Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Szkoła świętowała swoje 185-lecie

2022-10-20
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Edukacja
  6. /
  7. Szkoła świętowała swoje 185-lecie
Szkoła świętowała swoje 185-lecie
Kwiaciarnia Złocień

12 października Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Krotoszynie świętowała jubileusz 185-lecia swojego istnienia. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia z udziałem uczniów, nauczycieli, dyrektorów, samorządowców. Uroczystość połączona była z miejsko-gminnymi obchodami Dnia Edukacji Narodowej.

 

Świętowanie rozpoczęto od odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej przeciwstawienie się uczniów szkoły wobec nauki religii w języku niemieckim, co miało miejsce w 1906 roku. – Jest to ważne wydarzenie historyczne. Społeczeństwo Krotoszyna oddaje dzięki tej tablicy szacunek i chwałę dzieciom, które w latach 1906-1907 przeciwstawiły się germanizacji. Walczyły o wiarę, język ojczysty i tradycje narodowe – podkreśliła Mariola Kaźmierczak, dyrektor SP nr 3 w Krotoszynie.

Tablicę odsłonili dyrektor M. Kaźmierczak, Aleksandra Kuś – wielkopolska kurator oświaty, Franciszek Marszałek – burmistrz Krotoszyna, Anna Sikora – przewodnicząca Rady Miejskiej w Krotoszynie, ks. prałat Aleksander Gendera, Adam Krawczyński – przewodniczący Rady Rodziców, Julia Robak – uczennica szkoły. Następnie otwarto wystawę prac absolwenta SP nr 3, prof. dra hab. Grzegorza Ratajczyka z Uniwersytetu Artystycznego im. M. Abakanowicz w Poznaniu. Zaprezentowane obrazy przedstawiają szkołę na przestrzeni wieków oraz bliskie sercu autora miejsca w Krotoszynie. Dzieła te zostały przekazane placówce na stałe, aby były zachętą i motywacją dla przyszłych pokoleń. -Tutaj dorastałem i miałem przyjemność korzystania z pomocy wielu wspaniałych nauczycieli, jak np. Józef Junyszek. Dedykuję właśnie im tę wystawę – oznajmił G. Ratajczyk.

Główna część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej, gdzie przedstawiono 185-letnią historię szkoły. Zaczęła się ona nawet wcześniej, bo na początku XIX wieku, od nauki dzieci w domu przez gospodarza Marcina Kmiecińskiego. Następnie władze gminne postanowiły wydzierżawić budynek nr 230 i przekształcić go w dom nauczyciela oraz klasy, gdzie zaczęli uczyć Mioduszewski i Glatzel. Właściwą placówkę edukacyjną na Błoniu postawiono w 1837 r. Rok później nauczycielem został Jan Śmietana, który pracował w szkole do 1899. W 1887 wyremontowano budynek szkolny, a w 1890 wydzierżawiono pomieszczenia na klasy u gospodarzy – Karoliny Ginter i Jana Kaczały. Wówczas do szkoły przyszli Wyrembalski i Spychalski, a dwa lata później – Stanisław Klonowski, Edward Lange oraz Kazimierz Drens. W 1895 pracę rozpoczął Czesław Jernajczyk, który w latach 1901-1921 był kierownikiem szkoły.

W 1906 r. rozpoczął się strajk dzieci przeciwko nauczaniu religii w języku niemieckim. W latach 1899-1902 wybudowano nowy budynek szkolny, który rozbudowano w 1909 i 1937. W okresie II wojny światowej szkoła została zamknięta. W latach 1939-1940 był tam obóz dla Niemców znad Morza Czarnego, a w 1940-1943 działała szkoła dla dzieci polskich z językiem niemieckim. W 1943-1945 placówkę zamieniono na szpital wojskowy. W 1949 wybudowano salę gimnastyczną, a w 1956 ufundowano sztandar dla harcerzy.

Burmistrz Krotoszyna skierował pod adresem wszystkich pedagogów i pracowników krotoszyńskiej oświaty słowa podziękowania i uznania za codzienne zmaganie się z często niełatwą, szkolną rzeczywistością. Doceniając ich wkład i zaangażowanie, włodarz oraz przewodniczącą rady miejskiej uhonorowali nagrodami 7 dyrektorów i 16 nauczycieli.

– W imieniu swoim i przewodniczącej rady miejskiej gratuluję SP nr 3 tak wspaniałego jubileuszu. Jak to wspomniał wcześniej prof. Ratajczyk – Błonie to były kiedyś peryferie Krotoszyna. Dokonało się w tym miejscu wielkie przeobrażenie na wizytówkę miasta, która nadal się będzie rozwijać. Niedaleko szkoły mają powstać nowe budynki mieszkalne w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Na początek będzie to 50-100 mieszkań – powiedział Franciszek Marszałek.

Na zakończenie uczniowie zaprezentowali część artystyczną, przenosząc zgromadzoną publiczność do przełomu XIX i XX wieków oraz okresu strajku dzieci w 1906 roku.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK