Sztuka baroku w obiektywie
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Kultura
- /
- Sztuka baroku w obiektywie
28 sierpnia podopieczni Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych wybrali się do Krzeszowa na warsztaty fotograficzne w ramach projektu „Akcja – FotoEdukacja”, finansowanego ze środków budżetowych województwa dolnośląskiego i gminy Milicz.
Uczestnicy mieli okazję kompleksowo zwiedzić słynny zespół klasztoru cystersów, poczynając od Kościoła Brackiego pw. Św. Józefa, przez Mauzoleum Piastów Śląskich, Kaplicę Marii Magdaleny wraz z terenem zabytkowego cmentarza, klasztornymi podziemiami, strychem i wieżą kościoła klasztornego, aż po Kościół Klasztorny pw. Wniebowzięcia NMP. Pozwoliło to na bliższe poznanie historii cystersów i tajemnic kryjących się w murach zwiedzanych obiektów, włączając w to ikonę Matki Boskiej Łaskawej, która podczas wojen husyckich została ukryta pod ziemią, aby uniknąć profanacji. Została odnaleziona po 200 latach. Na koniec wszyscy mieli okazję wysłuchać koncertu organowego Pawła Szotta pt. „Muzyka dawnych mistrzów”.
– Półmetek tegorocznych warsztatów fotograficznych już za nami. W tym miesiącu uczestnicy wybrali się do pięknego Krzeszowa, zwanego perłą europejskiego baroku. Warsztaty były wymagające pod względem fotograficznym ze względu na stale zmieniającą się scenerię. Na zewnątrz było raczej pochmurnie, wnętrza pełne kolorów i przepychu zgodnego z trendem epoki, a podziemia ciemne i niedoświetlone. Warunki zmuszały nas więc do operowania balansem bieli, a także znanym już doskonale „trójkątem ekspozycji”. Jeśli zaś chodzi o kadry, staraliśmy się ukazać monumentalny charakter kompleksu, jednak udało się także uchwycić kilka urokliwych szczegółów. Po obiedzie, który także był tematyczny, ponieważ zjedliśmy go w restauracji na terenie Szybu Witold w miejscowości Boguszów-Gorce, nadszedł czas na powrót. Po drodze postanowiliśmy jednak spontanicznie odwiedzić kolejną atrakcję, którą był Zbiornik Mietkowski, czyli największe jezioro na Dolnym Śląsku, o łącznej powierzchni ok. 1000 ha – poinformowało Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych.
OPRAC. (FENIX)
FOT. MSPDiON
Comments are closed