To było wielkie zwycięstwo!
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- To było wielkie zwycięstwo!
27 grudnia po raz pierwszy obchodziliśmy nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Na rynku w Sulmierzycach o godzinie 17.00 delegacje złożyły symboliczne wiązanki kwiatów przy pomniku Wdzięczności.
W Sulmierzycach przygotowania do powstania wielkopolskiego rozpoczęły się już 25 października 1918 roku, kiedy władzę lokalną przejęli Polacy. Na stanowisko burmistrza powołano Antoniego Lipińskiego, a członkami magistratu zostali m.in. Feliks Gibasiewicz oraz Walenty Garyantysiewicz. W drugiej połowie listopada ukonstytuowała się w Sulmierzycach Rada Ludowa i zaczęto formować siły porządkowe, nad którymi dowództwo przejął sierż. Stanisław Kamiński.
Po wybuchu powstania Straż Ludowa została przekształcona w regularne oddziały, które na początku 1919 roku liczyły ponad 200 ochotników. W dniach 17-31 stycznia niemiecka straż graniczna przeprowadzała ataki na Chwaliszew oraz Sulmierzyce. Kilkakrotnie próby zajęcia miasta udaremnili powstańcy pod komendą sierż. Kamińskiego.
Pełniąc wartę na posterunku przy cmentarzu parafialnym 31 stycznia 1919, poległ Piotr Zieleziński – w trakcie strzelaniny, która wywiązała się między powstańcami a wojskiem pruskim. 1 lutego miała miejsce przysięga wojskowa kompanii sulmierzyckiej. Część powstańców, nie godząc się na służbę poza regionem, nie złożyła przysięgi, pełniąc w mieście służbę porządkową jako Straż Obywatelska. Komendantem formacji został Telesfor Fibak. Żołnierze kompanii, którzy złożyli przysięgę, pod komendą sierż. Kamińskiego jeszcze tego samego dnia udali się do Ostrowa Wlkp., gdzie ich przeformowano. Młodszych włączono do nowo utworzonej 9 kompanii 12 Pułku Strzelców Wlkp., a starsze roczniki pozostały jako kompania sulmierzycka. Obie formacje wysłano do wzmocnienia sił powstańczych na południe Wielkopolski, na odcinku frontowym Kępna i okolic Kobylej Góry.
OPRAC. (ANKA / FENIX)
FOT. www.sulmierzyce.pl
Comments are closed