Wprowadzono limity w odpadach
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Samorząd
- /
- Wprowadzono limity w odpadach
Podczas niedawnej sesji Rady Miejskiej w Koźminie Wlkp. przyjęta została uchwała wprowadzająca limity odpadów dostarczanych do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Jak tłumaczył burmistrz, taka decyzja była konieczna, by utrzymać opłaty na obowiązującym poziomie.
Biorąc pod uwagę rosnące koszty transportu i zagospodarowania odpadów, samorząd koźmiński, podobnie jak wiele innych, postanowił skorzystać z prawa do wprowadzenia limitów dotyczących odpadów komunalnych. Temat ten wywołał burzliwą dyskusję podczas posiedzenia komisji stałych rady. W końcu jednak udało się wypracować kompromis i zaproponować zmiany.
– Od stycznia zaczął funkcjonować Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. To, co spotkało nas w pierwszych tygodniach jego działania, przeszło nasze najśmielsze wyobrażenia – objaśniał sprawę burmistrz Maciej Bratborski. – W związku z tym, by utrzymać poziom opłat, który mamy w tej chwili, konieczne jest wprowadzenie pewnych limitów. Proponowaliśmy mniejsze, natomiast po dyskusji na komisjach i po uwzględnieniu państwa sugestii proponuję zmiany do projektu uchwały, który otrzymaliście pierwotnie. Myślę, że zmiany te są korzystne dla mieszkańców i dla samej gospodarki odpadami komunalnymi, za którą jesteśmy odpowiedzialni i którą musimy finansować. Trudno uwierzyć, że ktoś co roku remontuje mieszkanie i odstawia setki kilogramów gruzu bądź co roku wymienia meble. Chcę tylko przypomnieć, że wiele z odpadów, które przyjmujemy w PSZOK-u, w ogóle nie powinno tam trafiać, bowiem ktoś kupujący nową lodówkę czy inny sprzęt ma prawo żądać od sprzedającego, by ten odebrał stary. To wynika chyba z naszych dawnych przyzwyczajeń, że zostawiamy sprzęt z myślą, iż może jeszcze się przyda, a po jakimiś czasie i tak go wywozimy. W efekcie koszty ponosimy my, a nie ci, którzy są do tego zobligowani – stwierdził burmistrz Koźmina Wlkp.
Zmiany obejmują trzy rodzaje odpadów komunalnych. Jeśli chodzi o odpady budowlane i rozbiórkowe, to do PSZOK-u będzie można dostarczyć je w ilości do 600 kg raz na dwa lata z jednego gospodarstwa. Zużytych opon zdać można osiem sztuk raz na dwa lata. Jeśli zaś chodzi o odpady wielkogabarytowe, to z jednego gospodarstwa domowego będzie można dostarczyć do PSZOK-u do 600 kg raz na dwa lata. Uchwała przyjęta została jednogłośnie.
(LENA)
FOT. Agnieszka Flejsierowicz, UMiG
Comments are closed