest dla rodziny
PARTNER

W piątek, 6 września, w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie odbyła się konferencja „Rodzina i samorząd w edukacji dzieci i młodzieży”. Gościem specjalnym był Mikołaj Pawlak – rzecznik praw dziecka.

 

Konferencja odbyła się z inicjatywy Grzegorza Króla – radnego Rady Powiatu Krotoszyńskiego. Głównym tematem spotkania była Karta Praw Rodziny. Radni Prawa i Sprawiedliwości będą wnioskować o przyjęcie tego dokumentu, określającego zbiór określonych wartości, ważnych dla Rady Powiatu, którymi rada będzie się kierować w swojej pracy dla dobra mieszkańców. Wnioskują również o taką deklarację do wszystkich samorządów naszego powiatu. Karta mówi m.in. o tym, że rodzina ma prawo do wychowywania dzieci zgodnie z własnym światopoglądem czy wyznaniem, wybierania kierunku kształcenia czy krzewienia chrześcijańskich wartości jako fundamentów naszej cywilizacji.

Wspomniał o tym pierwszy z prelegentów, czyli Mikołaj Pawlak. – Najważniejszą rzeczą w życiu młodego człowieka jest wychowanie, ale gdzie ono jest i w którym momencie? – mówił rzecznik praw dziecka. – Jest pierwsze i zarezerwowane dla rodziców. Państwo pomaga wtedy, kiedy ewidentnie mamy do czynienia z brakiem wydolności. Edukacja? Tak, jest w konstytucji. Obowiązkiem państwa jest edukacja naszych dzieci, ale to właśnie wzajemna miłość, wychowanie i troska łączą rodzinę. To rodzice mają wychowywać dzieci według własnych poglądów. Brak rozmowy i miłości, zapomnienie o dziecku to są elementy, które wywołują problemy i złe zachowania. W relacjach można toczyć różne spory – o pieniądze, o sprawy gospodarcze, karne, ale najważniejsze są te rodzinne, bo można mieć miliony złotych, fajne samochody, firmy, wyjeżdżać na wakacje, a jednocześnie wracać do domu i odczuwać brak miłości. Spoiwem rodzinnym są wartości. Rodzina ma wartości etyczne, moralne i związane z tradycją, o których musimy pamiętać, bo czym nasiąkną nasze dzieci, tym będą w przyszłości – podkreślił M. Pawlak, dodając, że Karta Praw Rodziny powinna być szeroko wdrażana i propagowana.

FOTOGALERIĘ Z TEGO WYDARZENIA ZNAJDZIESZ TUTAJ.

Karta Praw Rodziny powstała już w 1980 roku na życzenie rzymskiego Synodu Biskupów, o czym opowiedział ks. Kazimierz Kurek. – Synod był poświęcony zadaniom chrześcijańskiej rodziny we współczesnym świecie – przypomniał ks. Kurek. – Po latach – w 1994 roku – Ojciec Święty Jan Paweł II zapytał: „Rodzino, co ty mówisz sama o sobie?” Karta ma otworzyć usta rodzinie, by mówiła, kim jest, by nie bała się tego powiedzieć. Nie ma pełniejszej demokracji. Kto teraz w szkole powie głośno: „ty będziesz ojcem”? Trzeba o tym mówić, aby młodzież się nie bała i traktowała to poważnie. Nie możemy obarczać młodych naszymi deficytami. Oni sami powinni mówić: „chcę być ojcem”, „chcę być matką”. Prawo stanowione nie może przemilczać prawa naturalnego, nadanego przez samego Stwórcę. Trzeba w rodzicach obudzić świadomość, że to oni mają pierwsze prawo do wychowania dziecka. Rodziny winny być świadome swoich praw – zaznaczył duchowny.

Kolejna prelegentka, Ewa Skorupka – wiceprzewodnicząca miasta Bełchatów, skupiła się na kwestii wpływu samorządów, szkół i nauczycieli na wychowanie dzieci. – Nauczyciel został powołany, aby jak najlepiej spełniać obowiązki edukacyjne, przekazywać wiedzę i dzielić się swoim doświadczeniem. Rolą samorządu jest weryfikacja, czy dane placówki oświaty funkcjonują w poprawny sposób. Jakość edukacji wynika z kompetencji nauczycieli. Głównym celem samorządu jest precyzyjna analiza organizacji, tzw. raport o stanie oświaty. Jest on narzędziem – dla radnych, żeby kontrolować faktyczne funkcjonowanie jednostek oświaty, a także do współpracy jednostek oświaty – wyjaśniała E. Skorupka.

Na zakończenie konferencji radny Grzegorz Król stwierdził, że Karta Praw Rodziny ma stanowić pewien drogowskaz dla samorządu przy podejmowaniu decyzji. – Chcemy, żeby rodzice czuli, że dzieci są bezpieczne, idąc do szkoły. Liczymy na to, że na wrześniowej sesji Rada Powiatu Krotoszyńskiego przyjmie ten ważny dokument – spuentował G. Król.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK