Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

W trosce o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

2022-07-04
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. W trosce o zdrowie...
W trosce o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży
TK DACHY

Od jakiegoś czasu w Krotoszynie funkcjonuje Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży. Placówka mieści się w budynku przy ul. Kościuszki 8 (I piętro).

 

Środki na ów projekt pochodzą z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Na terenie powiatu zadanie realizowane jest w partnerstwie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krotoszynie oraz Fundacji AKME z Poznania. Projekt obejmuje instytucjonalizację usług społecznych i zdrowotnych i służy poprawie dostępu do nich.

Utworzone w Krotoszynie centrum skierowane jest do 300 osób (dzieci i młodzieży) oraz 80 osób z rodzin uczestników. Oferuje dostęp do lekarzy psychiatrów, psychologów, terapeutów i pedagogów, którzy zapewnią wsparcie dzieciom i młodzieży cierpiącym na zaburzenia psychiczne, w różnego rodzaju kryzysach, zmagających się z zaburzeniami nastroju, borykających się z problemami emocjonalnymi. W centrum prowadzone są konsultacje i zajęcia grupowe dla rodziców czy opiekunów dzieci. Zaplanowano też działania interwencyjne, funkcjonuje linia kryzysowa w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Krotoszynie, gdzie można zgłaszać osoby w nagłej sytuacji zagrożenia – nr tel. 602 384 357.

Dzięki projektowi powstał zespół profilaktyczny, którego celami będą opracowanie strategii profilaktyki zaburzeń psychicznych dla społeczności lokalnej, jej koordynacja i prowadzenie, współpraca z partnerami w społeczności lokalnej, wsparcie merytoryczne instytucji działających w zakresie zdrowia psychicznego na terenie powiatu. Działania profilaktyczne prowadzone będą głównie w szkołach.

Całkowita wartość projektu wynosi 3 726 614,10 zł. Do tej pory centrum przyjęło już 140 dzieci, co pokazuje, jak bardzo takie miejsce jest potrzebne. Problemem jest jednak zbyt mała ilość specjalistów w kraju. Większość osób przyjętych do placówki to dzieci z myślami samobójczymi, po próbach samobójczych, zmagające się z zaburzeniami odżywiania (anoreksją lub bulimią) oraz mające za sobą traumatyczne doświadczenia.

– Psychiatrów dziecięcych w Polsce jest mniej niż 500, z czego część z nich jest jeszcze w trakcie szkolenia. Na konsultację psychiatryczną dla dzieci i młodzieży aktualnie trzeba czekać dwa miesiące i to w sektorze prywatnym. W sektorze publicznym jest oczywiście jeszcze trudniej, szczególnie w mniejszych miastach – mówiła Anna Sowa, psychiatra dziecięcy.

– Nie jesteśmy państwową instytucją powiązaną ze szkołą. U nas każdy uczestnik jest traktowany po partnersku, nie mamy z nim odgórnej relacji. Towarzyszymy tak naprawdę w każdym problemie, gdyż poza kłopotami natury psychologicznej pomagamy też rozwiązywać zwykłe, codzienne sprawy. Jeśli ktokolwiek czuje, że potrzebuje rozmowy, konsultacji, chciałby podzielić się z kimś swoimi trudnościami, przemyśleniami, a być może dowiedzieć się czegoś odnośnie zdrowia psychicznego, to zapraszamy. Odpowiemy na wszystkie pytania i myślę, że zrobimy wszystko, co możemy w kwestii zdrowia psychicznego – podsumowała Zuzanna Wilisowska, terapeutka.

(LENA)

Comments are closed

YouTube

Archiwum
WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA