Szkoła świętowała swoje 150-lecie
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Edukacja
- /
- Szkoła świętowała swoje 150-lecie
14 czerwca odbyły się obchody 150-lecia istnienia Szkoły Podstawowej w Kobiernie, która od wielu dekad kształci młode umysły i przyczynia się do rozwoju społeczności lokalnej. Honorowy patronat nad uroczystością objął burmistrz Krotoszyna.
Obchody rozpoczęły się od Mszy św. w Kościele pw. Św. Wojciecha w Kobiernie. Następnie wszyscy przeszli do sali gimnastycznej szkoły, gdzie odbyła się uroczysta akademia. Zebrani goście obejrzeli przygotowany przez uczniów oraz nauczycieli program artystyczny i wysłuchali przemówienia dyrektor Justyny Bręk, która przybliżyła historię szkoły oraz doceniła wkład kadry pedagogicznej, uczniów i rodziców w rozwój placówki. Nie zabrakło również wspomnień absolwentów.
Po oficjalnej części można było zwiedzić szkołę, zobaczyć Izbę Pamięci czy wystawy w bibliotece szkolnej, a także wpisać się do księgi pamiątkowej.
Pierwsza szkoła w Kobiernie istniała już na początku XVI wieku. Była to szkoła parafialna. Z zapisów najstarszej zachowanej kroniki szkoły z 1873 roku wynika, że w tym roku został odbudowany budynek placówki. Obecnie znajduje się przy ulicy Sportowej 1. Do okręgu szkoły należały wtedy Kobierno, Tomnice, Durzyn i Dąbrowa. Od 1839 włączono także Nowy Folwark.
Szybko okazało się, że budynek szkolny przy ulicy Sportowej jest niewystarczający i dlatego zrodziła się potrzeba zaadaptowania nowego. Wybrano dwupiętrowy obiekt przy ulicy Raszkowskiej. Nowa szkoła została otwarta 1 kwietnia 1902 roku. Opiekę nad placówką sprawował nauczyciel Rosenberg z Roszek. Na lekcję uczęszczały dzieci z Kobierna, Tomnic, Durzyna, Dąbrowy i Nowego Folwarku. Nauczano wówczas w języku niemieckim. Tylko nauka religii odbywała się w języku ojczystym. Do budynków szkoły należała również nieruchomość we wsi Różopole, w której mieścił się oddział przedszkolny. W roku 1985 zaadaptowano kolejny budynek – popałacowy obiekt z 1870 przy ulicy Kobierskiej 3. W połowie stycznia 2007 dobiegła końca modernizacja budynku i tuż po feriach nauka rozpoczęła się w odnowionej szkole. W tym czasie powstała też sala gimnastyczna o wymiarach 24×12 m wraz z zapleczem. Na pierwszym piętrze dobudowanej części powstały pomieszczenia dla biblioteki, świetlicy, sali lekcyjnej i archiwum. Nowa część szkoły została połączona z istniejącym już budynkiem za pomocą łącznika – korytarza osłoniętego przeźroczystymi płytami poliwęglanowymi. Wokół znajdują się boisko sportowe, bieżnia okólna i prosta oraz rozbieg do skoczni w dal.
(FENIX)
Comments are closed