Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Wnuczka Zygmunta Wieliczki z wizytą w muzeum

2018-06-25
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Wnuczka Zygmunta Wieliczki z...
Wnuczka Zygmunta Wieliczki z wizytą w muzeum
Chatka

Na początku czerwca krotoszyńskie Muzeum Regionalne odwiedziła Cristina Maria Benndorf, wnuczka Zygmunta Wieliczki – podporucznika, szefa sztabu VII Okręgu Wojskowego w Ostrowie Wlkp. podczas powstania wielkopolskiego. Pani Christina przyjechała do naszego miasta na zaproszenie Alicji Kryszkiewicz-Świst, która zawodowo i prywatnie zajmuje się historią regionu.

 

Żona Zygmunta Wieliczki, Irena z domu Szwedzińska, była siostrą Wandy Szwedzińskiej, babci Alicji. Rodzina Szwedzińskich jeszcze przed I wojną światową mieszkała w Dzierżanowie, gdzie ojciec Ireny i Wandy był nauczycielem. W latach 90. ubiegłego wieku do rodziny Kryszkiewiczów przyjechała mama pani Cristiny, Zofia Wieliczka-Benndorf, która w czasie okupacji niemieckiej mieszkała w podkrotoszyńskiej leśniczówce wujostwa. Cristina Benndorf mieszka na stałe w Brazylii, mówi po polsku.

Zygmunt Wieliczka urodził się 25 września 1890 roku w Krakowie, w rodzinie Henryka i Alberty z domu Boglar. W1912 ukończył Szkołę Politechniczną we Lwowie. Podczas I wojny światowej służył w armii austro-węgierskiej. W listopadzie 1918 przybył do Kołomyi, gdzie zgłosił się do gen. Bolesława Roji – komendanta Krakowa. Podjął wówczas decyzję o wyjeździe do Wielkopolski.

16 listopada Wieliczka dotarł do swojej rodziny w Borku. Podczas powstania wielkopolskiego ppor. Zygmunt Wieliczka pełnił funkcję szefa sztabu VII Okręgu Wojskowego w Ostrowie Wlkp., w skład którego włączono między innymi oddziały powstańcze z obszaru ówczesnego powiatu krotoszyńskiego oraz Sulmierzyc (siły koźmińskie włączono do VI Okręgu Wojskowego w Jarocinie). Sztab VII Okręgu organizował walki na froncie południowym powstania, a tworzące go formacje z czasem połączono w 12 Pułk Strzelców Wielkopolskich, w którego skład wchodziły trzy bataliony: ostrowski (I), krotoszyński (II) i ostrzeszowski (III).

Dzięki publikacjom Zygmunta Wieliczki znany jest przebieg powstania wielkopolskiego, m.in. w naszej okolicy. Najbardziej wartościowym źródłem informacji na ten temat jest wydana w 1932 r. książka „Od Prosny po Rawicz”. Ponadto warte uwagi są także inne jego opracowania z okresu międzywojennego: „Wielkopolska a Prusy w dobie powstania 1918/1919”, „Tło polityczne Powstania Wielkopolskiego 1918/19” i „Szkice i fragmenty z powstania wielkopolskiego 1918/19”, a także – już powojenne: „Prawda a legendy powstania wielkopolskiego 1918-1919” i „Powiat witkowski w okresie rewolucji niemieckiej 1918-1919”.

Na początku II wojny światowej Zygmunt Wieliczka osiadł w Brazylii, dokąd jego żona i dorosłe już dzieci przyjechały po zakończeniu wojny. Tam też zmarł w 1975 r.

OPRAC.(NOVUS)

FOT. www.krotoszyn.pl

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK