W Krośnicach powstanie muzeum Szurkowskiego
- Strona Główna
- /
- Aktualności Milicz
- /
- W Krośnicach powstanie muzeum...
8 października odbyło się spotkanie, w trakcie którego omówiono projekt powstania muzeum Ryszarda Szurkowskiego. Miejsce upamiętniające tego wybitnego polskiego kolarza zlokalizowane zostanie w Krośnicach, niedaleko Świebodowa – miejscowości, w której się urodził. Fundatorem jest Lions Club Poznań 1990.
W spotkaniu uczestniczyli Lech Piasecki – triumfator Wyścigu Pokoju, dwukrotny mistrz świata, Wojciech Ryżyński – architekt, twórca wielu obiektów sportowych, w tym stadionu INEA w Poznaniu, Karol Pituła – profesjonalny grafik projektujący przestrzenie muzealne, Aleksandra Rodziewicz – koordynatorka wielu wystaw i muzeów w kraju i za granicą, Dominik Rukat – socjolog sportu, znawca kolarstwa, w tym historii kariery Ryszarda Szurkowskiego, autor książki o polskim kolarstwie, James Behr – specjalista z zakresu marketingu i mediów społecznościowych, Krzysztof Robiński – członek Lion Club Poznań 1990, Piotr Kurek – dziennikarz i komentator imprez kolarskich.
Gospodarzem był Krzysztof Kozanecki, członek i założyciel Lions Club Poznań 1990 i pomysłodawca utworzenia muzeum. Przedstawił on zakres prac, które zostały już wykonane, i omówił, co jeszcze jest do zrobienia w najbliższej przyszłości. Po tym wprowadzeniu prowadzono dyskusję i zaprezentowano projekt. Uczestnicy mogli wziąć udział w wirtualnym spacerze po muzeum, stworzonym komputerowo w technologii 3D. Inicjatywa powstania obiektu została zaakceptowana przez Andrzeja Białego, wójta gminy Krośnice, który wskazał odpowiednie miejsce na realizację tego przedsięwzięcia.
W muzeum znajdzie się wiele pamiątek pozostawionych przez Ryszarda Szurkowskiego, m.in. zeszyty z zapiskami z treningów i wyścigów, koszulki, medale, puchary, rowery, zdjęcia. – Czas na realizację takiego projektu to zazwyczaj dwa lata. Przed nami jeszcze wiele pracy, ale mam nadzieję, że w przyszłym roku muzeum otworzy swoje podwoje. Belgowie zrobili Eddy’emu Merckxowi muzeum za życia. Jesteśmy Ryszardowi Szurkowskiemu wdzięczni za to, co zrobił dla kolarstwa i Polski. Niewątpliwie musimy to pokazać. Postaramy się to zrobić w najlepszy z możliwych sposobów – powiedział na zakończenie spotkania K. Kozanecki.
Ryszard Szurkowski urodził się w 1946 roku w Świebodowie. W latach 60. i 70. był jednym z najwybitniejszych polskich sportowców. Zdobył dwa srebrne medale olimpijskie (na IO w Monachium i Montrealu). Na swoim koncie ma także trzy złota mistrzostw świata w kolarstwie szosowym oraz jeden srebrny. Cztery razy wygrywał Wyścig Pokoju. W sumie w tym wyścigu przejechał 89 etapów (w tym aż 52 w koszulce lidera). Wygrał 13 z nich. Nigdy nie udało mu się wygrać Tour de Pologne, ale to do niego należy rekord wygranych etapów, których ma aż 15.
R. Szurkowski wygrywał też wiele zagranicznych wyścigów, m.in. Circuit de la Sarthe (1969), Wielka Nagroda Annaby (1971), Dookoła Bułgarii (1971), Dookoła Szkocji (1972), Tour du Limousin (1974), Dookoła Dolnej Austrii (1977) i Dookoła Egiptu (1979). Był również prezesem Polskiego Związku Kolarskiego oraz posłem w latach 80. Odznaczony m.in. siedmiokrotnie Złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe i krzyżami – Kawalerskim (1972), Oficerskim (1976), Komandorskim (1986) i Komandorskim z Gwiazdą OOP (1999). Zmarł 1 lutego 2021 r.
MICHAŁ KOBUSZYNŚKI
FOT. Lions Club Poznań 1990
Comments are closed