Umowa na rewitalizację Błonia podpisana
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Umowa na rewitalizację Błonia...
10 września w Urzędzie Miejskim podpisana została umowa na rewitalizację krotoszyńskiego Błonia. W wyniku realizacji tego zadania poszerzona zostanie baza rekreacyjno-wypoczynkowa, skierowana głównie do mieszkańców miasta, ale także do turystów.
W zamierzeniach krotoszyńskie Błonie ma stać się łatwo dostępnym, głównym, miejskim centrum rekreacji na świeżym powietrzu. Zakres projektu obejmuje budowę szeregu obiektów rekreacyjnych, sportowych, kubaturowych, drogowych oraz sieci i instalacji doprowadzających media, zlokalizowanych na obszarze ok. 16,4 ha w okolicach Jeziora Odrzykowskiego oraz stadionu. Na tym terenie będą odbywały się imprezy masowe.
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (pożyczka niestanowiąca pomocy publicznej na realizację projektów rewitalizacyjnych), Oś priorytetowa 9: „Infrastruktura dla kapitału ludzkiego”, Działanie 9.2 „Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych”, Poddziałanie 9.2.3: „Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych – instrumenty finansowe”.
Rewitalizacja Błonia została podzielona na pięć segmentów. Pierwszy to przedsięwzięcia drogowe. Droga łącząca ulice Spartańską, Sportową i Stawną będzie miała 6 metrów szerokości. W części północnej znajdzie się parking dla osób korzystających ze stadionu, a przy polu biwakowym umiejscowiony zostanie parking dla jego użytkowników. Wzdłuż ulicy powstanie chodnik o szerokości 1,5 m, a w północnej i południowej części – ścieżka pieszo-rowerowa o szerokości 3,5 m. Droga łącząca ulicę Dożynkową i zjazd do pola namiotowego będzie miała 6 m szerokości. Wokół Jeziora Odrzykowskiego zbudowana będzie ścieżka-pieszo rowerowa. Na ul. Sportowej, od strony północnej, powstanie parking oraz zjazdy na teren imprez plenerowych. Przy stronie południowej przewidziano ciąg pieszy o szerokości 2,5 metra, a na terenie stadionu miejskiego ciąg pieszo-jezdny do obsługi obiektów.
W ramach drugiego segmentu wykonana zostanie kanalizacja deszczowa, sanitarna i sieć wodociągowa. Teren będzie objęty monitoringiem miejskim, siecią LAN, elementami małej architektury i zieleni.
Trzecia kwestia to przedsięwzięcia kubaturowe, takie jak choćby przebudowa części budynku, gdzie niegdyś działał klub Relaks. Zmodernizowana będzie trybuna główna stadionu, gdzie będą mieścić się pomieszczenia administracji, szatnie, toalety, magazyny oraz pomieszczenia gastronomiczne.
W ramach segmentu sportowego zaplanowano renowację płyty głównej stadionu wraz z montażem systemu zraszania i drenażu. Powstaną boiska treningowe do piłki nożnej, boiska do streetballu i siatkówki plażowej. Modernizacja obejmie także skatepark, a dla fanów jazdy ekstremalnej na rowerze przewidziano specjalny tor.
Krotoszyńskie Błonie będzie także przygotowane pod względem rekreacyjnym. Powstanie pole namiotowe, gdzie znajdą się też stanowiska dla samochodów typu camper oraz altana wraz z infrastrukturą towarzyszącą dla użytkowników. Na ul. Sportowej powstaną plac zabaw i siłownia zewnętrzna, a popularna „górka” zamieni się w stok saneczkowy.
Rewitalizacja Błoni ma się zakończyć do 31 maja 2021. Koszt inwestycji wyniesie ponad 45 milionów zł.
– Jest to kontrakt ważny, jeden z większych w historii naszej gminy. Inwestycja bardzo oczekiwana przez mieszkańców. Rewitalizację Krotoszyna realizujemy bardzo kompleksowo. Najpierw był rynek, później okoliczne uliczki i Szkoła Podstawowa nr 1 wraz z budową hali widowiskowo-sportowej. Ciągle trwają prace na alei Powstańców Wlkp. Również prywatne firmy angażują się w proces modernizacji miasta, gospodarując obszar po byłym browarze i remontując kamienice. Po zakończeniu rewitalizacji Błonia będziemy mogli się spotkać i podsumować cały kilkuletni proces – powiedział burmistrz Franciszek Marszałek.
MICHAŁ KOBUSZYŃSKI
Comments are closed