Większa miłość w większym gronie
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Większa miłość w większym...
7 czerwca odbyły się obchody Powiatowych Dni Rodzicielstwa Zastępczego pod hasłem „Pomnóż miłość – zostań rodziną zastępczą”. Pierwszą częścią wydarzenia była konferencja w Starej Kaflarni w Zdunach. Po południu dalszą część obchodów stanowiła moc atrakcji na krotoszyńskim Błoniu.
Część konferencyjną rozpoczęła przemowa dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krotoszynie, Andrzeja Piotrowskiego. Szef PCPR powitał zebranych gości, przedstawił krótką diagnozę problemów i wyzwań dla rodzin zastępczych, a przede wszystkim zaznaczył jak ważną rolę w społeczeństwie odgrywają ci, którzy zdecydowali się pełnić funkcje rodzin zastępczych.
– Rodzicielstwo zastępcze to wielkie szczęście, radość, ale też przede wszystkim obowiązki i odpowiedzialność, jakie stawiacie sobie państwo codziennie. Już samo wychowanie młodego człowieka jest stresujące i bardzo odpowiedzialne. Ci młodzi ludzie przychodzą do was najczęściej z wieloma obciążeniami. Niosą na swoich barkach ogromny ciężar życiowy i przynoszą go do waszych domów. Dlatego wielki szacunek i podziękowanie za to, co robicie – podkreślał starosta Paweł Radojewski, zwracając się do przedstawicieli rodzin zastępczych. Następnie wspólnie z wicestarostą Stanisławem Szczotką złożył symboliczne podziękowanie, poprzez wręczenie kwiatów.
– Zaangażowanie ze strony samorządowców i pracowników PCPR w naszym powiecie jest ogromne. Państwo mogliście wielokrotnie na konferencjach ogólnopolskich szczycić się zakresem prac, jakie wykonujecie, spektrum działań PCPR oraz bardzo rozwiniętą pieczą zastępczą w naszym powiecie. Nie każdy powiat tak mocno się angażuje i ma tak wspaniałych ludzi. Przede wszystkim zarażacie rodziny, które są odpowiednio przeszkolone i chcą dawać część swojego życia, by zapewnić miłość i namiastkę domowego ciepła tym wszystkim dzieciom, które doświadczyło życie, niekoniecznie pozytywnie. Bardzo z tego się cieszymy i składamy podziękowania w imieniu wszystkich samorządów gminnych – mówił Miłosz Zwierzyk, burmistrz Zdun.
O systemie wsparcia rodzin zastępczych w powiecie opowiedziała Renata Zych-Kordus, kierownik Działu Wsparcia Rodziny w krotoszyńskim PCPR. W swoim wystąpieniu opowiedziała o przeprowadzonym badaniu i wydobytych na jego podstawie wnioskach. Zgłębiono takie kwestie, jak sprawdzenie na rzecz kogo działa system, co zyskują i co tracą dzieci w momencie umieszczenia w rodzinach zastępczych, co zyskują i tracą rodziny zastępcze, jak oddziałuje na rodziny biologiczne odebranie dziecka i umieszczenie go w rodzinie zastępczej, jakie problemy, oczekiwania i nadzieje towarzyszą dziecku umieszczanemu w rodzinie zastępczej oraz czy można przygotować dziecko do przejścia do rodziny zastępczej.
Wnioski jakie nasunęło badanie to m.in. konieczność włączenia wszystkich środowisk i instytucji w celu podniesienia jakości życia dzieci, odpowiednie przeszkolenie uczestników procesu, prowadzenie warsztatów z udziałem osób o wieloletnim doświadczeniu, ciągła rozmowa i szukanie nowych możliwości, działanie wszystkich instytucji w sposób partnerski, tolerancja, zrozumienie, życzliwość szacunek i umiejętność wczucia się w rolę dziecka. – Zauważyliśmy, że często mamy nieadekwatne refleksje, ponieważ patrzymy z poziomu dorosłego. Trzeba spojrzeć z poziomu dziecka, aby dostrzec jego traumy i krzywdy – podkreśliła jeden z najważniejszych wniosków R. Zych-Kordus.
W celu poszerzenia wiedzy zgromadzonych na temat stresu i traum zaproszono dwie specjalistki. Dr Iwona Palicka, specjalista terapii traumy i zaburzeń neurorozwojowych, przedstawiła wykład pn. „Ciało prowadzi rejestr sensoryczny. Wskazówki do pracy z wczesną traumą”. Psychoterapeuta systemowy, terapeuta traumy i stresu chronicznego Somatic Experiencing – Monika Dąbrowska – omówiła „Metody samoregulacji w radzeniu sobie ze stresem i w sytuacji traumy”.
Druga część odbywała się na krotoszyńskim Błoniu, gdzie dzieci i dorośli miło spędzili popołudnie.
Przedstawiciele PCPR w Krotoszynie przez całe popołudnie udzielali dorosłym informacji na temat procedur kwalifikowania kandydatów do pełnienia tej ważnej w społeczeństwie funkcji oraz radzenia sobie z problemami, jakie mogą napotkać. W tym czasie dzieci mogły spędzić czas na zabawie przy kolorowej chuście, wyścigach czy ozdabianiu balonów.
Odbył się także mecz Gwiazd Koszykówki w formule 3×3, w którym samorządowcy pod wodzą starosty zmierzyli się z ekipą pieczy zastępczej prowadzoną przez dyrektora PCPR. Po zaciętej i emocjonującej walce zwyciężyli samorządowcy.
Gościem specjalnym wydarzenia był zespół Dream Quintet. We wspaniałej scenerii na molo muzycy zagrali dzieła najwybitniejszych polskich piosenkarzy od lat 30. do lat 60. Wybrzmiała muzyka z musicalu „Skrzypek na dachu” oraz takie piosenki jak „Prośba do Boga”, „Chryzantemy złociste”, a także autorskie utwory grupy. Na zakończenie przypomniano zgromadzonym, iż każdy może „Pomnożyć miłość”.
(MS/WM)
Comments are closed