Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

„Wesele” w Kołłątaju

2017-09-10
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Kultura
  6. /
  7. „Wesele” w Kołłątaju
„Wesele” w Kołłątaju
Dobry Dietetyk

W pierwszą sobotę września Krotoszyńska Biblioteka Publiczna i I Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie zorganizowały spotkanie w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Była to już szósta edycja inicjatywy, której celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

 

Akcja Narodowe Czytanie odbywa się od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W następnych latach czytano dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa oraz „Quo vadis” H. Sienkiewicza.

Lekturą tegorocznej edycji było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W sobotę w auli I LO im. Hugona Kołłątaja zebranych gości powitała Ewa Bukowska, dyrektor KBP. Po odczytaniu listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który otrzymała krotoszyńska książnica, rozpoczęła się główna część spotkania.

Tym razem do współudziału w tym wydarzeniu zaproszono grupę teatralną, działającą przy Klubie Seniora w Koźminie Wlkp., a także młodzież z Kołłątaja. W klimat przełomu XIX i XX wieku wprowadził wszystkich Przemysław Wójcik – naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Krotoszynie, czytając opis dekoracji bronowickiej izby.

Kolejnym punktem była inscenizacja fragmentów pierwszego aktu dramatu Wyspiańskiego w wykonaniu grupy teatralnej, przygotowana pod kierunkiem Jolanty Cyunczyk. W role postaci z „Wesela” wcielili się Eugenia Chojnacka, Kazimiera Michalska, Renata Łąkowska, Katarzyna Płóciennik, Mieczysław Gryszka, Zbigniew Cyunczyk, Zbigniew Leopold, Zygmunt Ziętkiewicz. Scenografię przygotowała Iwona Cyunczyk.

Fragmenty drugiego i trzeciego aktu czytali licealiści – Anna Czachorek, Katarzyna Czachorek, Agnieszka Kaczyńska, Aleksandra Kasprolewicz, Bartosz Pruchnik i Mikołaj Nowaczyk. Z kolei końcowy fragment dramatu odczytał Jacek Kępa, naczelnik Wydziału Promocji i Współpracy w Urzędzie Miejskim w Krotoszynie.

Na koniec E. Bukowska podziękowała uczestnikom akcji oraz tym, którzy ją wsparli. Szczególne słowa podziękowania skierowała do Elżbiety Płóciennik, Małgorzaty Witczak, Lucyny Gabryelczyk, Jolanty Cyunczyk, Jacka Kępy i Przemysława Wójcika.

OPRAC. (ANKA)

FOT. Mateusz Jędrzejak

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK