W telegraficznym skrócie przez 2019 rok
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- W telegraficznym skrócie przez...
Rok 2019 za nami. Weszliśmy w kolejny, z nadziejami, z planami, z postanowieniami, z celami do zrealizowania. Dziś przypominamy Wam – w iście telegraficznym skrócie – najważniejsze – naszym zdaniem – wydarzenia minionych dwunastu miesięcy.
STYCZEŃ. W trakcie 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w naszym powiecie zebrano ponad 176 tys. zł! Niedługo potem mieszkańcy postanowili uczcić pamięć tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska, składając znicze i biorąc udział w „Wiecu ciszy przeciw nienawiści i przemocy”. Strajkowali rolnicy, sprzeciwiając się niekorzystnym – ich zdaniem – reformom rolnictwa, przygotowanym przez rząd. Na krotoszyńskim SOR-ze doszło do dwóch przypadków agresji wobec personelu medycznego ze strony pacjentów. W Krotoszynie stanęła wieża obserwacyjno-widokowa.
LUTY. 13-letni piroman podłożył ogień w Kościele pw. Św. Piotra i Pawła w Krotoszynie. Jeszcze w tym samym miesiącu powtórzył swój „wyczyn” w budynku wielorodzinnym na ul. Floriańskiej. Do zmiany warty doszło na newralgicznym stanowisku w Kobylinie. Z dniem 28 lutego pracę w urzędzie zakończyła Jolanta Nowak, a od marca finansami gminy zajmuje się Barbara Sławińska. W naszym plebiscycie tytuł Sportowca Roku 2018 zdobył Michał Fabianowski.
MARZEC. Już po raz dziewiąty odbył się Koncert Charytatywny „VIP-y śpiewają”. Poznaliśmy laureatów Nagrody Starosty Krotoszyńskiego „Krotoszyński Dąb”. W Centrum Budowlanym BANASZAK otwarty został market PSZCZÓŁKA. W Pałacu w Orli zorganizowano I Mistrzostwa Polski w Dziczyźnie – Memoriał Mariana Tarnawskiego. W Sądzie Rejonowym w Krotoszynie odbył się proces przeciwko 59-letniemu Wojciechowi Cz. z Rozdrażewa, któremu przedstawiono zarzuty znęcania się nad karpiami.
KWIECIEŃ. 8 kwietnia rozpoczęła się akcja protestacyjna nauczycieli i pracowników oświaty w całym kraju Ta grupa zawodowa strajkowała również w zdecydowanej większości placówek oświatowych na terenie naszego powiatu. Na kolejnym koncercie charytatywnym Lions Clubu Krotoszyn wystąpił Jacek Wójcicki. W jednym z budynków wielorodzinnych w Rozdrażewie doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Na miejscu zginął emerytowany policjant.
MAJ. W Starymgrodzie odbyły się DNI POLA Agroinnowacje 2019. W wyborach do europarlamentu Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 49,61 procent w powiecie krotoszyńskim, dystansując Koalicję Europejską, która osiągnęła 35, 43 procent. W Parku Miejskim w Krotoszynie po raz siódmy odbył się KrotoFEST – Festiwal Aktywnych Sąsiadów. Gwiazdą imprezy był Andrzej Piasek Piaseczny. W Kobylinie miało miejsce oficjalne otwarcie Gminnego Ośrodka Kultury. Jego szefową została Karolina Szymanowska.
CZERWIEC. W tragicznym pożarze w Zdunach jedna osoba poniosła śmierć, a dwie zostały ranne. Z kolei w tragicznym wypadku drogowym w miejscowości Dziadkowo zginął proboszcz Parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Krotoszynie – Dariusz Kowalek. W naszym mieście gościł prezydent RP Andrzej Duda. Na krotoszyńskim rynku spotkał się z mieszkańcami oraz przedstawicielami władz samorządowych. Przy ul. Rawickiej odbyło się oficjalne otwarcie nowej siedziby Przedsiębiorstwa Handlowego A-T S.A.
LIPIEC. W Krotoszynie Stowarzyszenie Klub Art zorganizowało I Ogólnopolski Festiwal Sztuki / Wzornictwa / Technologii TECH-ART. Ruszyły koncerty z cyklu WIĘC WIEC! W tym roku na krotoszyńskiej scenie wystąpili m.in. Krzysztof Zalewski, Cree, Lech Janerka, Renata Przemyk czy Smolik. W Benicach odbyła się kolejna edycja Wystawy Zwierząt Gospodarskich i Domowych w Benicach, a w Zdunach jak co roku zorganizowano „Pogranicze Kultur”.
SIERPIEŃ. Artyści uliczni znów gościli w naszym mieście w ramach kolejnej edycji Busker Bus, czyli Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Ulicznej. W Chwaliszewie doszło do wielkiego pożaru – spłonęło około 700 sztuk świń oraz dach i wyposażenie wielkopowierzchniowej chlewni. Z kolei nad Kobylinem przeszła burza, na skutek której mieszkańcy jednego z domów stracili swój dobytek, gdyż budynek mieszkalny stanął w płomieniach po potężnym wyładowaniu atmosferycznym.
WRZESIEŃ. Znana krotoszyńska firma DAF-MAL świętowała ćwierćwiecze swojej działalności. Na rynku w Krotoszynie po raz kolejny zorganizowano imprezę „Powiat od kuchni”. Tradycyjnie gościem specjalnym był Karol Okrasa. W Urzędzie Miejskim podpisana została umowa na rewitalizację krotoszyńskiego Błonia. Koszt inwestycji wyniesie ponad 45 milionów zł. Związek Międzygminny EKO SIÓDEMKA znacząco podniósł opłaty za odbiór śmieci.
PAŹDZIERNIK. W Restauracji Wawrzyniak w Perzycach uroczyście powołaliśmy Klub GLK, zrzeszający przedsiębiorstwa, instytucje czy stowarzyszenia na co dzień ściśle współpracujące z naszą redakcją. W wyborach parlamentarnych sejmową większość zdobyło Prawo i Sprawiedliwość. W naszym powiecie na tę partię zagłosowało 44,94 procent, czyli 15 190 wyborców. W hali sportowo-widowiskowej odbył się koncert legendarnego zespołu Dżem, który obchodził 40-lecie działalności.
LISTOPAD. W 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości blisko 600 osób wzięło udział w V Krotoszyńskim Biegu Niepodległości. W restauracji Przepiórka w Świnkowie zorganizowano kolację charytatywną na rzecz Zuzi Kuroszczyk. Dania przygotowali renomowani kucharze. W pożarze na ulicy Klasztornej w Koźminie Wielkopolskim zginęła jedna osoba. Ruszyła kolejna edycja naszej akcji WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA.
GRUDZIEŃ. W mikołajki miało miejsce oficjalne otwarcie nowej części Galerii Krotoszyńskiej. Kilka dnia później zorganizowaliśmy tam finał naszej akcji WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA. Na drodze krajowej nr 36, na odcinku pomiędzy Kuklinowem a Romanowem, doszło do wypadku, w którym zginęła jedna osoba. Ruszyła wielka zbiórka środków dla 7-miesięcznego Marcelka, który walczy z guzem mózgu. Rozmaite akcje na rzecz chłopczyka organizowane są do dziś.
OPRACOWAŁ: (ANKA)
Comments are closed