Wizyta młodzieży z Francji
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Zdrowie
- /
- Wizyta młodzieży z Francji
17 września Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i Zakład Opieki Paliatywnej w Krotoszynie gościły grupę francuskiej młodzieży z zaprzyjaźnionego z naszym miastem Fontenay-le-Comte. Osoby te uczą się na kierunku pracownik socjalno-medyczny w Policealnym Studium Zawodowym przy liceum Notre-Dame w Fontenay-le-Comte.
Po placówce gości oprowadzała oraz udzielała informacji jej szefowa, Barbara Krzyżańska. Zakład Opiekuńczo-Leczniczy liczy 25 łóżek, Zakład Opieki Paliatywnej – 5 łóżek. Grupa zwiedziła zarówno budynek, gdzie przebywają chorzy, jak i najbliższe jego otoczenie z zielonym zakątkiem – miejscem rekreacji i odpoczynku.
W trakcie spotkania młodzież pytała o zasady sprawowania opieki nad osobami starszymi i przewlekle chorymi. Interesowała się zarówno sprawami lokalnymi, jak i sytuacją służby zdrowia w Polsce.
Zapoznając się z pracą fizjoterapeutów oraz sprzętem w gabinecie rehabilitacji, goście z Francji dowiedzieli się, że miejsce to jest sercem zakładu, albowiem w nim, oprócz leczenia farmakologicznego i opieki pielęgniarskiej, chorzy przebywający w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym odzyskują sprawność fizyczną w ramach prowadzonej rehabilitacji ruchowej. B. Krzyżańska podkreśliła, że zakup wielu sprzętów, w tym również do rehabilitacji, możliwy był dzięki uczestnictwu szpitala w programach z dofinansowaniem unijnym.
W trakcie spotkania w świetlicy w budynku administracji SP ZOZ B. Krzyżańska omówiła prezentację multimedialną na temat ZOL i ZOP. Mówiąc o Zakładzie Opieki Paliatywnej, stwierdziła, że celem tego oddziału jest objęcie całodobową, kompleksową opieką nieuleczalnie chorych, znajdujących się w stanach terminalnych, będących najczęściej u kresu swego życia. Opieka ta obejmuje uśmierzenie bólu oraz innych objawów wynikających ze stanu chorego, łagodzenie cierpień psychicznych i duchowych, a także wspomaganie rodziny pacjenta w czasie trwania choroby i w żałobie, po stracie bliskich.
Jak powiedziała, w najbliższych latach trzeba będzie w naszym kraju położyć duży nacisk na tzw. gospodarkę senioralną. W najbliższych 25 latach co czwarty Polak osiągnie 65 lat. Już za 15 lat, jeżeli nie zmieni się sytuacja demograficzna w kraju, Polska może stać się państwem, w którym mieszkać będzie najwięcej osób starszych w Europie. – Starzenie się społeczeństwa w Polsce i Europie jest gigantycznym wyzwaniem dla obecnych i przyszłych systemów opieki zdrowotnej, socjalnej i finansów publicznych. Aktualnie poprawy wymagają wszystkie aspekty życia osób starszych, począwszy od systemu opieki zdrowotnej, poprzez wsparcie społeczne, aż do problemu przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na wiek – oznajmiła B. Krzyżańska.
Na spotkaniu obecny był również starosta Stanisław Szczotka, który opowiedział Francuzom o planach rozbudowy szpitala. Mówił o korzyściach wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej. Wymienił inwestycje realizowane przez nasz powiat dzięki dofinansowaniu unijnemu.
Pobyt gości z Francji w Krotoszynie koordynowało Krotoszyńskie Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Francuskiej.
(NOVUS)
FOT. SP ZOZ Krotoszyn
Comments are closed