Trzem osobom postawiono zarzuty
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Na sygnale
- /
- Trzem osobom postawiono zarzuty
W tym tygodniu, na wniosek prokuratora Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu, funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali trzy osoby z Krotoszyna – dwóch urzędników i jednego przedsiębiorcę. Sprawa dotyczy przyjmowania korzyści majątkowych. Zatrzymani usłyszeli już zarzuty.
Zatrzymani w sprawie żądania i przyjmowania korzyści majątkowych to dwie osoby pełniące funkcje publiczne oraz jeden przedsiębiorca. Wszyscy usłyszeli zarzuty o charakterze korupcyjnym. Na wniosek prokuratora dwie osoby zostały tymczasowo aresztowane, a wcześniej zabezpieczono niezbędną dokumentację przetargową.
– Prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu przestawił dwóm urzędnikom zarzuty żądania oraz przyjmowania korzyści majątkowych w łącznej wysokości 162 tysięcy złotych jednemu z nich oraz łącznej wysokości 130 tysięcy złotych drugiemu, w zamian za korzystne dla przedsiębiorcy rozstrzyganie przetargów, kwalifikowane z art. 228 par. 3 Kodeksu karnego oraz 228 par. 4 Kodeksu karnego. Natomiast zatrzymany przedsiębiorca usłyszał zarzuty wręczenia korzyści majątkowych urzędnikom kwalifikowane z art. 229 par. 1 k. k. – informuje dział prasowy Prokuratury Krajowej.
Zatrzymanym grozi kara do dziesięciu lat pozbawienia wolności. Wobec urzędników prokurator skierował wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania z uwagi na konieczność zabezpieczenia toku postępowania. Sędzia podzielił argumentację prokuratora. Wobec trzeciego podejrzanego zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 30 tysięcy złotych, dozoru policyjnego i zakazu opuszczania kraju.
Podejrzewani o korupcję urzędnicy to osoby pełniące funkcje publiczne w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej oraz Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Krotoszynie. Śledztwo w tej sprawie trwa od kwietnia 2020 roku. W jego toku prokurator ustalił, iż dwie osoby żądały i przyjmowały korzyści majątkowe w zamian za korzystne dla wybranych przedsiębiorców rozstrzyganie przetargów na prace budowlano-remontowe budynków zarządzanych przez PGKiM. Urzędnicy żądali od przedsiębiorców kwot w wysokości 10 procent wartości kontraktu. Wedle informacji podanych przez prokuraturę proceder ten trwał od kwietnia 2017 roku.
(LENA)
Comments are closed