Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Trzeba pamiętać o zwycięskim powstaniu

2019-01-29
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Historia
  6. /
  7. Trzeba pamiętać o zwycięskim...
Trzeba pamiętać o zwycięskim powstaniu
BANASZAK

24 stycznia w Bibliotece Publicznej w Zdunach zorganizowano prelekcję na temat dziejów powstania wielkopolskiego na Ziemi Krotoszyńskiej. Spotkanie prowadził Piotr Mikołajczyk, dyrektor Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie. Przygotowano także wystawę poświęconą zwycięskiemu powstaniu.

 

Krotoszyn znajdował się na południowym odcinku frontu, który powstał po zajęciu Zdun przez polskich powstańców. Miasto zostało wyzwolone 3 stycznia 1919 roku przez kompanię z Jarocina. Powstańcy zajęli również Borownicę i Chachalnię. Powstała w ten sposób linia obronna (podlegająca komendzie wojskowej w Krotoszynie), wiodąca od Rudy wzdłuż granicy śląskiej aż do granicy powiatu odolanowskiego.

Po wycofaniu się kompanii jarocińskiej Zduny ubezpieczały kolejno kompanie z Ostrowa, Krotoszyna i Rozdrażewa. W samym mieście z inicjatywy ks. Mieczysława Jaśkowskiego utworzono Straż Ludową, złożoną z 30 ludzi pod kierownictwem Wicherkiewicza.

Wkrótce po opuszczeniu Krotoszyna Niemcy rozpoczęli koncentrację większych sił wojskowych w okolicach Cieszkowa, przygotowując się do ofensywy. Strona polska, chcąc opóźnić atak, zatrzymała 12 Niemców z Krotoszyna jako zakładników. 8 stycznia podjęto próbę pertraktacji z siłami niemieckimi w Cieszkowie.

W nocy z 29 na 30 stycznia 1919 siły niemieckie rozpoczęły akcję zaczepną pod Zdunami. Właśnie tam, dokładnie 1 lutego, podczas patrolu zginął kpr. Franciszek Sowiński. Był to pierwszy poległy powstaniec krotoszyński. Walki o Krotoszyn nasiliły się w okresie od 6 do 21 lutego 1919. 6 lutego Niemcy opanowali Zduny. Miasta broniła kompania z Rozdrażewa. Podczas tej walki zginęło 17 powstańców z Rozdrażewa i mieszkaniec Zdun, członek miejscowej Straży Ludowej – Stanisław Masłowski.

Powstańcy w dniach 7 i 9 lutego próbowali przeprowadzić akcję odbicia Zdun, niestety bezskutecznie. Najbardziej krwawe i ciężkie starcia na froncie nasiliły się 16 lutego, kiedy Niemcy, wspierani przez pociąg pancerny, podjęli nieudaną próbę zdobycia Krotoszyna. W tym dniu bohaterstwem zasłynął powstaniec Ludwik Zieleziński, który wysadził w powietrze tor pomiędzy budką kolejową w Perzycach a Zdunami. Natomiast od 18 do 21 lutego powstańcy bohatersko bronili Borownicy. Zginęło kilkunastu polskich żołnierzy. Niemcy zgromadzili w tym miejscu sporo sprzętu, w tym pociski gazowe, artyleryjskie oraz miotacze min.

21 lutego nastąpiło zawieszenie broni. Wiązało się to z podpisanym 16 lutego w Trewirze układem o przedłużeniu rozejmu między Ententą a Niemcami, obejmującym również front w Wielkopolsce. 8 marca ustalono tymczasową linię graniczną, przebiegającą między Zdunami a Perzycami. Obowiązywała ona do czasu wejścia w życie postanowień Traktatu Wersalskiego, na mocy którego Zduny znalazły się w granicach nowo narodzonego, niepodległego państwa polskiego.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK