Trzeba uciekać z centrum miasta?
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Trzeba uciekać z centrum...
Jakość powietrza ma realny wpływ na stan zdrowia oraz samopoczucie. Liczne badania potwierdzają, że oddychanie powietrzem zanieczyszczonym może przyczynić się do rozwoju chorób płuc oraz układu krążenia.
Zgodnie z danymi GIOŚ – Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, powietrze w centrum dużych miast jest dużo gorszej jakości. Wpływ na to mają: wysokie natężenie ruchu samochodowego, używanie do palenia węgla (lub, wbrew przepisom, śmieci), a także niedostateczny poziom zieleni w zagospodarowaniu przestrzennym dużych miast.
Mosina: zieleń i czyste powietrze
Mosina to miasto, które znajduje się zaledwie 20 km od Poznania i doskonale jest z nim skomunikowane drogami wojewódzkimi, a także transportem podmiejskim i kolejowym. Znajduje się tuż przy granicy Wielkopolskiego Parku Narodowego. Władze Mosiny podejmują walkę o czyste powietrze, realizując działania w zakresie ochrony środowiska. Polegają one nie tylko na kampaniach informacyjnych i edukacji mieszkańców, ale i realnym wsparciu: dofinansowaniach projektów termomodernizacji budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz sukcesywnej wymianie pieców w budynkach użyteczności publicznej na terenie gminy.
W ramach działań mających na celu poprawę jakości powietrza w rejonie Mosiny Urząd Miejski w Mosinie dokonuje także nasadzeń drzew i krzewów na terenie gminy (w roku 2017 liczba tych nasadzeń wynosiła 813). Pielęgnacja terenów zielonych jest bardzo istotnym działaniem proekologicznym: zieleń pełni bowiem funkcję ochronną – wchłania dwutlenek węgla, tlenek azotu i siarki, a także rozrzedza zanieczyszczenia w formie gazów i pyłów.
Czystsze powietrze w miejscu zamieszkania to mniejsze prawdopodobieństwo zachorowań, zgodnie z danymi z GUS, średnia ilość zgonów z powodu nowotworów oraz chorób układu krążenia w Mosinie w latach 2012-2017 jest niższa niż średnia w województwie wielkopolskim.
Rządowy program “Czyste powietrze” dla Mosiny
Mosina bierze udział w programie priorytetowym Ministerstwa Środowiska “Czyste powietrze” z czerwca 2018 roku, zakładającym finansowanie termomodernizacji i źródła ciepła i kierowanym do osób fizycznych posiadających prawo własności lub będących współwłaścicielami budynku. Udział w programie obejmuje również nowo budowane budynki mieszkalne, w przypadku których dofinansowanie obejmuje zakup i montaż węzłów cieplnych, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów gazowych kondensacyjnych, kotłów na paliwo stałe czy pompy ciepła. Wnioski o dofinansowanie w ramach tego programu można składać od 19.09.2018 do 30.06.2027 roku w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).
Trend przeprowadzek z centrum na przedmieścia
Firmy deweloperskie zauważają wzmożony zakup nieruchomości w podpoznańskich miejscowościach, takich jak: Mosina, Puszczykowo czy Luboń. Przyczyną są najczęściej czynniki ekonomiczne, jak i społeczne. W ostatnich latach na popularności szczególnie zyskały domy szeregowe – są większe niż mieszkania, często mają też ogródek, układem przypominają małe domy jednorodzinne, a ich ceny porównywalne są z inwestycjami 2- lub 3-pokojowymi w centrum.
Ludzie, nie tylko rodziny z dziećmi, zaczynają doceniać mieszkanie z dala od ruchliwego i zatrutego spalinami Poznania, stawiając na okoliczne miejscowości, w których jakość powietrza jest o wiele wyższa. Szczególnie, że większość z tych miast, czego doskonałym przykładem jest właśnie Mosina czy Puszczykowo, są dobrze rozwinięte pod względem infrastruktury miejskiej. Drugim aspektem, również istotnym, jest fakt, że zarówno domy jednorodzinne, jak i mieszkania na osiedlach zlokalizowane w mniejszych miejscowościach są po prostu tańsze.
Coraz więcej osób wybiera mieszkanie z dala od centrum
Większa świadomość społeczeństwa na temat szkodliwości smogu oraz zalet płynących z oddychania wysokiej jakości powietrzem sprawia, że trend przeprowadzek z dużych miast, takich jak Poznań, nie jest już podyktowany wyłącznie względami ekonomicznymi. Jedną z destynacji mieszkańców stolicy Wielkopolski jest m.in. Mosina.
Tendencję przeprowadzek do mniejszych miast potwierdzają też dane GUS, które wskazują na wzrost ilości mieszkań oddanych do użytku w ostatnich latach.
Joanna Jakubowska, PB Lechbud
Comments are closed