Wielka metamorfoza estetyczna rynku?
- Strona Główna
- /
- Aktualności Milicz
- /
- Wielka metamorfoza estetyczna rynku?
Władze gminy Milicz zaprezentowały nową koncepcję błękitno-zielonej adaptacji rynku. Powstała ona w wyniku konsultacji społecznych i uzyskała akceptację dolnośląskiego konserwatora zabytków. To projekt, który wprowadza znaczące zmiany, zwiększając przestrzenie zielone oraz wykorzystując wody deszczowe.
W ramach nowej koncepcji przewidziano kilka kluczowych zmian, które mają uczynić milicki rynek bardziej przyjaznym i dostosowanym do przyszłych wyzwań klimatycznych. Ma zostać zwiększona przestrzeń zielona na rynku, która sięgnie 433 m2. Ważnym elementem projektu jest również stworzenie fontanny posadzkowej o powierzchni 100 m2 w miejscu, gdzie niegdyś znajdował się ratusz. Nowa błękitno-zielona przestrzeń zapewni mieszkańcom więcej miejsca do odpoczynku i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Ma zajmować ok. 40 procent powierzchni.
16 klonów zostanie zastąpionych przez 48 drzewek grabu amerykańskiego, które nie tylko zwiększą ilość zieleni, ale także pomogą zwiększyć różnorodność gatunkową roślin na rynku. Wykopane drzewa będą zasadzone w nowych przestrzeniach Milicza, np. w strefie odpoczynku przy Milickim Rowerowym Parku Umiejętności. Wykorzystane zostaną wody deszczowe do nawadniania roślin na rynku. Ich źródłem będzie dach banku PKO w centralnej części rynku. Za parkingiem zlikwidowany ma być kamienny murek, a skwer powiększony i upiększony w nową zieleń, tworząc zamkniętą enklawę, przypominającą ogród kieszonkowy, nieco schowany od głównej części rynku.
Dodatkowo przewidziano nowe rabaty kwiatowe w ciągu komunikacyjnym, obsadzone roślinami takimi jak szałwia omszona, czyśćce wełniste, hortensje bukietowe i wiele innych. W planach jest również nowa sieć energooszczędnego oświetlenia oraz montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych.
(FENIX)
FOT. Gmina Milicz
1 komentarz
Beata Jarczewska
Drzewa nie w donicach , a w gruncie ( w miarę duże). Mniej miejsc parkingowych, a więcej powierzchni zielonej.Gatunki rodzime.
Należy przekonać konserwatora i zdjąć kostkę na rzecz terenu o dużej bioróżnorodności.
Prezentowana wizja nie uwzględnia najnowszych trendów i badań z zakresu ekologii.