Wiedzą, jak polepszyć stan gleby
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Wiedzą, jak polepszyć stan...
15 maja w Gorzupi odbyły się warsztaty terenowe zorganizowane przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Krotoszynie. Spotkanie pozwoliło zebranym poszerzyć wiedzę w zakresie rolnictwa oraz poznać wpływ uzdatniacza glebowego Agro Mineral Produkt.
Pierwszym punktem programu był wykład prof. Piotra Szulca nt. Reakcji odmian kukurydzy na stosowanie klasycznych i stabilizowanych nawozów azotowych. Prelegent przedstawił najważniejsze role azotu jako podstawowego składnika budulcowego, który reguluje reakcje biochemiczne zachodzące w roślinach, jest składnikiem informacji genetycznej oraz cząsteczek przenoszących energię. Opowiedział też o przemianach azotu w glebie, szkodliwej roli amoniaku oraz korzyściach związanych ze stosowaniem inhibitorów nitryfikacji.
Następnie opowiedziano o wpływie Agro Mineral Produkt. – Warsztaty terenowe rozpoczęliśmy nawiązując współpracę z państwem Kalak, z prof. Łyszczarzem oraz firmą Centnas. Następnie zaangażowaliśmy do projektu wcześniejszego prelegenta, prof. Szulca, rozszerzając zakres naszych badań – mówił Wojciech Niestrawski. Przedstawiciel PGKiM opowiedział o przeprowadzonej próbie, której dokonano na podzielonym na pięć części polu państwa Kalaków, gdzie zasiano życicę – Energetycznego Asa firmy Centnas. Wykorzystując wskaźnik NDVI dokonano obliczenia zdrowia roślinności, co pozwoliło wskazać wiele zalet uzdatniacza glebowego, wykorzystanego w eksperymencie. Wywnioskowano, iż Agro Mineral Produkt umożliwia ograniczenie nawożenia mineralnego NPK, wpływa korzystnie na zazielenienie zbiorowiska roślinnego oraz parametry wartości pokarmowej, korzystnie oddziałuje na zawartość neutralnego (NWD) i kwaśnego włókna detergentowego (KWD), a także pozwala zadbać o ekologię i zmniejszyć ślad węglowy.
Prof. Roman Łyszczarz w swoim wykładzie dotyczącym lucerny przedstawił zagadnienia związane z agrotechniką w siewach czystych i mieszaninie z trawami i koniczynami. Po wykładach odbyły się praktyczne pokazy zastosowania uzdatniacza AMP. Uczestnicy mieli też okazję skonsultować się z ekspertami i uzyskać poradny odnośnie wykorzystania produktu w swoich gospodarstwach.
– Dzięki takim inicjatywom możemy nie tylko promować nasze produkty oraz gospodarkę obiegu zamkniętego, ale również wspierać rolników w ich codziennej pracy i pomagać im w osiąganiu lepszych wyników w uprawie roślin. Mamy nadzieję, że kolejne warsztaty terenowe będą równie owocne i inspirujące dla naszych klientów – podsumowali organizatorzy warsztatów.
O poczęstunek dla uczestników zadbali organizatorzy i przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich w Gorzupi.
(MS)
Comments are closed