Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Wanda Rutkiewicz patronką szkoły

2022-02-02
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności Milicz
  4. /
  5. Wanda Rutkiewicz patronką szkoły
Wanda Rutkiewicz patronką szkoły
TK DACHY

27 stycznia w Szkole Podstawowej we Wziąchowie Wielkim (gmina Milicz) zakończyło się głosowanie w sprawie wyboru patrona placówki. Została nim Wanda Rutkiewicz – jedna z najwybitniejszych himalaistek. Drugie miejsce zajęła św. Jadwiga Andegaweńska, a trzecie Wisława Szymborska.

 

Wanda Rutkiewicz urodziła się 4 lutego 1943 r. w Płungianach na północy Litwy. Po II wojnie światowej z rodzicami i starszym bratem Jerzym jako repatriantka przyjechała do Łańcuta na Podkarpaciu, gdzie mieszkali jej dziadkowie ze strony ojca. Później przeniosła się do Wrocławia. Maturę zdała w tamtejszym II Liceum Ogólnokształcącym, po czym podjęła studia na Politechnice Wrocławskiej. Z dyplomem inżyniera-elektronika pracowała w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych. Jeszcze w czasach licealnych zapowiadała się na świetną siatkarkę, grała w I lidze. Aspirowała nawet do gry w reprezentacji Polski.

Pierwsze kontakty ze wspinaniem miała w Rudawach Janowickich, na skałkach koło Janowic Wielkich, w pobliżu Jeleniej Góry. W 1962 roku ukończyła kurs taternicki na Hali Gąsienicowej w Tatrach. Tam wspinała się na wielu klasycznych i bardzo trudnych drogach. Poprowadziła kilka nowych dróg, m.in. na Koprowym Wierchu. Od 1964 roku doskonaliła swoje umiejętności, przemierzając Alpy, Pamir, Hindukusz i Himalaje. Należała do Klubu Wysokogórskiego we Wrocławiu, a po 1973 roku do Klubu Wysokogórskiego w Warszawie.

Osiągnięcia Wandy Rutkiewicz stawiają ją w gronie najlepszych himalaistek w historii. O swoich wyprawach i płynących z nich przemyśleniach często pisała w czasopismach o tematyce alpinistycznej. Była zdecydowaną rzeczniczką i zdeterminowaną realizatorką wspinaczkowej samodzielności kobiet. Została wpisana do „Księgi rekordów Guinnessa” jako pierwsza kobieta, która zdobyła szczyt K2.

Zaginęła w maju 1992 roku podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę. Wraz z Carlosem Carsolio 12 maja o godz. 03.30 wyruszyła w górę z obozu IV na wysokości 7950 m. Po 12-godzinnej wspinaczce w głębokim śniegu Carsolio stanął na wierzchołku. Schodząc, napotkał Wandę na wysokości ponad 8200 metrów. Mimo braku sprzętu biwakowego zdecydowała się przeczekać noc i kontynuować wejście następnego dnia. Według ówczesnego komunikatu Ministerstwo Turystyki Nepalu uznało prowadzenie akcji ratunkowej za praktycznie niemożliwe, a informacja o zaginięciu Polki dotarła do naszego kraju po prawie dwóch tygodniach. Jej ciała nie odnaleziono.

OPRAC. (FENIX)

FOT. Seweryn Bidziński & Barbara Rusowicz

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK