Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

W hołdzie patronowi szkoły

2022-06-13
  1. Strona Główna
  2. /
  3. SPORT MILICZ
  4. /
  5. W hołdzie patronowi szkoły
W hołdzie patronowi szkoły
AGRO INTEGRACJA

9 czerwca w Szkole Podstawowej w Cieszkowie odbył się 45. Memoriał Janusza Kusocińskiego. Słynny polski lekkoatleta okresu międzywojennego jest patronem tej placówki. Ku jego czci zorganizowano także uroczysty apel.

 

Odegrano hymn Polski, wciągnięto flagę na maszt oraz symbolicznie rozpalono znicz olimpijski. Delegacje szkół z powiatu milickiego oraz sąsiednich złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową, poświęconą Januszowi Kusocińskiemu. – Witam wszystkich zaproszonych gości oraz reprezentantów szkół z Cieszkowa, Baszkowa, Zdun i milickiej Dwójki. Życzę wam jak najlepszych wyników, abyście najszybciej biegali, najdalej rzucali i skakali – przywitała młodych sportowców Ilona Felisiak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Cieszkowie.

– Cieszy mnie, że możemy się tutaj spotkać po dłuższej przerwie. Życzę wam wszystkim dobrych wyników i niech wygra najlepszy w czystej sportowej walce. Gratuluję szkole, że ta impreza jest od wielu lat kultywowana. To dowód na to, że placówka dba o dobrą tradycję i promocję gminy – stwierdził Ignacy Miecznikowskie, wójt Cieszkowa.

Zasady rywalizacji omówił Jarosław Adamski. – Dzisiaj mieliśmy przyjemność wprowadzić i rozpalić ogień olimpijski przez absolwentki naszej szkoły, które również uczestniczyły w tym memoriale. Jesteście mocną cząstką tej szkoły i medalistkami dolnośląskich igrzysk – podkreślił J. Adamski.

W memoriale zmagania toczyły się w skoku w dal, pchnięciu kulą, rzucie piłeczką palantową, biegu sztafetowym, biegach sprinterskich na 60 i 80 metrów. Po zakończeniu wszystkich konkurencji i podliczeniu punktów okazało się, iż zwyciężyła reprezentacja szkoły ze Zdun. Kolejne miejsca zajęli gospodarze, ekipa milickiej Dwójki i zespół z Baszkowa.

Przypomnijmy, że Janusz Kusociński był najlepszym polskim lekkoatletą okresu międzywojennego i pierwszym Polakiem, który w męskich konkurencjach zdobył złoty medal olimpijski. Dwukrotnie udało mu się ustanowić rekord świata – w biegu na 3000 m z czasem w Antwerpii 19 czerwca 1932 r. oraz w biegu na 4 mile w Poznaniu 30 czerwca tego samego roku. Zajął drugie miejsce w biegu na 5000 m na mistrzostwach Europy 1934 w Turynie. Szesnaście razy reprezentował nasz kraj w międzypaństwowych zawodach, podczas których wystartował w 31 konkurencjach, odnosząc 25 indywidualnych zwycięstw. J. Kusociński zdobył złoty medal olimpijski w biegu na 10 tys. m na igrzyskach w Los Angeles w 1932.

Zmarł tragiczną śmiercią podczas II wojny światowej. 28 marca 1940 aresztowało go gestapo. Trafił do więzienia na ul. Rakowieckiej, stamtąd na ul. Szucha i wreszcie na Pawiak. 21 czerwca 1940 przewieziono go na Palmir, gdzie został rozstrzelany.

(FENIX)

 

ZWYCIĘZCY

Bieg na 60 metrów    

Marcel Żuchowski (klasy IV)

Paweł Kuśnierz (klasy V)

Maksymilian Alcer (klasy VI)

Oliwia Czternasta (klasy IV)

Gabriela Żurek (klasy V)

Anita Jaskulska (klasy VI)

Bieg na 80 metrów    

Filip Soboń (VII)

Jakub Jarosz (VIII)

Marta Łukowiak (VII)

Martyna Rosiak (VIII)

Rzut piłeczką palantową

Adrian Niemirski (IV)

Fabian Kempiak (V)

Michael Gągorowski (VI)

Wiktoria Kowalczyk (IV)

Julia Hałabuda (V)

Zuzanna Nakonieczna (VI)

Skok w dal

Marcel Kaczmarek (IV)

Jakub Maj  (V)

Maciej Ryba (VI)

Piotr Radziszewski (VII)

Mateusz Świętek (VIII)

Lena Kowalczyk (IV)

Lidia Fornal (V)

Zuzanna Kubicka (VI)

Wiktoria Kubiak (VII)

Laura Pszeniczna (VIII)

Pchnięcie kulą

Kacper Rabczewski (VII)

Mateusz Kalewski (VIII)

Dorota Wójcik (VII)

Magdalena Masłowska (VIII)

Sztafetowe biegi przełajowe

Szkoła Podstawowa w Cieszkowie

 

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK