Ważne zmiany w gospodarowaniu odpadami
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Samorząd
- /
- Ważne zmiany w gospodarowaniu...
W trakcie październikowej sesji rozdrażewscy radni przyjęli zmieniony regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. Zmieniony, gdyż wprowadzono do niego kilka bardzo istotnych nowości. Nowe zapisy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku.
– W regulaminie proponowane są zmiany, które mają na celu zmniejszenie kosztów zagospodarowania odpadów, a tym samym umożliwienie utrzymania dotychczasowej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na dłuższy czas – wprowadził do tematu wójt Mariusz Dymarski.
Po pierwsze – wprowadzono obowiązek selektywnego zbierania popiołu i żużlu z palenisk domowych bezpośrednio na terenie nieruchomości zamieszkałych. Odpady te będą zbierane w oddzielnych pojemnikach z napisem POPIÓŁ, w które każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek się zaopatrzyć. Ta frakcja odpadów będzie odbierana raz na miesiąc w okresie od września do kwietnia oraz raz na dwa miesiące od maja do sierpnia. Tym samym zmniejszy się ilość odpadów zmieszanych, a co za tym idzie – mniejszy będzie koszt ich zagospodarowania.
– Tona osobno zebranego popiołu w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Jarocinie jest obecnie o 150 złotych tańsza niż tona odpadów zmieszanych, pośród których w tej chwili znajduje się także popiół. Ponadto odpady zmieszane, pozbawione popiołu, będą o 50 zł tańsze. To wymierne korzyści, które powinny pokryć koszt dodatkowego odbioru i transportu – tłumaczył wójt Dymarski. Dodatkową korzyścią będzie podniesienie jakości segregacji odpadów na terenie gminy.
Po wtóre – zmniejszono częstotliwość odbioru odpadów zmieszanych. Z nieruchomości jednorodzinnych przez cały rok będą one odbierane raz w miesiącu, a z budynków wielolokalowych – raz na dwa tygodnie. Zmniejszono także częstotliwość odbioru bioodpadów, ale tylko z nieruchomości wielolokalowych. Od kwietnia do października, podobnie jak w przypadku budynków jednorodzinnych, będą one odbierane raz na dwa tygodnie, a od listopada do marca – raz na miesiąc.
Kolejna nowość do wprowadzenie pojemników na bioodpady zamiast worków. – Ten fakt również ma na celu ograniczenie kosztów, ponieważ biodopady docierające do ZZO w Jarocinie w workach są traktowane jako odpady zanieczyszczone, w związku z czym cena ich zagospodarowania jest o 100 zł na tonie wyższa niż w przypadku bioodpadów w pojemnikach. Tutaj mamy więc pewne oszczędności. Proponuję zatem zakup tych kubłów – o pojemności 240 l – sfinansować z budżetu gminy i udostępnić je mieszkańcom na zasadzie użyczenia. Oczywiście mam na myśli te osoby, które nie zadeklarowały posiadania kompostownika. Bioodpady będą przyjmowane również w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – wyjaśniał M. Dymarski.
Za uchwałą w sprawie przyjęcia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy w proponowanej wersji opowiedzieli się wszyscy radni.
(ANKA)
Comments are closed