W ogrodzie pełnym pięknych roślin
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Edukacja
- /
- W ogrodzie pełnym pięknych...
Uczniowie klas IIa i IIb Technikum Leśnego w Miliczu wzięli udział w zajęciach przyrodniczych w Ogrodzie Botanicznym i Muzeum Przyrodniczym we Wrocławiu. Zapoznali się tam z kolekcją, na którą składa się ponad 11 500 gatunków i odmian roślin gruntowych.
– Szczególną wartość stanowią zbiory roślin z rodziny wrzosowatych, roślin wodnych i błotnych oraz sukulentów. Nad stawem znajdują się pagórki alpinarium, czyli dział roślin górskich i skalnych. Wschodnia część terenu o charakterze parku naturalistycznego to arboretum, w którym rosną drzewa i krzewy strefy umiarkowanej Europy, Azji i Ameryki. Przylega do niego dział dydaktyczny z kwaterami obrazującymi rozmaite zagadnienia morfologiczne, ekologiczne i fizjologiczne, z ekspozycją roślin prawnie chronionych oraz kolekcjami pnączy i polskich odmian roślin ozdobnych. Dział roślin wodnych i błotnych obejmuje roślinność półnaturalnego stawu, basen z kolekcją grzybieni i kilka mniejszych zbiorników na wolnym powietrzu, a ponadto 29 tropikalnych akwariów słodkowodnych. W oddzielnym basenie można zobaczyć około 50 gatunków i odmian roślin mięsożernych, a wśród nich liczne rosiczki, meksykańskie tłustosze, północnoamerykańskie kapturnice, muchołówki. Planowaliśmy obejrzeć ciekawą wystawę Panorama Natury, ale niestety była w remoncie – opowiada Paulina Szymańska, nauczycielka Technikum Leśnego im. Prof. Władysława Jedlińskiego w Miliczu.
Uczestnicy wycieczki zwiedzili również Muzeum Przyrodnicze i obejrzeli trzy wystawy tworzące największą ekspozycję przyrodniczą w Polsce. Układ kostny kręgowców to wystawa ilustrująca zależności między budową i funkcjonowaniem szkieletu. Można obejrzeć 66 kompletnych szkieletów różnych zwierząt, w tym krokodyla, słonia i nosorożca. Do najcenniejszych eksponatów należą kompletny szkielet wymarłego jelenia olbrzymiego oraz czaszka tura.
Owady i człowiek to ekspozycja przedstawiająca różne aspekty relacji między człowiekiem a owadami oraz wiele zagadnień i zjawisk z życia owadów. Obejrzeć można m.in. największe i najmniejsze owady, przykłady wspaniałego ubarwienia, najgroźniejsze „szkodniki” itp.
Świat zwierząt ilustruje różnorodność tychże, od gąbek i koralowców do naczelnych. Szczególnie imponujące są szkielet płetwala błękitnego, bogata ekspozycja ptaków, muszli mięczaków oraz bezkręgowców. Zwracają uwagę okazy wymarłych zwierząt, m.in. wilka workowatego i alki olbrzymiej. Na podstawie obserwacji uczniowie opracowywali zadania z karty pracy, doskonalili też swoje umiejętności w kwestii rozpoznawania roślin i orientacji w terenie.
OPRAC. (FENIX)
FOT. Technikum Leśne w Miliczu
Comments are closed