Wizyta Jerzego Fedorowicza
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Kultura
- /
- Wizyta Jerzego Fedorowicza
1 grudnia gościem Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej był Jerzy Feliks Fedorowicz – polski aktor teatralny i filmowy, reżyser, poeta, pisarz, poseł na sejm V, VI i VII kadencji, senator IX kadencji.
Jerzy Fedorowicz jest również społecznikiem pracującym z niepełnosprawnymi i trudną młodzieżą, świetnym organizatorem, wytrawnym tenisistą i zagorzałym kibicem. Ukończył studia na PWST w Krakowie. Jako aktor związany jest z krakowskimi teatrami Rozmaitości i Starym oraz Państwowymi Teatrami Dramatycznymi w Szczecinie.
Występował m.in. w takich filmach jak „Koncert życzeń”, „Pułapka”, „Kopernik”, „Potop”, „Znikąd donikąd” czy „Noce i dnie”. W latach 90. był najpierw dyrektorem Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa, a następnie radnym krakowskiej Rady Miejskiej i przewodniczącym Komisji Kultury (1994-1998). Od 1998 do 2005 sprawował mandat radnego sejmiku małopolskiego I i II kadencji, w którym również przewodniczył Komisji Kultury.
W wyborach parlamentarnych w 2005 został z ramienia Platformy Obywatelskiej wybrany na posła V kadencji w okręgu krakowskim i był nim przez trzy kadencje. Znalazł się w gronie 15 najlepszych posłów V kadencji w rankingu „Polityki”. Zasiadał m.in. w Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Był członkiem Komisji Łączności z Polakami za Granicą.
W 2015 uzyskał mandat senatora IX kadencji. W listopadzie 2016 został powołany na stanowisko wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego w gabinecie cieni, utworzonym przez Platformę Obywatelską.
J. Fedorowicz bierze udział w licznych akcjach charytatywnych – Fundacji Mam Marzenie, Koliber, Dar Serca i innych. Założył Fundację Teatru Ludowego w Krakowie, działającą w obszarze terapii przez sztukę. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody Polcul Foundation, Nagrody Wojewody Krakowskiego, Nagrody Prezydenta Miasta Krakowa, Nagrody Towarzystwa Krzewienia Kultury Teatralnej, Nagrody CTN „Monar” Kraków (wolontariusz 1996), pierwszej nagrody Prezydenta RP w dziedzinie sztuki dla dzieci i młodzieży (w 2005).
Wizyta w krotoszyńskiej bibliotece była związana z premierą jego najnowszej książki, która ukazała się w październiku 2017 pod tytułem „Absolwenci. Rocznik 69”. W tej publikacji autor pyta, jak ułożyło się życie zawodowe i prywatne absolwentów rocznika 69 krakowskiej PWST. Jak zaznaczył, jest to legendarna uczelnia. Absolwenci rocznika 69 są znakomitymi aktorami i dyrektorami teatrów. Są to m.in. Mikołaj Grabowski, Adam Kopciuszewski, Rudolf Moliński, Janusz Szydłowski, Henryk Talar, Andrzej Bogusz.
W trakcie spotkania J. Fedorowicz opowiadał, na czym polega praca z aktorem, jaką cenę płaci się za uprawianie tego zawodu, w którym, wchodząc na scenie w inną postać, przez dwie godziny żyje się cudzymi emocjami. Mówił, ile w tym radości i satysfakcji, a ile rozczarowań. Opowiedział również o swojej pracy z trudną młodzieżą, o problemach i radościach z tym związanych.
MICHAŁ KOBUSZYŃSKI
Comments are closed