Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

W setną rocznicę Bitwy Warszawskiej

2020-08-17
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. W setną rocznicę Bitwy...
W setną rocznicę Bitwy Warszawskiej
MAX-MAL

W sobotę, 15 sierpnia, obchodziliśmy setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. W naszym powiecie w miejscach pamięci składano symboliczne wiązanki kwiatów. Delegacje władz samorządowych, stowarzyszeń, partii politycznych, młodzieży szkolnej w ten sposób złożyły hołd bohaterom tamtych czasów.

 

 

W samo południe 15 sierpnia delegacje władz powiatowych i gminnych, organizacji politycznych, społecznych oraz młodzieży szkolnej złożyły wiązanki kwiatów przy Iglicy 2 Pułku Strzelców – 56 Pułku Piechoty Wlkp. na krotoszyńskim cmentarzu (kwatera wojskowa). O tej samej porze podobna uroczystość odbyła się przy pomniku Wolności w Koźminie Wlkp.

Z kolei przedstawicie kobylińskiego samorządu złożyli kwiaty i zapalili znicz przy pomniku poświęconym Poległym i Pomordowanym. Co roku, przy okazji corocznego Biegu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, składane były też wiązanki kwiatów przy pamiątkowej tablicy na ratuszu oraz na grobie Mieczysława Gierdala w Smolicach. Tym razem bieg, z powodu sytuacji epidemicznej, się nie odbył, ale tradycji stało się zadość i delegacje udały się także w te miejsca.

Z inicjatywy radnych powiatowych Prawa i Sprawiedliwości w Bazylice Mniejszej pw. Św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie odprawiona została Msza św. dziękczynna z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej oraz 40-lecia powstania NSZZ „Solidarność”. Po niej odbyło się uroczyste poświęcenie obelisku, ufundowanego przez członków i sympatyków PiS, w 10. rocznicę tragicznej śmierci w katastrofie smoleńskiej 96 osób, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki. Radny Grzegorz Król odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy, a minister Jan Dziedziczak list od premiera Mateusza Morawieckiego, które skierowane były do organizatorów i uczestników uroczystości. Przy obelisku złożono wiązanki kwiatów.

Krotoszyńscy związkowcy i radni PiS złożyli także kwiaty przy tablicy poświęconej patronowi NSZZ „Solidarność”, ks. Jerzemu Popiełuszce, znajdującej się na zewnątrz Kościoła pw. Św. Andrzeja Boboli w Krotoszynie.

Bitwa warszawska, zwana powszechnie Cudem nad Wisłą, była decydującym momentem wojny polsko-bolszewickiej, trwającej od 1919 do 1921 roku. W rezultacie II Rzeczpospolitej udało się zachować niepodległość oraz udaremnić rozprzestrzenienie się na zachód Europy rewolucji komunistycznej.

W bitwie warszawskiej brało udział, według szacunków, od 113 do 123 tys. żołnierzy po stronie polskiej i 104-114 tys. po stronie bolszewików. Kluczową rolę w rozstrzygnięciu tego starcia odegrał manewr Wojska Polskiego znad Wieprza 16 sierpnia, który oskrzydlił siły Frontu Zachodniego Armii Czerwonej, przy jednoczesnym związaniu sił bolszewickich na przedpolach Warszawy.

Warto pamiętać, że zarówno w samej bitwie, jak i w całej wojnie wielkie zasługi położyły pułki z Wielkopolski, między innymi złożony z krotoszyńskich oddziałów 12. Pułk Strzelców Wielkopolskich (późniejszy 70. Pułk Piechoty z Pleszewa) oraz stacjonujący od 1921 r. w Krotoszynie 56. Pułk Piechoty Wielkopolskiej (wcześniej 2. Pułk Strzelców Wielkopolskich).

(ANKA)

ZDJĘCIE GÓRNE: www.krotoszyn.pl

ZDJĘCIA PONIŻEJ: z lewej – FOT. Wiesław Kupczyk / www.kobylin.pl;

z prawej: FOT. Jarosław Kubiak

 

Comments are closed

YouTube

Archiwum
WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA