Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Tlenek węgla zaatakował

2022-01-19
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Na sygnale
  6. /
  7. Tlenek węgla zaatakował
Tlenek węgla zaatakował
Vidia film tekst

W niedzielę, 16 stycznia, w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego na ulicy Rawickiej w Krotoszynie zaatakował tlenek węgla, potocznie zwany czadem. Najprawdopodobniej to było powodem zasłabnięcia chłopca tam przebywającego.

 

Po otrzymaniu zgłoszenia na miejsce skierowano trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie oraz jeden z miejscowej OSP. Strażacy, zabezpieczeni w sprzęt ochrony układu oddechowego i wyposażeni w urządzenia pomiarowe, udali się pod wskazany adres. Wyniki pomiarów wykazały obecność tlenku węgla. W związku z tym zarządzono ewakuację osób przebywających w mieszkaniu.

Wyznaczona rota medyczna przystąpiła do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu chłopcu. Strażacy sprawdzili pozostałe mieszkania w pionie budynku. Z uwagi na obecność tlenku węgla z mieszkań wyprowadzono kolejne osoby. Łącznie ewakuowano ich 13. Po przybyciu karetki pogotowia chłopcem zajęli się ratownicy medyczni, którzy zdecydowali o przewiezieniu go do szpitala w Krotoszynie.

– Decyzją kierującego działaniem ratowniczym w całym pionie na każdej kondygnacji zakręcono zawory gazowe, po czym ponownie sprawdzono lokale urządzeniami pomiarowymi. Tym razem zagrożeń nie stwierdzono, więc mieszkańcy mogli wrócić do swoich mieszkań – informuje st. kpt. Tomasz Patryas z KP PSP w Krotoszynie.

Ponadto jeden z mieszkańców zgłosił bóle głowy. Zadysponowano do niego drugi Zespół Ratownictwa Medycznego. Do momentu jego przyjazdu mężczyzna pozostawał pod opieką strażaków. Potem przekazano go personelowi medycznemu.

Na koniec działań strażacy ponownie sprawdzili mieszkania detektorem wielogazowym, który potwierdził brak zagrożenia. Akcja straży pożarnej trwała ponad dwie godziny.

W ramach kampanii społecznej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” strażacy przypominają, że zakup czujnika tlenku węgla to inwestycja w nasze bezpieczeństwo! Urządzenie to, poprzez głośny sygnał dźwiękowy oraz świetlny, zaalarmuje nas o niebezpieczeństwie, czyli podwyższonym stężeniu tlenku węgla w pomieszczeniu. Koszt takiego czujnika jest niewspółmierny z korzyściami, jakie możemy osiągnąć.

– Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od nas samych. Wystarczy pamiętać o podstawowych zasadach eksploatacji urządzeń grzewczych i regularnie poddawać przeglądom przewody spalinowe i wentylacyjne przez uprawnionych fachowców – przypomina st. kpt. T. Patryas.

(ANKA)

GRAFIKA: PSP Krotoszyn

 

– Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.

– Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.

– Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.

– W przypadku wymiany okien na nowe sprawdź poprawność działania wentylacji.

– Nie bagatelizuj takich objawów jak bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca – mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej!

Comments are closed

YouTube

Archiwum
WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA