Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

W hołdzie dla Zagończyka

2021-09-06
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. W hołdzie dla Zagończyka
W hołdzie dla Zagończyka
Chatka

W sobotę w Zdunach zorganizowano V edycję Biegu Zagończyka. Wydarzeniem tym jego uczestnicy składają hołd majorowi Franciszkowi Jaskulskiemu ps. Zagończyk. Przy okazji „Nad stawami” zorganizowano piknik oraz zabawy dla dzieci. Głównym organizatorem imprezy był Zdunowski Ośrodek Kultury.

 

Bieg główny poprzedziły zawody przedszkolaków oraz uczniów klas I-III na terenie rekreacyjnym „Nad stawami” przy ulicy Ostrowskiej w Zdunach. Wśród przedszkolaków wygrał Włodek Zielonka, drugie miejsce zajął Lewam Makharadze, a trzecia była Zuzanna Koniczyńska. W rywalizacji uczniów z klas I-III pierwszy linię mety przekroczył Mateusz Pestka, wyprzedzając Karinę Szymanowską i Brunona Marciniaka.

Następnie wszyscy uczestnicy imprezy wzięli udział w Marszu Pamięci do Szańca Powstańczego w Borownicy. Na miejscu złożono kwiaty, znicze, kamienie na szaniec jako wyraz pamięci o obrońcach naszej ojczyzny. Przypomniano także historię Franciszka Jaskulskiego ps. Zagończyk. O godzinie 15.00 z szańca wystartowali uczestnicy biegu głównego. Meta usytuowana była przy skrzyżowaniu duktu z ul. Ostrowską. Dla każdego biegacza przygotowano pamiątkowe medale, dyplomy i atrakcyjne upominki. Czołowa trójka otrzymała puchary z rąk Łukasza Starczewskiego – asystenta społecznego posła Jana Mosińskiego – i Miłosza Zwierzyka – kierownika Wydziału Gospodarki i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Zdunach. Najszybciej trasę pokonali Przemek Szczepaniak, Kuba Żyto i Mateusz Kieński.

Po biegu każdy mógł skosztować grochówki z kuchni polowej i posłuchać pieśni patriotycznych oraz utworów rockowych na koncercie zespołu Tacy Nie Inni.

Franciszek Jaskulski ps. Zagończyk urodził się w rodzinie polskich emigrantów w Westfalii 16 września 1913 roku. W 1920 zamieszkał wraz z rodziną w Zdunach. Przed wojną pracował w tamtejszym magistracie. Działał aktywnie w Drużynie Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego. Brał udział w wojnie obronnej we wrześniu 1939, a następnie przeszedł do konspiracji. Jego pseudonim partyzancki, Zagończyk, zaczerpnięto od tytułu pisma podziemnego, które redagował w naszym regionie.

W 1942 działał w okolicach województwa lubelskiego, gdzie związał się z Kedywem Armii Krajowej i dowodził dużymi oddziałami partyzanckimi, które m.in. brały udział w wyzwalania Puław w 1944. Wkrótce został aresztowany przez NKWD. Początkowo skazano go na karę śmierci, zamienioną później na 10 lat więzienia.

Zagończykowi udało się zbiec z Wronek. Zaczął organizować struktury konspiracyjne przeciwko władzom komunistycznym, również w Krotoszynie. 26 lipca 1946 został aresztowany i skazany na karę śmierci, którą wykonano 19 lutego 1947. Był majorem Wojska Polskiego, odznaczonym Krzyżem Wojennym Virtuti Militari V kl., Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Comments are closed

YouTube

Archiwum
WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA