Wielkie sprzątanie Ziemi Milickiej
- Strona Główna
- /
- Aktualności Milicz
- /
- Wielkie sprzątanie Ziemi Milickiej
W przedostatni weekend kwietnia zorganizowano „Wielkie sprzątanie Ziemi Milickiej”. W akcji wzięły udział setki wolontariuszy – przedstawicieli wielu stowarzyszeń, organizacji i szkół. Z kolei na terenie Zalewu Milickiego obchodzono Międzynarodowy Dzień Ziemi.
Jak poinformowały władze gminy Milicz, w przedsięwzięciu uczestniczyło blisko 3 tysiące osób z 43 zgłoszonych grup, które wspólnymi siłami próbowały posprzątać swoją małą ojczyznę. – Mogłoby się wydawać, że jako społeczeństwo jesteśmy coraz bardziej świadomi ekologicznie, wiemy, jak długo śmieci rozkładają się, co chwilę dostajemy ostrzeżenia, że nasza matka Ziemia umiera, a mimo to ilość śmieci z roku na rok nie maleje. PGK Dolina Baryczy zebrała już pozostawione worki o łącznej wadze 4000 kg, a ciągle kontynuują porządkowanie po naszej akcji. Uczestnicy „Wielkiego sprzątania Ziemi Milickiej” znajdowali m.in. opony, stare przetwory, sprzęt elektroniczny, ubrania, puste butelki. Mamy nadzieję, że prowadzona w milickich szkołach i przedszkolach aktywna edukacja ekologiczna przyniesie w przyszłości pozytywne skutki, bo – jak wszyscy wiemy – młode pokolenie jest nadzieją na lepszą, zieloną przyszłość – czytamy w komunikacie gminy Milicz.
Z kolei Fundacja na Rzecz Ziemi Milickiej zorganizowała obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi pod patronatem Powiatu Milickiego i Banku Spółdzielczego w Miliczu. Trzystu uczestników nad Zalewem Milickim zainaugurowało autorski, ekologiczny projekt fundacji pod nazwą „Pokolenie zero waste – zacznijmy od siebie!”. – Sprzątaliśmy, sadziliśmy i rozmawialiśmy o naszym miejscu na Ziemi oraz o tym, cóż jeszcze możemy dla niej zrobić. Podnoszenie świadomości ekologicznej przez edukację, zabawę i praktykę to jeden z celów statutowych Fundacji na 2023 rok. „POKOLENIE ZERO WASTE – zacznijmy od siebie!” – to pokolenie świadome, które segreguje, nie śmieci, przetwarza i wykorzystuje ponownie wytworzone. Projekt oparty na wachlarzu praktycznych warsztatów tworzenia ekologicznych nawozów, miododajnych klombów, zabawy z recyklingiem czy nauki, jak kiedyś filtrowano wodę, ruszył pełną parą – poinformowała Fundacja na Rzecz Ziemi Milickiej.
(FENIX)
FOT. Gmina Milicz / Fundacja na Rzecz Ziemi Milickiej
Comments are closed