W setną rocznicę Bitwy Warszawskiej
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- W setną rocznicę Bitwy...
W sobotę, 15 sierpnia, obchodziliśmy setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. W naszym powiecie w miejscach pamięci składano symboliczne wiązanki kwiatów. Delegacje władz samorządowych, stowarzyszeń, partii politycznych, młodzieży szkolnej w ten sposób złożyły hołd bohaterom tamtych czasów.
W samo południe 15 sierpnia delegacje władz powiatowych i gminnych, organizacji politycznych, społecznych oraz młodzieży szkolnej złożyły wiązanki kwiatów przy Iglicy 2 Pułku Strzelców – 56 Pułku Piechoty Wlkp. na krotoszyńskim cmentarzu (kwatera wojskowa). O tej samej porze podobna uroczystość odbyła się przy pomniku Wolności w Koźminie Wlkp.
Z kolei przedstawicie kobylińskiego samorządu złożyli kwiaty i zapalili znicz przy pomniku poświęconym Poległym i Pomordowanym. Co roku, przy okazji corocznego Biegu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, składane były też wiązanki kwiatów przy pamiątkowej tablicy na ratuszu oraz na grobie Mieczysława Gierdala w Smolicach. Tym razem bieg, z powodu sytuacji epidemicznej, się nie odbył, ale tradycji stało się zadość i delegacje udały się także w te miejsca.
Z inicjatywy radnych powiatowych Prawa i Sprawiedliwości w Bazylice Mniejszej pw. Św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie odprawiona została Msza św. dziękczynna z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej oraz 40-lecia powstania NSZZ „Solidarność”. Po niej odbyło się uroczyste poświęcenie obelisku, ufundowanego przez członków i sympatyków PiS, w 10. rocznicę tragicznej śmierci w katastrofie smoleńskiej 96 osób, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki. Radny Grzegorz Król odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy, a minister Jan Dziedziczak list od premiera Mateusza Morawieckiego, które skierowane były do organizatorów i uczestników uroczystości. Przy obelisku złożono wiązanki kwiatów.
Krotoszyńscy związkowcy i radni PiS złożyli także kwiaty przy tablicy poświęconej patronowi NSZZ „Solidarność”, ks. Jerzemu Popiełuszce, znajdującej się na zewnątrz Kościoła pw. Św. Andrzeja Boboli w Krotoszynie.
Bitwa warszawska, zwana powszechnie Cudem nad Wisłą, była decydującym momentem wojny polsko-bolszewickiej, trwającej od 1919 do 1921 roku. W rezultacie II Rzeczpospolitej udało się zachować niepodległość oraz udaremnić rozprzestrzenienie się na zachód Europy rewolucji komunistycznej.
W bitwie warszawskiej brało udział, według szacunków, od 113 do 123 tys. żołnierzy po stronie polskiej i 104-114 tys. po stronie bolszewików. Kluczową rolę w rozstrzygnięciu tego starcia odegrał manewr Wojska Polskiego znad Wieprza 16 sierpnia, który oskrzydlił siły Frontu Zachodniego Armii Czerwonej, przy jednoczesnym związaniu sił bolszewickich na przedpolach Warszawy.
Warto pamiętać, że zarówno w samej bitwie, jak i w całej wojnie wielkie zasługi położyły pułki z Wielkopolski, między innymi złożony z krotoszyńskich oddziałów 12. Pułk Strzelców Wielkopolskich (późniejszy 70. Pułk Piechoty z Pleszewa) oraz stacjonujący od 1921 r. w Krotoszynie 56. Pułk Piechoty Wielkopolskiej (wcześniej 2. Pułk Strzelców Wielkopolskich).
(ANKA)
ZDJĘCIE GÓRNE: www.krotoszyn.pl
ZDJĘCIA PONIŻEJ: z lewej – FOT. Wiesław Kupczyk / www.kobylin.pl;
z prawej: FOT. Jarosław Kubiak
Comments are closed