Wielkie święto milickich lasów
- Strona Główna
- /
- Aktualności Milicz
- /
- Wielkie święto milickich lasów
W sobotę na terenie Technikum Leśnego im. Władysława Jedlińskiego odbyło się Święto Lasów Milickich pod nazwą „Las. Knieja. Dziczyzna. 2021”. Imprezę zorganizowało Nadleśnictwo Milicz przy współudziale lokalnych kół łowieckich.
Wydarzenie poprzedziła Msza święta w Kościele pw. Św. Andrzeja Boboli w intencji św. Huberta – patrona myśliwych i leśników. Potem uczestnicy wraz z pocztami sztandarowymi przemaszerowali ulicami miasta na plac technikum leśnego.
Uroczystego otwarcia dokonał Marcin Całów, nadleśniczy Nadleśnictwa Milicz. – Witam wszystkich na naszym święcie lasów milickich oraz myśliwych. Dziękuję za przybycie kolegów i koleżanek z innych nadleśnictw oraz pobliskich kół łowieckich – powiedział M. Całów. Do podziękowań przyłączyli się Tomasz Olszewski, pełniący obowiązki dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, oraz Justyna Żarczyńska – dyrektor Technikum Leśnego w Miliczu. – Darzbór! Dzisiejsze święto jest dla tych wszystkich, którzy pracują dla dobra przyrody – lasów i zwierząt. Wykonujemy swoją pracę po to, żeby korzystać z bogactwa lasów w jak najszerszym spektrum. Trwająca przez lata dobra współpraca Lasów Państwowych z Polskim Związkiem Łowieckim przyniosła sporo korzyści. Dzisiejszego dnia podziękujmy pokoleniom leśników i myśliwych za ich trud, za to, że las ciągle jest zielony i ptaki w nim śpiewają. Życzę wszystkim dobrej zabawy – oznajmił T. Olszewski.
Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji. Na scenie miała miejsce prezentacja sygnalistów oraz pokaz wabienia podczas polowania. Tradycje ceremoniału łowieckiego sięgają bardzo daleko w przeszłość i są różne w zależności od zasad przyjętych przez dane koło. Sygnały, które do dzisiaj rozbrzmiewają w polskiej kniei, służą np. do pobudki, powitania, zbiórki myśliwych, rozpoczęcia i zakończenia polowania. Sygnaliści używają do tego specjalnych rogów myśliwskich.
Duże zainteresowanie wzbudziły pokazy mody ze strojami używanymi na polowaniach czy prezentacja psów myśliwskich, ptaków łownych oraz maszyn rolniczych. Dla zgromadzonych wystąpiły także dzieci z Przedszkola Samorządowego w Miliczu.
Mieszkańcy mieli okazję zwiedzić budynek technikum. Wiele ciekawych rzeczy oferowały liczne stoiska – nadleśnictwa czy kół łowieckich. Organizatorzy przygotowali także małą gastronomię, a największym zainteresowaniem cieszyły się – jakżeby inaczej! – potrawy z dziczyzny.
Święto Lasów było też okazją do przeprowadzenia akcji charytatywnej na rzecz dzieci z Milickiego Centrum Wsparcia CAPITOL. Zorganizowano zbiórkę pieniędzy. Licytowano ciekawe gadżety, jak choćby koszulkę z autografem Natalii Partyki – czterokrotnej mistrzyni paraolimpijskiej w tenisie stołowym.
MICHAŁ KOBUSZYŃSKI
Comments are closed