Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

W hołdzie powstańcom

2018-04-26
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Historia
  6. /
  7. W hołdzie powstańcom
W hołdzie powstańcom
TALENT STUDIO

W Bibliotece Publicznej w Koźminie Wlkp. odbyło się spotkanie pod hasłem „W hołdzie powstańcom wielkopolskim”, którym zainaugurowano obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i wybuchu powstania wielkopolskiego. Uczestnicy uroczystości mogli też obejrzeć wystawę z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Droga Wielkopolan do Niepodległości”.

 

Burmistrz Maciej Bratborski podkreślił, jak ważną rzeczą jest kultywowanie naszej wspólnej historii oraz pamięć o lokalnych bohaterach, którzy często poświęcali swoje życie w walce o wolność ojczyzny. Wspomniał również o swoim dziadku, który zapisał swoją kartę w dziejach historii jako powstaniec wielkopolski.

Z pomocą prezentacji multimedialnej przypomniano najważniejsze wydarzenia oraz sylwetki osób związanych z powstaniem na Ziemi Koźmińskiej. Szerzej o koźmińskim aspekcie tego zrywu opowiedział dr Piotr Osuch – nauczyciel oraz radny powiatowy.

Głos zabrała również Dobrochna Kasprzak, emerytowana nauczycielka, której dziadek, Jan Kasprzak, pełnił funkcję szefa Straży Ludowej w Jutrosinie, a stryj, Marian Kasprzak, był powstańcem wielkopolskim – podczas spotkania puszczono fragment nagrania jego wspomnień.

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Marcińca przygotowali program artystyczny. Był apel ku czci poległych, było wspólne odśpiewanie „Roty” i marsylianki wielkopolskiej.

Przygotowania do buntu przeciwko władzy niemieckiej rozpoczęły się już we wrześniu 1918 roku. W Krotoszynie powstał wtedy tajny Komitet Obywatelski, na czele którego stanął lekarz dr Stefan Budzyński. Oprócz niego znaleźli się w nim m.in. dr Władysław Bolewski, Michał Fibak, Józef Gąsiorkiewicz, ks. Mieczysław Górny, Wacław Groszkiewicz, Walenty Jelinowski, Józef Klemczak, Mieczysław Kończak oraz Marceli Langiewicz.

10 listopada 1918 r. w Krotoszynie powstała Rada Żołnierska złożona z 12 Niemców, natomiast w Koźminie Wielkopolskim, z inicjatywy z marynarza Stefana Łyskawy, powołano Radę Robotniczo-Żołnierską, w której znalazło się 17 Polaków i 2 Niemców. Przewodniczącym był Maksymilian Koczorowski.

Już 13 listopada 1918 r. w Koźminie powstała polska Straż Ludowa, którą dowodził Wacław Kolendowicz, a tamtejszy Komitet Obywatelski przekształcił się w Powiatową Radę Ludową pod przewodnictwem mecenasa Czesława Czypickiego. 25 listopada 1918 r. na dworcu kolejowym w Koźminie został rozbrojony oddział Heimatschutzu, który przybył w celu obsadzenia miasta na prośbę dr. Wilhelma Mosle. Drugi oddział rozbrojono 30 listopada 1918 r., dzięki czemu przyszli powstańcy zdobyli ok. 60 karabinów ręcznych, granaty, amunicję oraz lekki karabin maszynowy. 1 kompania koźmińska i 2 kompania koźmińska dzielnie walczyły w walkach o Rawicz, z kolei 3 kompania koźmińska biła się o Zduny.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

FOT. Łukasz Cichy

Comments are closed

YouTube

Archiwum
WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA